خواص و مزایای جگر سیاه برای بدن

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۱۷  چاپ
خواص و مزایای جگر سیاه برای بدن
جگر سیاه گوسفندی که معمولا توسط انسان به عنوان وعده غذایی خورده می شود، به طور گسترده ای از قصابی ها و سوپر مارکت ها در دسترس است. جگر سیاه سرشار از آهن، مس، ویتامین های گروه B و ویتامین A است. پروتئین جگر در حد گوشت قرمز بوده ولی میزان کلسترول آن دو برابر گوشت قرمز اما چربی کمی دارد.

- ارزش غذایی
صرف نظر از محبوبیت جگر احتمالا یکی از مواد مغذی پر چرب در کره زمین است. مردم غالبا به میوه ها و سبزیجات به عنوان منبع ویتامین و مواد معدنی نگاه می کنند، اما جیگر از نظر میزان مواد مغذی به مراتب از همه آنها پیشی می گیرد. مقدار کمی از جگر بیش از 100% از مواد مغذی اساسی بدن را فراهم می کند. همچنین سرشار از پروتئین با کیفیت بالا و کم کالری است. جگر را می توانید با قیمت مناسب و به راحتی از فروشگاه های مواد غذایی و قصابی ها تهیه نمایید.
به طور کلی جگر سرشار از ویتامین B12 ، ویتامین A ، ریبوفلاوین و مس و همچنین سرشار از مواد مغذی اساسی فولات ، آهن و کولین است.

- خواص جگر بر بدن
کبد منبع عالی پروتئین باکیفیت محسوب می شود. دریافت پروتئین زیاد میزان متابولیک و اشتها را کاهش داده و به ساخت عضلات و حفظ ماهیچه ها در هنگام ورزش کمک می کند.
از آنجا که جگر بیشتر از سه برابر گوشت قرمز آهن دارد به همین دلیل از منابع بسیار خوب آهن به شمار مى رود و به افراد کم خون و دچار فقر آهن توصیه می شود.
جگر سیاه از حیث مقدار ویتامین A غنی است که در رشد، سلامت پوست، سلامت بینایى و افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها، نقش بسزایى دارد.
از نظر کالری جگر یکی از مواد مغذی پرچرب است که هیچ ماده غذایی حاوی همان مقدار مواد مغذی مشابه جیگر نیست. علاوه بر این ، خوردن غذاهایی که دارای مواد مغذی کم کالری کم گرسنگی را کاهش می دهند. در مقایسه با گوشت ماهیچه ، از نظر کالری و چربی از نظر ویتامین و مواد معدنی بسیار پایین است.

- نگرانی های رایج در مورد خوردن جگر
بسیاری از مردم در مورد خوردن جگر نگران هستند و اینکه سالم و تازه است یا نه سوال می کنند. یکی از شایع ترین سؤالات این است که آیا میزان کلسترول بالای جیگر مشکل ساز است. در حالی که جیگر سرشار از کلسترول است ، این مسئله برای اکثر افراد مسئله ای نیست. اما اگر به بیماری قلبی دچار هستید بهتر است در مصرف آن تعادل را رعایت کنید.
یکی دیگر از نگرانی های رایج در مورد خوردن جیگر این است که حاوی سموم است. اما بهتر است بدانید جگر سموم را ذخیره نمی کند. در عوض ، وظیفه آن پردازش سموم و ایمن سازی آنها یا تبدیل آنها به چیزی است که با اطمینان از بدن خارج شد.
در انتها گروه های خاصی وجود دارند که ممکن است بخواهند از خوردن جگر خودداری کنند.

- مصرف جگر در دوران بارداری
نگرانی های مربوط به ایمنی مصرف جگر در دوران بارداری تا حد زیادی به دلیل ویتامین A است. دریافت زیاد ویتامین A از پیش ساخته در جگر، با نقایص هنگام تولد مرتبط است. اگرچه ممکن است خوردن مقدار کمی از جگر در طی بارداری بی خطر باشد ، اما باید احتیاط کرد.

- مضرات مصرف جگر
مصرف بیش از حد جگر سیاه گوسفندی می تواند خطرناک باشد زیرا ممکن است موجب جذب کلسترول بیش از نیاز طبیعی و بالا رفتن آن در بدن شخص شود. همچنین ممکن است بر اثر مصرف بیش از حد جگر سیاه، آهن در بافت کبد و کلیه بیش از حد تجمع یافته که باعث آسیب به این اندام ها می شود. آقایان از این نظر بیشتر در خطر هستند و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهد.