انواع نوشیدنی های قهوه به همراه طرز تهیه آنها

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۱۷  چاپ
انواع نوشیدنی های قهوه به همراه طرز تهیه آنها
وقتی نوبت به انواع مختلف قهوه می رسد ، بیش از یک کافئین ثابت وجود دارد که بتواند شما را در طول روز تحریک کند! صرف نظر از این که چرا قهوه می نوشید ، مهمترین چیز این است که طعم و بوی آن و اینکه آیا چه اندازه شما را هوشیار و سرحال نگه می دارد هر کس سفارش مورد علاقه خود را دارد.

در اغلب سوپر مارکت ها، معمولا دو نوع دانه قهوه برای فروش پیدا می کنید: عربیکا Arabica و روبوستا Robusta. شاید تعجب کنید ، آیا تفاوت بین Arabica و Robusta وجود دارد؟

- عربیکا
Arabica محبوب ترین نوع قهوه است که بسیاری از علاقه مندان به قهوه به دلیل طعم آن ترجیح می دهند از دانه های عربیکا استفاده کنند. دانه های عربیکا طعمی شیرین و پیچیده تری دارند که می توانید آن را مستقیم بنوشید. نکته جالب این است که به اندازه ای که محبوب است و کافئین ندارد.

- روبوستا
در حالی که Arabica محبوب ترین نوع قهوه است ، Robusta ارزان تر و قوی تر است. به دلیل طعم تلخ آن ، معمولاً روبوستا را که برای نوشیدنی های اسپرسو و در مخلوط های فوری قهوه استفاده می شود. کافئین زیاد این دانه قهوه شما را از خواب بیدار می کند.

- انواع قهوه
قهوه دارای انواع مختلفی همچون ترک، اسپریو، آمریکانو،آگاتو، لاته و ... است که همی از دانه قهوه بدست می آید. علاوه بر این انواع بسیاری از نوشیدنی های قهوه برای کشف وجود دارد که شاید شما هنوز آن را نمی شناسید. در اینجا برخی از محبوب ترین انواع قهوه معرفی شده است.

1. قهوه ترک
قهوه ترک یکی از پرمصرف ترین انواع قهوه می باشد که بسیار نرم و پودری بوده و به وسیله جوش معمولی روی حرارت مستقیم گاز تهیه می شود. از مشخصه های اصلی این قهوه کف روی فنجان و مقداری لرد در ته فنجان می باشد.

2. اسپرسو
قهوه اسپرسو به وسیله دستگاه مخصوص اسپرسو یا موکاپات با فشار زیاد آب که از دانه قهوه عبور داده می شود بدست می آید. این عمل برای این است تا عصاره قهوه به طور کامل خارج شود. قهوه مخصوص اسپرسو نرم تر از فرانسه و ریزتر از ترک آسیاب می شود و دارای کفی نازک بر روی فنجان و فاقد لرد می باشد. اسپرسو را معمولا در فنجان های کوچک و به صوت شات سرو می کنند.

3. فرانسه
قهوه‌ فرانسه که در واقع در کشور ما بدین نام معروف است با دستگاه‌قهوه‌ساز قطره‌ای یا فرنچ پرس تهیه می‌شود. انتخاب دانه قهوه‌ فرانسه کاملا سلیقه ای بوده اما دقت کنید درجه رست یا همان بو دادن آن به صورت مدیوم دارک باشد. درجه آسیاب کردن آن نیز به دستگاه شما بستگی دارد. هر چه دانه‌ قهوه را بیشتر آسیاب کنید، قهوه غلیظ‌تر می‌شود.

4. لاته
به عنوان محبوب ترین نوشیدنی قهوه میکس است از یک شات اسپرسو و شیر بخارپز با فوم شیر تهیه می شود. می توان آن را به صورت ساده یا با یک عطر و طعم های مختلف سفارش داد.

5. کاپوچینو
کاپوچینو یکی از انواع لاته است که با فوم بیشتری نسبت به شیر بخارپز تهیه می شود. گاهی اوقات می توانید تغییرات مختلفی در آن ایجاد کرده یعنی به جای شیر از کرم یا مواردی که در عطر و طعم آن قرار می گیرند استفاده می کنند.

6. آمریکانو
آمریکانو با سرو قهوه اسپرسو به سبک آمریکایی با طعم مشابه قهوه سیاه است که از یک شات اسپرسو رقیق شده در آب گرم تهیه می شود. برای تهیه قهوه آمریکانو ابتدا اسپرسو را در ظرف مخصوص ریخته سپس آب داغ را به آن اضافه کنید.

7. ماکیاتو
ماکیاتو قهوه دیگری بر پایه اسپرسو دیگری است که در بالای آن مقدار کمی فوم وجود دارد. برخی از افراد ماکیاتو را تنها با کمی شیر بخار زده شده و یا کمی خامه ترجیح می دهند. اسپرسو ماکیاتو در فنجان های قهوه خوری سرو می شود.

8. موکا
موکا یک قهوه محبوب و شکلاتی است که از یک شات اسپرسو و پودر کاکائو و شیر تهیه می شود. موکا معمولا در لیوان های بلند شیشه ای سرو می شود و برای تهیه آن کافیست یک یا دو شات قهوه اسپرسو را با سیروپ شکلات در لیوان ریخته و روی آن را با شیر بخار زده شده پر نمایید و سپس روی آن را با خامه زده شده و خرده های شکلات تزئین نمایید.