عسل طبیعی و خواص آن

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۱  چاپ
عسل طبیعی و خواص آن
عسل ماده ای شیرین و چسبناک است که توسط زنبور عسل بدست می آید. زنبورها عسل را از ترشحات قندی گیاهان (شهد گل) یا از ترشحات سایر حشرات (مانند لانه زنبوری) ، با استفاده از مجدد ، فعالیت آنزیمی و تبخیر آب تولید می کنند. زنبورها عسل را در ساختارهای مومی به نام لانه زنبوری ذخیره میكنند. تنوع عسل تولید شده توسط زنبورهای عسل به دلیل تولید تجاری جهانی و مصرف انسانی ، شناخته شده ترین آن است. عسل از کلونی های زنبور عسل وحشی یا از کهیر زنبورهای اهلی گرفته می شود ، روشی که به زنبورداری یا زنبور عسل معروف است.
عسل شیرینی خود را از مونوساکارید های فروکتوز و گلوکز دریافت می کند و تقریبا همان شیرینی نسبی با ساکارز را دارد. این ماده دارای خواص شیمیایی جذاب برای پخت و طعم مشخص هنگام استفاده از شیرین کننده است. بیشتر میکروارگانیسم ها در عسل رشد نمی کنند ، بنابراین عسل آب بندی شده حتی بعد از هزاران سال نیز خراب نمی شود.

- ماندگاری عسل
به دلیل ترکیب و خواص شیمیایی عسل برای نگهداری طولانی مدت مناسب است و حتی پس از حفظ طولانی مدت به راحتی جذب می شود. نکته مهم در این زمینه محدود کردن دسترسی به رطوبت است که اگر در معرض هوای مرطوب قرار داشته باشد ، خصوصیات آبگریز آن، رطوبت را به داخل عسل می کشاند و در نهایت آن را رقیق می کند تا جایی که تخمیر شروع می شود. ماندگاری طولانی عسل به آنزیمی که در معده زنبورها به نام گلوکز اکسیداز را با شهد اخراج شده ای که قبلا مصرف می کردند مخلوط می شود وابسته است. دو محصول جانبی - اسید گلوکونیک و هیدروژن پراکسید ، که تا حدودی مسئول اسیدیته عسل و سرکوب رشد باکتریها هستند ، مخلوط می شوند.

- خواص عسل
یک قاشق عسل معادل 64 کالری انرژی، 17/3 گرم قند بوده و عاری از فیبر، چربی و پروتئین است. استفاده از عسل طبیعی و بدون قند اثرات تسکین دهنده ای دارد که به مواد آنتی اکسیدان و ضد میکروب شناخته شده است. همچنین عسل سرشار از مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، فسفات، سدیم، کلر، پتاسیم و منیزیوم نیز می باشد.
عسل می تواند یک درمان موثر برای برای سرفه بوده و می تواند سرفه های شبانگاهی را کاهش داده و خواب راحتی را برای شما به ارمغان بیاورد. علاوه بر این عسل دهانه‌ رگ‌ها را باز کرده و مانند یک زلاینده عمل می کند. همچنین با از بین بردن رطوبت‌ها از بدن دردهای مفصلی و روماتیسم را بهبود می بخشد.
خوردن یک قاشق عسل طبیعی قبل از هر وعده‌ی غذایی می تواند در درمان ریفلاکس معده بسیار موثر باشد. همچنین در درمان مشکلات گوارشی نیز ترکیب آب ولرم به همراه عسل نیز بسیار تاثیرگذار است.
بسیاری از افراد به دلیل‌های متفاوت و زیادی ممکنه به بی‌خوابی دچار شوند. پیشنهاد ما به شما این است که به جای مصرف داروها و قرص‌های شیمیایی، عسل طبیعی را چند ساعت قبل از خواب استفاده کنید. این عمل تا حدود زیادی بی‌خوابی شما را رفع می‌کند.
عسل همچنین می تواند اکسیداسیون که به کلسترول بد خون مربوط است را کاهش داده و سلامت قلب را موجب شود. همچنین پلی فنل موجود در عسل می تواند در سلامتی قلب نقش داشته باشد.
ترکیبات فنولیکی موجود در عسل ویژگی های ضد سرطانی دارند که می توانند از بسیاری از بیماری های سرطانی، ممانعت کنند. همچنین عسل فعالیت ضد التهابی دارد که آن را بهترین غذا برای ممانعت از سرطان ساخته است. حتی عسل سیستم بدن انسان را تعدیل می کند که این موضوع آن را برای درمان سرطان موثر تر می سازد.
عسل خالص حاوی مقدار مناسبی از آنزیم ها، پروتئین ها، مواد معدنی و آمینو اسید هایی است که در افزایش انرژی بدن موثر می باشد علاوه بر این قند موجود در عسل می تواند انرژی بیشتری از قندهای مصنوعی به بدن بدهد.
همچنین عسل می تواند به درمان سرفه کردن و خس خس سینه مربوط به آسم، کمک کند. تجمع خلط در مجاری نای عمده آسمان است که عسل آنها را از بین می برد.
برچسب ها:  عسل  فوایدعسل