مواد غذایی موثر بر رشد و تقویت مو

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۱۸  چاپ
مواد غذایی موثر بر رشد و تقویت مو
بسیاری از افراد دوست دارند که موهای بلند و سالم داشته باشند. جالب است بدانید که موهای شما در حدود 1.25 سانتی متر در هر ماه و 15 سانت در سال رشد می کند. سرعت رشد آن به عواملی مانند سن ، سلامتی ، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد. اگرچه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید اما رژیم غذایی چیزی است که شما بر آن کنترل دارید. در حقیقت ، مصرف رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود. از طرف دیگر ، خوردن رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد مو کمک کند ، به خصوص اگر به دلیل تغذیه ضعیف دچار ریزش مو شده اید.

- مواد غذایی موثر بر رشد و تقویت مو
در اینجا 14 بهترین غذایی که می توانید برای تقویت رشد مو وجود دارد که می توانید با مصرف آن رشد موی خود را افزایش داده و موهای پرپشت، سالم و بلند داشته باشید.

1. تخم مرغ
تخم مرغ منبع عالی پروتئین و بیوتین دو ماده مغذی است که رشد مو را تقویت می کند. خوردن پروتئین کافی برای رشد مو از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا فولیکول های مو بیشتر از پروتئین ها ساخته شده اند. کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث افزایش ریزش مو می شود.
بیوتین نیز برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است ، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو به بازار عرضه می شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افرادی که کمبود بیوتین دارند کمک کند. تخم مرغ همچنین منبع خوبی از روی ، سلنیوم و سایر مواد مغذی سالم برای مو است. این باعث می شود که به بهترین مواد غذایی برای شد موها باشد.

2. انواع توت
انواع توت ها با ترکیبات مفید و ویتامین ها همچون ویتامین C که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد باعث رشد و تقویت مو می شود. آنتی اکسیدان ها می توانند در محافظت از فولیکول های مو در برابر رادیکال های آزاد کمک کنند. انواع توت مانند توت فرنگی سرشار از ویتامین C است که به تولید کلاژن و جذب آهن که دو عامل اساسی در رشد مو است، کمک می کند.

3. اسفناج
اسفناج یک سبزی سبز سالم و دارای مواد مغذی مفیدی مانند فولات ، آهن و ویتامین های A و C است که همگی باعث رشد مو می شوند. ویتامین A به غدد پوست کمک می کند تا سبوم تولید کنند. این ماده روغنی به مرطوب شدن پوست سر کمک می کند تا موها را سالم نگه دارد. اسفناج همچنین یک منبع عالی آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن به سلول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را در بدن خود حمل کنند تا سوخت و ساز بدن شما را تقویت کرده و به رشد و ترمیم آنها کمک کند. علاوه بر این ، کمبود آهن به ریزش مو مرتبط است.

4. ماهی های چرب
ماهی های چرب مانند سالمون ، شاه ماهی و ماهی قزل آلا دارای مواد مغذی هستند که باعث رشد مو می شوند. این ماهی ها منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با رشد مو ارتباط دارند. مصرف یک مکمل روغن ماهی باعث کاهش چشمگیر ریزش مو و افزایش رشد مو در خانم هایی که دارای موهای نازک هستند ، می شود. ماهی چرب همچنین منبع خوبی از پروتئین ، سلنیم ، ویتامین D3 و ویتامین های B مواد مغذی هستند که به تقویت موهای قوی و سالم کمک کند.

5. سیب زمینی شیرین
سیب زمینی شیرین منبع خوبی از بتاکاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند ، که باعث تقویت و سلامت مو می شود. یک سیب زمینی شیرین متوسط حاوی بتاکاروتن بیش از چهار برابر نیاز روزانه شما به ویتامین A را تأمین کند این ماده غذایی تولید سبوم را تقویت کرده و به سالم ماندن مو کمک می کند. همچنین علاوه بر تسریع رشد مو، باعث ضخیم تر شدن مومی شود.

6. آووکادو
آووکادو خوشمزه ، مغذی و منبع خوبی از چربی های سالم و ویتامین E است که رشد مو را تقویت می کند. مانند ویتامین C ، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که با خنثی کردن رادیکال های آزاد به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می کند. ویتامین E همچنین مناطقی از پوست مانند پوست سر را از استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند. علاوه بر این ، آووکادو منبع خوبی برای اسیدهای چرب ضروری است که توسط بدن قابل تولید نیستند ، اما بلوک های اساسی ساختاری سلول های مو محسوب می شوند.

7. آجیل
آجیل حاوی انواع مواد مغذی هستند که می توانند رشد مو را تقویت کنند. علاوه بر این ، آنها طیف گسترده ای از ویتامین های گروه B و E، روی و اسیدهای چرب ضروری را تأمین می کنند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد.

8. دانه های روغنی
دانه های روغنی حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی کم کالری مانند ویتامین E ، روی و سلنیم هستند که باعث رشد مو شوند. برای مثال یک مشت تخمه آفتابگردان ، تقریباً 50% از نیازهای ویتامین E شما را با طیف گسترده ای از ویتامین های B سالم مو فراهم می کند. از این گذشته ، دانه های خاصی مانند بذر کتان و دانه چیا نیز اسیدهای چرب امگا 3 را تأمین می کنند. برای به دست آوردن بیشترین تنوع مواد مغذی ، بهتر است مخلوطی از دانه ها مصرف شود.

9. فلفل دلمه ای
فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین C است که به تقویت تولید کلاژن کمک می کند و می تواند به تقویت رشته های مو کمک کند. علاوه بر این ، فلفل دلمه ای همچنین منبع عالی ویتامین A است که این ویتامین ضمن تسریع در تولید سبوم ، باعث سرعت بخشیدن به رشد مو شود و به سلامت مو کمک می کند.

10. صدف
صدف یکی از بهترین منابع غذایی روی است که به حمایت از چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. البته دقت کنید مصرف زیاد روی نیز می تواند ریزش مو را تقویت کند. به همین دلیل است که دریافت روی از غذاهایی مانند صدف ممکن است بهتر از مصرف مکمل ها باشد ، زیرا غذاها روی را در دوزهای کوچک اما سالم تأمین می کنند.

11. میگو
میگو نوعی غذای دریایی محبوب است که سرشار از بسیاری از مواد مغذی، پروتئین ، ویتامین های گروه B ، روی ، آهن و ویتامین D است که پتانسیل رشد مو را دارد. با وجود چربی بسیار کم ، میگو مقدار کمی اسیدهای چرب امگا 3 را نیز تأمین می کند. رژیم های غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 با رشد مو بهبود یافته اند.

12. لوبیا
لوبیا منبع عالی پروتئین گیاهی است که برای رشد مو ضروری است. مانند صدف ، لوبیا منبع خوبی از روی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. آنها همچنین بسیاری از مواد مغذی سالم مو ، از جمله آهن ، بیوتین و فولات هستند. مهمتر از همه این مزایا ، لوبیا بسیار متنوع و ارزان است و همین امر باعث می شود علاوه بر این ، رژیم غذایی ساده ای داشته باشند.

13. سویا
مطالعات نشان داده اند که ترکیبات موجود در سویا رشد مو را تقویت کند. یکی از این ترکیبات ، اسپرمیدین است که در سویا فراوان است. به عنوان مثال مصرف یک مکمل غذایی مبتنی بر اسپرمیدین فاز رشد موهای فعال به نام فاز آناژن را طولانی تر می کند. هرچه یک فولیکول مو در مرحله آناژن بماند ، رشد آن طولانی تر خواهد بود. همچنین اسپرمیدین رشد موهای انسان را تقویت می کند.

14. گوشت
گوشت یکی از اصلی ترین اجزای رژیم غذایی افراد است که سرشار از مواد مغذی است که به رشد مو کمک می کند. پروتئین موجود در گوشت به رشد، ترمیم و تقویت فولیکول های مو کمک می کند. به ویژه گوشت قرمز سرشار از نوعی آهن است که جذب آن آسان بوده و این ماده معدنی به سلولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به کلیه سلولهای بدن از جمله فولیکول های مو منتقل کنند. کمبود پروتئین و آهن منجر به ریزش مو می شود.
برچسب ها:  رشدمو  تقویت_مو