همه چیز درباره قهوه فوری

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۱  چاپ
همه چیز درباره قهوه فوری
قهوه فوری که با نام نسکافه در ایران شناخته می شود، کریستال های قهوه یا پودر قهوه ای است که از دم کردن قهوه تهیه می شود و به افراد این امکان را می دهد تا با افزودن آب یا شیر داغ به آن بتوانند سریعا قهوه درست کنند. قهوه فوری به صورت تجاری از طریق خشک کردن با یخ یا اسپری تهیه می شود و پس از آن مجدداً هیدراته می شود. قهوه فوری در قالب مایع غلیظ نیز تولید می شود.
اسپرسو نیز به صورت پودر قهوه فوری متمرکز موجود است. روند ساخت اسپرسو فوری متفاوت است و قهوه ریز خرد شده ای است که به عنوان اسپرسو تولید می شود اما دیگر قهوه هایی که قبلا تولید شده اند شامل کریستال های قهوه بدون آب هستند.

-قهوه فوری
نزدیک به 50٪ قهوه سبز جهان برای تولید قهوه فوری استفاده می شود. قهوه فوری به صورت پودر یا گرانول موجود در بسته بندی شیشه ای و پلاستیکی، کیسه یا فلزی موجود است که کاربران با افزودن پودر کم و آب جوش به آن، قدرت محصول حاصل از آن را از رقیق گرفته تا قهوه بسیار قوی و غلیظ را کنترل می کنند. قهوه فوری برای تهیه قهوه یخ زده مانند فراپه frappé یونانی و نیز انواع قهوه داغ مانند دالگانو نیز مناسب است.
در بعضی از کشورها ، مانند پرتغال ، اسپانیا و هند ، قهوه فوری معمولا با آب جوش یا شیر داغ مخلوط می شود. در کشورهای دیگر ، مانند کره جنوبی ، قهوه فوری با خامه شیر و شکر مخلوط می شود و به آن "قهوه مخلوط" نیز گفته می شود که در دوران جنگ جهانی دوم توسط GI در انگلیس رواج یافته است. قهوه فوری هنوز بیش از 75 درصد قهوه خریداری شده برای نوشیدن در خانه های انگلیس را تشکیل می دهد.

- مزایای قهوه فوری
مزایای قهوه فوری شامل سرعت آماده سازی (قهوه فوری سریع در آب داغ حل می شود) ، وزن و حجم کمتر از دانه یا قهوه آسیاب شده (برای تهیه همان مقدار نوشیدنی) و ماندگاری طولانی است. زیرا قهوه فوری را می توان در صورت عدم خراب شدن به صورت خشک نگه داشت.

- روند تولید
مانند قهوه معمولی ، ابتدا لوبیای قهوه سبز بو داده می شود تا عطر و طعم قهوه از آن خارج شود. سیلندرهای چرخان حاوی لوبیای سبز و گازهای احتراق گرم در اکثر گیاهان برشته استفاده می شود. هنگامی که دمای لوبیا به 165 درجه سانتیگراد (329 درجه فارنهایت) برسد ، بو دادن آغاز می شود. کامل کردن این پروسه حدود 8 تا 15 دقیقه طول می کشد. بعد از خنک شدن ، لوبیا ها به خوبی خرد می شوند. آسیاب کردن لوبیا را به قطعات 0/5/1/1 میلیمتر کاهش می دهد. تا اینجا ، این روند به طور کلی مانند سایر قهوه ها مشابه است.

- استخراج
برای تولید قهوه فوری ، باید محتوای محلول و فرار لوبیا که عطر و طعم قهوه را فراهم می کند ، استخراج شود. این کار با استفاده از آب انجام می شود. آب تحت فشار تا حدود 175 درجه سانتیگراد (347 درجه فارنهایت) گرم شده برای این فرآیند استفاده می شود. غلظت قهوه در مایع با تبخیر یا غلظت انجماد افزایش می یابد.

- خشک کردن با یخ
اصل اساسی خشک کردن یخ یعنی از بین بردن آب با تصعید است. از آنجا که تولید انبوه قهوه فوری در آمریکای پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد ، خشک کردن با یخ محبوبیت زیادی پیدا کرده و به روشی رایج تبدیل شده است. اگرچه این روش گران تر است ، اما به طور کلی به تولید محصول با کیفیت بالاتر منجر می شود. عصاره قهوه به سرعت منجمد می شود و به دانه های کوچک شکسته می شود. (انجماد آهسته تر منجر به کریستال های بزرگتر یخ و محصول متخلخل می شود ؛ همچنین می تواند روی رنگ دانه های قهوه تأثیر بگذارد). گرانول ها به اندازه های مختلف طبقه بندی می شوند.
دانه های قهوه منجمد در محفظه خشک کن و اغلب روی سینی های فلزی قرار می گیرند و سپس خلاء درون محفظه ایجاد می شود. استحکام خلاء در سرعت خشک کردن و در نتیجه کیفیت محصول بسیار مهم است. برای تولید خلاء با استحکام مناسب باید دقت کرد.
محفظه خشک کن معمولا در اثر تشعشع گرم می شود، اما در بعضی از گیاهان از انتقال گرما استفاده می شود و در بعضی از گیاهان جریان همرفت پیشنهاد شده است. یک مشکل احتمالی در همرفت میزان خشک شدن ناهموار درون محفظه است که محصولی بی کیفیت ارائه می دهد.

- تصعید
آب قبلا منجمد شده در دانه های قهوه تا ده برابر حجم قبلی خود گسترش می یابد. از بین بردن این بخار آب از محفظه از اهمیت حیاتی برخوردار است و باعث می شود کندانسور بحرانی ترین و گرانترین ماده در یک کارخانه خشک کردن یخ باشد. دانه های یخ زده بی آب از اتاق خشک کن با یخ خارج شده و بسته بندی می شوند.

- خشک کردن با اسپری
برای تولید قهوه فوری گاهی خشک کردن با اسپری ترجیح داده می شود زیرا امکان تولید قهوه در مقیاس بزرگتر علاوه بر کوتاه شدن زمان خشک شدن و به دلیل تولید ریز، اقتصادی و به صرفه می باشد.

- خواص قهوه فوری
1. ضد سرطان
قهوه فوری مانند قهوه معمولی به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. و در درمان دیابت نوع دوم موثر است.

2. جذب آهن کمتر
قهوه فوری بیشتر از قهوه معمولی باعث کاهش جذب آهن در روده می‌شود. نوشیدن یک فنجان قهوه فوری با یک وعده غذایی، جذب آهن در روده را کاهش می‌دهد که در مقایسه با قهوه معمولی بسیار کمتر است.

- آکریلامید بیشتر
قهوه فوری دارای آکریلامید بیشتری -فرآورده جانبی طبیعی حاصل از برشته کردن دانه‌های قهوه است که نوروتوکسیک و سرطان زا است- نسبت به قهوه معمولی است. سایر روش‌های پخت با حرارت بالا نیز می‌توانند آکریلامید تولید کنند.
میزان آکریلامید در قهوه فوری بسیار کمتر از مقداری است که بتواند آسیبی به سلامتی بزند و خطری ندارد اما اگر نگران این میزان هستید، بهتر است از قهوه معمولی استفاده کنید. مصرف قهوه در حد متعادل برای سلامتی بسیار مفید بوده و منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها می باشد که می‌تواند هرگونه خطر بالقوهٔ ناشی از آکریلامید اندک را خنثی کند.