خواص بی نظیر موز بر سلامتی

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۱  چاپ
خواص بی نظیر موز بر سلامتی
موز میوه ای کشیده و خمیده با گوشت نرم، لذیذ و سرشار از نشاسته با پوست زرد می باشد. این میوه از نظر اندازه، رنگ و استحکام متغیر است اما اغلب در خوشه هایی که از بالای گیاه آویزان هستند، رشد می کنند. موز حاوی چندین ماده مغذی اساسی است که فواید زیادی بر هضم، سلامت قلب و کاهش وزن دارد. گذشته از اینکه این میوه بسیار مغذی است، یک میان وعده بسیار مناسب و سیر کننده می باشد. موز همچنین منبع خوبی برای ویتامین C, فیبر و منگنز است.

- ارزش غذایی
موز از محبوب ترین میوه های جهان و بومی آسیای جنوب شرقی است که اکنون در بسیاری از مناطق گرم دنیا رشد کرده و یافت می شود. موز از نظر رنگ ، اندازه و شکل متفاوت است. موز رسیده حاوی مقادیر زیادی فیبر و چندین آنتی اکسیدان است. همچنین دارای مواد مغذی و معدنی از جمله پتاسیم، ویتامین B6، ویتامین C، منیزیم، مس، منگنز، کربن خالص، پروتئین و مقدار ناچیز چربی است. هر موز در حدود 105 کالری دارد و به طور انحصاری از آب و کربوهیدرات تشکیل شده است. موز پروتئین بسیار کم و فاقد چربی است.
کربوهیدرات موجود در موزهای سبز و نارس بیشتر از نشاسته مقاوم تشکیل شده است اما با رسیدن موز ، نشاسته به قند (گلوکز ، فروکتوز و ساکارز) تبدیل می شود.

- خواص موز
1. تنظیم و تعدیل سطح قند خون
موز سرشار از پکتین نوعی فیبر است که فرم ساختاری اسفنجی خود را به بدن می دهد. موزهای نارس حاوی نشاسته مقاوم بوده که مانند فیبر محلول عمل کرده و هضم نمی شود. هم نشاسته مقاوم و پکتین میزان قند خون را بعد از غذا تعدیل کرده و اشتها را با کندتر کردن خالی شدن معده کاهش دهند. با این وجود افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید از خوردن موزهای رسیده تعادل را رعایت کنند.

2. بهبود عملکرد دستگاه گوارش
فیبر از جمله مواد معدنی است که بهبود هضم غذا کمک می کند. یک موز به اندازه متوسط ​​حدود 3 گرم فیبر دارد که موز را به عنوان منبع فیبر مناسبی تبدیل کرده است. به طور کلی موز حاوی دو نوع اصلی فیبر، پکتین (با رسیدن موز کاهش می یابد) و نشاسته مقاوم (در موزهای نارس یافت می شود) است. نشاسته مقاوم به حفظ باکتری مفید روده کمک کرده و به عنوان یک غذا برای باکتری مفید در روده تبدیل می شود. علاوه بر این پکتین به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک کند.

3. کاهش وزن
موزها چندین ویژگی دارند که باید آنها را به یک ماده غذایی دوست داشتنی برای کاهش وزن تبدیل کند. در درجه اول کالری کمی دارند اما بسیار مغذی و پر کننده است. همچنین فیبر موجود در آن با کاهش وزن بدن ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر این موز با نشاسته مقاوم احساس سیری ایجاد کرده و اشتهای شما را کاهش می دهند.

4. سلامت قلب
پتاسیم یک ماده معدنی است که برای سلامت قلب خصوصا کنترل فشار خون ضروری است. موز یک منبع عالی از پتاسیم است که یک موز متوسط ​​حاوی 9 درصد پتاسیم است. رژیم غذایی غنی از پتاسیم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند و افرادی که مقدار زیادی پتاسیم می خورند ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آنان کمتر است. علاوه بر این ، موز حاوی مقادیر مناسبی منیزیم است ، که برای سلامت قلب نیز بسیار مهم است.

5. آنتی اکسیدان قوی
موز حاوی آنتی اکسیدانهای قدرتمندی از جمله دوپامین و کاتچین ها است که از مزایای سلامتی ، مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بیماری های دژنراتیو برخوردار است. با این حال ، یک سوء تفاهم رایج است که دوپامین حاصل از موز به عنوان یک ماده شیمیایی خوب در مغز شما عمل می کند. اما در واقعیت ، دوپامین حاصل از موز از سد خونی مغزی عبور نمی کند. این سادگی به جای آنکه هورمون ها یا خلقی را تغییر دهد به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند.

6. احساس سیری
نشاسته مقاوم نوعی از کربوهیدرات غیر قابل احتراق است که در موز نارس و سایر غذاها یافت می شود و مانند فیبر محلول در بدن شما عمل می کند. هر چه موز سبزتر باشد ، میزان نشاسته مقاوم آن بیشتر است. از طرف دیگر ، موزهای زرد و رسیده حاوی مقادیر کمتری از نشاسته مقاوم و فیبر کل هستند. هر دو نشاسته پکتین و مقاوم دارای اثرات کاهش دهنده اشتها هستند و احساس پر بودن بعد از غذا را افزایش می دهند

7. بهبود حساسیت به انسولین
مقاومت به انسولین یکی از مهمترین عوامل خطرساز در بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 2 است. نشاسته مقاوم در موز ممکن است حساسیت به انسولین را در در کمتر از چهار هفته بهبود می بخشد. موزهای نارس منبع خوبی از نشاسته مقاوم هستند. بنابراین ، ممکن است به بهبود حساسیت به انسولین کمک کنند.

8. سلامت کلیه
پتاسیم برای کنترل فشار خون و عملکرد کلیه سالم ضروری است. موز به عنوان یک منبع غذایی مناسب سرشار از پتاسیم می باشد. افرادی که 4 تا 6 بار در هفته موز می خورند ، تقریباً 50٪ کمتر از افرادی که این میوه را نمی خورند ، مبتلا به بیماری کلیوی می شوند.

9. مفید در ورزش
موزها معمولاً به دلیل داشتن مواد معدنی و کربوهیدرات ها به راحتی هضم می شوند و به عنوان غذای مناسب برای ورزشکاران شناخته می شوند. خوردن موز ممکن است به کاهش گرفتگی عضلانی و درد ناشی از ورزش کمک می کند. دلیل این گرفتگی ها تا حد زیادی ناشناخته است اما یک تئوری رایج ترکیبی از کمبود آب و عدم تعادل الکترولیت را دلیل اصلی این مشکل می داند. به همین دلیل مصرف موز قبل، حین و بعد از تمرین استقامتی به عنوان یک تغذیه عالی توصیه می شود.

- میان وعده مناسب
موزها نه تنها بسیار سالم هستند بلکه یکی از مناسب ترین میان وعده ها محسوب می شوند. موز علاوه بر این در ترکیب با ماست، غلات و اسموتی ها طعم عالی به آنها می بخشد. همچنین در ترکیب با شیر، خرما و ... یکی از خوش طعم ترین آبمیوه ها است که طرفداران زیادی دارد. موزها به دلیل پوست محافظ ضخیم، بندرت حاوی هرگونه سموم دفع آفات یا آلاینده ها هستند.
خوردن موز و حمل آنها بسیار آسان است. آنها به راحتی پوست گرفته و خورده می شود و هضم آن نیز به راحتی انجام می شود.
موز را می توان به عنوان یک غذای میان وعده عالی، دسر یا صبحانه همراه با شیر، غلات و ... استفاده کرد زیرا تطبیق پذیری آنها با رژیم غذایی آسان است.