پسته و خواص آن

پسته؛ آجیل کوچک اما پرخاصیت

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۱  چاپ
پسته؛ آجیل کوچک اما پرخاصیت
اگرچه بسیاری از افراد پسته را میوه می دانند اما هسته درخت پسته بوده که می توانند رنگ های مختلفی از رنگ زرد تا سایه های سبز داشته باشند. آنها معمولا قطری حدود یک الی نیم اینچ دارند اما اگر می خواهید یکی از آنها را امتحان کنید، ابتدا باید پوسته سخت آن را باز کنید.
زادگاه درخت پسته از غرب آسیا منشا گرفته است و باستان شناسان معتقدند که پسته از اوایل 7000 سال قبل از میلاد به یک غذا تبدیل شدند. آنها در اواسط قرن نوزدهم به ایالات متحده آمدند و تولید تجاری از دهه 1970 آغاز شد.
پسته عضو ثابت آجیل که با برخلاف جثه کوچک خود منبع غنی از پتاسیم می باشد و از اهمیت غذایی بالایی برخوردار است. خواستگاه این خشکبار خوش طعم و محبوب در ایران، استان های کرمان و شهرستان رفسنجان می باشد.
پسته دارای خواص بسیاری است که برای سلامتی انسان مفید است که از جمله آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1. ضد سرطان
پسته سرشار از آنتی اکسیدان بوده که با رادیکال های آزادی را که از متابولیسم سلولی تشکیل می شوند مبارزه کرده و آن را خنثی می کند. که این رادیکال ها باعث ایجاد بیماری های قلبی و سرطانی می شود با مصرف پسته مهار می شوند.

2. جذب آهن
از آنجا که پسته منبع غنی از مس می باشد به جذب بیشتر آهن از مواد غذایی کمک می کند. بنابراین مصرف مداوم پسته بیماری هایی ناشی از کم خونی را کاهش می دهد زیرا باعث افزایش تعداد هموگلوبین و افزایش جریان خون می شود.

3. کاهش وزن
پسته برای کسانی که رژیم غذایی دارند یک انتخاب عالی محسوب می شود زیرا پسته کم کالری و پروتئین زیادی دارد. به همین جهت برای حفظ وزن ایده آل مناسب است.

4. کنترل و تنظیم دیابت
آنتی اکسیدان پسته به کاهش فرآیند تولید قند و کنترل دیابت کمک می کند و می تواند سطح قند خون را تنظیم کند. بنابراین بهتر است افراد دیابتی استفاده روزانه از این خشکبار را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

5. تقویت سیستم ایمنی بدن
پسته، به دلیل منبع غنی ویتامین B6 ،می تواند سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد . آنها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند و در جلوگیری از انواع عفونت ها و سرطان ها موثرند.

6. تقویت مو و ناخن
پسته منبع غنی از بیوتین بوده و مصرف روزانه آن به طور موثری بر ریزش و تقویت مو تاثیر گذار است. علاوه بر این بیوتین پسته می تواند به رویش مجدد مو و ناخن نیز کمک کند.

7. کاهش علائم پیری
پسته با وجود آنتی اکسیدان های وجود خود در کاهش علائم پیری بسیار مفید هستند. همچنین دارای چندین آنتی اکسیدان قوی می باشد که به خنثی سازی رادیکال های آزاد کمک می کند و ترک پا و پوستی را از بین می برد.

- نحوه مصرف پسته
شما می توانید به عنوان میان وعده پسته مصرف کنید یا به همراه صبحانه بخورید یا روی دسر بپاشید. پسته را می توان به صورت ساده یا مخلوط در رژیم غذایی خود قرار دهید. پسته را می توانید در ماست یخ زده ریخته و میل کنید.
برچسب ها:  پسته