انواع رست قهوه و تفاوت بین آنها

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۱۸  چاپ
انواع رست قهوه و تفاوت بین آنها
رست قهوه یک فرایند بو دادن دانه های قهوه است که خواص شیمیایی و فیزیکی دانه های قهوه سبز را به محصولات قهوه بو داده تبدیل می کند. در این فرایند طعم قهوه از طریق تغییر طعم قهوه سبز تغییر می کند. حبوبات حاوی مقادیر زیادی اسید، پروتئین، قند و کافئین مشابه قهوه هستند اما به دلیل عدم رست و سایر واکنشهای شیمیایی که در هنگام بو دادن بوجود می آید ، طعم دانه های قهوه بو داده را ندارند.

- درجه رست قهوه
درجه کباب شدن دانه های قهوه یکی از مهمترین عواملی است که طعم قهوه موجود در فنجان را تعیین می کند. قبل از بو دادن ، دانه های قهوه سبز نرم با بوی تازه، مزه ملایم داشته و یا بدون مزه است. فرآیند بو دادن قهوه ، این دانه های خام را به دانه کاملا معطر ، طعم دار و ترد تبدیل می کند که ما آن را قهوه می شناسیم.
دو نوع قهوه ، از کشورهای مبدأ مختلف یا در محیط های مختلف رشد می کنند ، حتی ممکن است هنگام پخت و پز در همان سطح (به ویژه در سطح رست سبک تا متوسط) کاملاً متفاوت باشند. سن قهوه ، روش پردازش ، آسیاب و روش دم کردن نیز روی طعم آن تأثیر می گذارد. اما سطح و درجه رست یا کباب کردن قهوه یک مبنای اولیه برای طعم و مزه ای را که می توانید انتظار داشته باشید را فراهم می کند.

- رنگ قهوه
رایج ترین روش برای توصیف سطح رست قهوه ، رنگ دانه قهوه بو داده از تیره تا روشن است. از آنجا که دانه های قهوه در فرآیند بو دادن ، گرما را جذب می کنند ، رنگ آنها تیره تر می شود. روغن در دماهای بالاتر روی سطح لوبیای قهوه ظاهر می شوند. از آنجا که دانه های قهوه متفاوت است، رنگ روشی دقیق برای میزان رست قهوه نیست. اما همراه با دمای رست معمولی که سایه خاصی از قهوه ای به دست می دهد ، رنگ روشی مناسب برای طبقه بندی سطح برشته بودن آن است.

- انواع رست قهوه
به طور کلی می توان رایج ترین روش های رست قهوه از تیره تا روشن را به شرح زیر طبقه بندی کرد:

- رست سبک Light
در رست سبک دانه قهوه دارای بدنه ای سبک و بدون روغن روی سطح لوبیا است. همچنین طعم قوی تر و خاصیت اسیدی تری دارد. طعم اصلی لوبیا در این روش به میزان بیشتری نسبت به قهوه های بو داده تیره تر حفظ می شوند. علاوه بر این کافئین بیشتری نیز نسبیت به دانه قهوه با رست بیشتر دارند.
لوبیای بو داده سبک معمولاً به دمای داخلی 356 درجه فارنهایت تا 401 درجه فارنهایت می رسد. یا در حدود 300-350 درجه ، لوبیا ترک خورده و گسترش می یابد. این به عنوان اولین ترک شناخته می شود. بنابراین یک رست سبک به طور کلی به معنای قهوه ای است که فراتر از اولین شکاف آن بو داده نشده است.

- رست متوسط Medium
رست متوسط، قهوه ای مدیوم ​​با رنگ بیشتری نسبت به کباب های سبک دارند. مانند دانه ها قهوه با رست سبک، هیچ روغن روی سطوح لوبیا مشاهده نمی شود. با این حال رست متوسط ​​دارای طعم ، عطر و اسیدیته متعادل تر هستند و کافئین در آنها تا حدودی کاهش یافته است اما باز هم کافئین بیشتری نسبت به دانه های تیره تر دارند.
رست متوسط ​​در درجه حرارت 410 درجه فارنهایت و 428 درجه فارنهایت انجام می شود که بین انتهای اولین ترک و درست قبل از شروع ترک دوم اتفاق می افتد.

- رست Medium-dark
در این درجه رست دانه قهوه دارای رنگ غنی تر و تیره تری است که مقداری روغن در سطح لوبیا نشان می دهد. کباب تیره در مقایسه با کباب های سبک تر یا متوسط ​​از وزن و بدنه سنگینی برخوردار است. لوبیای قهوه در ابتدا یا در سطح دوم شکاف حدود 437-450 درجه فارنهایت دمیده می شوند. عطر و طعم حاصل از برشته شدن این نوع قهوه چشمگیر بوده و طعم قهوه ممکن است کمی تند باشد.

- رست Dark یا تیره
قهوه های برشته شده Roast Dark به رنگ قهوه ای تیره مانند شکلات یا بعضی اوقات تقریبا سیاه هستند. آنها دارای سطح براق روغنی هستند که معمولاً هنگام دم کردن قهوه در فنجان آشکار می شود. این قهوه به طور کلی طعم تلخی و دودی یا حتی سوخته ای خواهد داشت و مقدار کافئین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
برای رسیدن به سطح یک رست دارک و تیره، دانه های قهوه تا دمای داخلی 465-480 درجه فارنهایت تا انتهای ترک دوم یا فراتر از آن بو داده می شوند. آنها به ندرت تا دمای بیش از 490 درجه فارنهایت کباب می شوند ، در این مرحله بدن لوبیا نازک و طعم آن توسط طعم دهنده های تار و ذغال مشخص می شود.

- تفاوت انواع رست
یک راهنمای کوتاه برای رست قهوه معمولی از تیره تا روشن برای خلاصه کردن تفاوت ها ، علاوه بر درجه بندی رنگ ها وجود دارد.
هرچه دانه قهوه تیره تر میشود، طعم اصلی لوبیا را از دست می دهند و در ی فرآیند بو دادن طعم بیشتری می گیرند. بدن قهوه تا شکاف دوم سنگین تر می شود تا جایی که دوباره نازک می شود.
رست های سبک تر نسبت به رست تیره دارای اسیدیته بیشتری هستند. لوبیای بو داده سبک خشک است ، در حالی که رست های تیره باعث ایجاد روغن در سطح لوبیا می شوند. با تیره تر شدن قهوه، سطح کافئین کاهش می یابد.
در نهایت همه چیز در عطر و طعم قهوه خلاصه می شود. ممکن است شما یک روز رست سبک تر (همراه با کافئین بیشتر) و یک روز تیره تر را ترجیح دهید. انتخاب قهوه از روی سطح رست یا بو دادن دانه قهوه یک اولویت شخصی است.