طرز تهیه تیرامیسو؛ دسر خوشمزه ایتالیایی

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۱۹  چاپ
طرز تهیه تیرامیسو؛ دسر خوشمزه ایتالیایی
تیرامیسو یک دسر خوش طعم ایتالیایی با طعم قهوه است که با کرم خامه ای تهیه شده از تخم مرغ ، شکر و ماسکارپونه با طعم کاکائو لایه لایه شده است. این دستور العمل در تهیه بسیاری از انواع کیک و سایر دسرها مورد استفاده قرار می گیرد.

- معرفی دسر
تیرامیسو از جمله دسرهای یخچالی است که نیاز به پخت ندارد و در زمان کوتاهی آماده می شود.
اگرچه شکل اصلی کیک گرد است اما استفاده از بیسکویت مخصوص تیرامیسو و ظاهر مستطیل شکل آن امکان استفاده از یک تابه مستطیل شکل را فراهم می کند. بهتر است از ظروف شیشه ای برای تهیه این دسر جذاب و خوشمزه استفاده کنید تا لایه های مختلف دسر به خوبی نمایان باشد. در نسخه های مدرن می توانید علاوه بر این از خامه فرم گرفته یا هر دو در ترکیب با کرم ماسکارپون استفاده کنید. این باعث می شود دسر سبک، ضخیم و کرم دار شود.

- ارزش غذایی
تیرامیسو بسیار پرکالری است که دارای مقدار قابل توجهی چربی و کربوهیدرات و پروتئین است. همچنین دسر تیرامیسو از جمله دسرهای شیرین و حاوی شکر می باشد که می توانید از عسل به جای شکر استفاده کنید، اما این بیشتر به سبک و سلیقه شما بستگی دارد. همچنین شکلاتی که مصرف می کنید ترجیحا با درصد بالای کاکائو و تلخ باشد تا دسر سالم تری داشته باشید.
در هنگام مصرف تیرامیسو به دلیل کالری و قند بالا بهتر است تعادل را رعایت کنید.

- طرز تهیه
برای تهیه این دسر به صورت سنتی شما به لیست کوتاهی از مواد تشکیل دهنده از جمله بیسکویت انگشتی ، زرده تخم مرغ ، شکر ، قهوه ، پنیر ماسکارپونه و پودر کاکائو نیاز دارید.
در ابتدا باید کرم خامه ای یا همان کاستارد دسر را تهیه کنید.برای این کار زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کرده و در یک ظرف به همراه شکر به خوبی هم می زنیم تا کرم رنگ شوند. برای این کار بهتر است از همزن برقی استفاده کنید. سپس پنیر ماسکارپونه را اضافه کرده و خوب می زنیم تا مواد یکدست شوند. در ظرف دیگری خامه را می زنید تا کاملا حجیم و سفت شود به طوری که اگر ظرف را برگردانید از ظرف جدا نشده و سرریز نشود.
سفیده های تخم مرغ را نیز مانند خامه می زنیم تا کاملا سفید و حجیم شده و پف کند و بعد به مواد اضافه کرده وبا لیسک هم می زنیم تا بافت خامه ای خود را حفظ کند.
پس از تهیه کرم تیرامیسو، قهوه اسپرسو را آماده کرده و در ظرف بزرگی که بیسکویت های انگشتی یا لیدی فینگر در آن جا قرار بگیرند ریخته و اجازه می دهیم تا خنک شود. سپس بیسکوییت داخل قهوه قرار داده تا مرطوب شده و به قهوه آغشته شوند و در کف ظرف مورد نظر برای دسر می چینیم. بعد از آن لایه ای از کرم خامه ای روی بیسکویت ها ریخته و کمی پودر کاکائو روی آن الک می میکنیم. این روند را تا جایی ادامه می دهیم تا ظرف پر شود. در انتها وی آن را سلفون کشیده و به مدت 6 ساعت درون یخجال قرار می دهیم.

- نکات مهم
استفاده از پودر کاکائو باعث می شود تا تیرامیسو خوش عطر و خوش طعم شود.
اگر زمان بیشتری داشتید دسر را به مدت طولانی تری حداقل 2 ساعت درون یخچال قرار دهید تا فرم گرفته و خوش طعم شود.
اگر برای تهیه تیرامیسو پنیر ماسکارپونه در اختیار نداشتید می توانید از پنیر خامه ای استفاده کنید.