نحوه انتخاب طالبی سالم و شیرین به همراه خواص

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۱۴  چاپ
نحوه انتخاب طالبی سالم و شیرین به همراه خواص
طالبی میوه ای شیرین، آبدار و تابستانی از تیره صیفی جات با طبع گرم می باشد که خواستگاه اصلی آن فرانسه و الجزایر است. این میوه کروی شکل با گوشت سبز رنگ و پوست زرد روشن با خط های سبز تیره است که مانند بیشتر میوه ها دارای دانه های بهم پیوسته و لیز در وسط آن می باشد. طالبی را می توان به تنهایی و یا به صورت دسر و آبمیوه در روزهای گرم تابستان استفاده کرد.

- ارزش غذایی
قسمت اعظم طالبی از آب (90%) تشکیل شده است و یک منبع عالی از ویتامین C محسوب می شود. علاوه بر این حاوی کربوهیدرات، چربی و پروتئین می باشد. این میوه همچنین سرشار از گروه ویتامین B تیامین و مواد معدنی همچون پتاسیم است. در مقایسه با بسیاری از میوه‌های دارای پتاسیم مانند موز، طالبی کم کالری بوده و تنها 60 کالری در هر برش از آن وجود دارد. علاوه بر این ، میوه و دانه های طالبی نیز حاوی ترکیباتی با ظرفیت آنتی اکسیدانی قوی از جمله بتاکاروتن، فیتوئین، کوئرستین و کافئین است.

- نحوه انتخاب طالبی سالم و شیرین
برای خرید یک طالبی سالم و رسیده دقت کنید که وزن آن نسبت اندازه طالبی بیشتر باشد یعنی با دست گرفتن طالبی این سنگینی را حس کنید. همچنین در هنگام ضربه زدن به آن صدای طبل تو خالی داشته باشد. علاوه براین از نظر ظاهری نباید هیچ گونه له شدگی یا نرم شدگی داشته باشد. پوست آن رنگ کرم مایل به زرد باشد زیرا رنگ سبز پوست نشانه کال و نارس بودن طالبی است. از دیگر نشانه‌های رسیده و سالم بودن طالبی بوی ملایم و شیرینی است که از پوست آن به مشام می‌رسد.

- خواص طالبی
- کاهش فشار خون
به طور کلی یک رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات با کاهش خطر فشار خون بالا و بیماری های قلبی همراه است. از آنجا که طالبی یک میوه کم سدیم با میزان قابل توجهی از پتاسیم است که در حفظ فشار خون سالم موثر است. بنابراین اگر به دنبال افزایش مصرف پتاسیم هستید ، سعی کنید طالبی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

- سلامت استخوان ها
طالبی حاوی چندین ماده مغذی از جمله فولات ، ویتامین K و منیزیم است که در ترمیم و حفظ استخوان های قوی بسیار مهم هستند. فولات برای تجزیه هموسیستئین ضروری است که سطح بالای آن با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان در طی زمان مرتبط است.
ویتامین K نیز در تولید پروتئین اصلی که در استخوان به استئوکلسین معروف است، نقش دارد. بنابراین ، مصرف کافی ویتامین K برای داشتن استخوانهای سالم ضروری است. یک وعده غذایی حاوی طالبی این ویتامین را تأمین می کند.
علاوه بر این ، شما می توانید حدود 4٪ از نیازهای منیزیم روزانه خود را با یک وعده غذای از طالبی برآورده کنید. زیرا سلول ها برای ساختن و تجزیه بافت استخوانی به منیزیم نیاز دارند.

- کنترل قند خون
تحقیقات نشان می دهد که خوردن برخی میوه ها مانند طالبی، به طور مرتب باعث افزایش سطح قند خون سالم شود. اگرچه این میوه حاوی کربوهیدرات بالایی است که می تواند قند خون شما را به طور موقت بالا ببرد اما در عین حال دارای فیبر و مواد مغذی دیگری است که به مرور زمان به کنترل قند خون کمک کند.

- هیدراته کردن بدن
زمانی که به هیدراتاسیون فکر می کنید اولین چیزی که احتمالا به ذهن خطور می کند آب است. با این حال برای هیدراتاسیون مؤثر و صحیح ، بدن شما به الکترولیت نیز نیاز دارد. طالبی حدود 90% آب دارد که حاوی الکترولیت هایی مانند پتاسیم ، منیزیم ، سدیم و کلسیم است. این ترکیب از آب و مواد مغذی باعث می شود که طالبی در هیدراته کردن بدن بعد از تمرین ویا در طول بیماری عالی باشد.

- داشتن پوست سالم
خوردن طالبی به دلیل داشتن میزان قابل توجهی از ویتامین C در داشتن پوستی سالم به شما کمک می کند. مصرف کافی ویتامین C در تولید مناسب کلاژن که یک پروتئین مهم ساختاری برای ترمیم و حفظ بافت پوست می باشد، ضروری است.
علاوه بر این ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که از پوست در برابر آسیب آفتاب محافظت می کند. اگرچه می توانید ویتامین C را از انواع غذاها به دست آورید اما خوردن طالبی یک روش آسان برای رفع سریع نیازهای روزانه شما است.

- تقویت سیستم ایمنی بدن
ویتامین C به دلیل نقش خود در تقویت سیستم ایمنی بدن بیشتر شناخته شده است و طالبی نیز منبع غنی از این ویتامین محسوب می شود. مصرف کافی ویتامین C در رژیم غذایی از بروز عفونت های مختلف تنفسی و سیستمیک مانند ذات الریه و سرماخوردگی جلوگیری کرده و آن را درمان می کند. یک لیوان از طالبی بیش از نیمی از ویتامین C بدن را فراهم می کند.

- هضم مناسب و سلامت دستگاه گوارش
طالبی حاوی ماده مغذی فیبر است که در بهبود سلامت دستگاه گوارش موثر است. مصرف کافی فیبر در رژیم غذایی پاسخ قند خون را کندتر کرده و باعث افزایش منظم رشد باکتری های سالم روده می شود. اگرچه بسیاری از میوه ها حاوی فیبر بیشتری در هر وعده هستند ، اما طالبی تازه می تواند به مصرف روزانه فیبر شما کمک کند.

- پشتیبانی از بینایی و سلامت چشم
طالبی همچنین حاوی دو آنتی اکسیدان قوی لوتئین و زاكزانتین است که این ترکیبات کاروتنوئیدی به دلیل حمایت از سلامت چشم و جلوگیری از پیری چشم می شود. خوردن مرتب طالبی از عملکرد مناسب چشم را در طول زندگی شما پشتیبانی می کند.