طرز تهیه و خواص برشتوک کاچی چهار مغز

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۲  چاپ
طرز تهیه و خواص برشتوک کاچی چهار مغز
برشتوک که بر سبک کاچی یک دسر خوشمزه ایرانی است که از آرد گندم، زعفران، گلاب، کره گیاهی و ... تهیه می شود. این دسر طبعی گرم داشته و بسیار لذیذ و خوش طعم می باشد و اغلب به عنوان یک غذای مقوی پس از عروسی و زایمان سرو می شود. گاهی برای بالا بردن ارزش غذایی و مقوی تر شدن این دسر از چهار مغز آجیل در آن استفاده می شود.

- طرز تهیه
برای تهیه برشتوک چهار مغز شما به مغز گردو، بادام، پسته و فندق، آرد گندم یا آرد برنج، نبات آسیاب شده، کره، زعفران ساییده شده،هل و گلاب نیاز دارید.
در ابتدا کره را در یک ظرف مناسب روی حرارت گاز ذوب کرده و به آرامی و قاشق قاشق آرد گندم را به آن اضافه کرده و به خوبی هم بزنید تا گلوله نشده و رنگ آن طلایی شود. سپس هل را اضافه کرده و پس از کمی هم زدن از روی حرارت بردارید.
حال نوبت به تهیه شربت برشتوک می رسد برای تهیه شربت باید نبات کوبیده خورد شده یا شکر را با مقدار کافی آب روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید تا بجوشد. سپس بعد زعفران را حل کرده و گلاب را به آن اضافه می کنیم. بهتر است شربت قبل از تفت دادن آرد تهیه شود تا پس از رنگ گرفتن آرد به آن اضافه شود.
پس از آن شربت آماده شده را به مخلوط آرد و کره اضافه کرده مرتب به هم بزنید تا مایع صاف و یکدستی حاصل شود. دقت کنید تا ترکیب شما خیلی غلیظ نباشد. در انتها گردو، بادام، پسته، فندق را هم اضافه کرده و ظرف را دوباره روی حرارت ملایم قرار دهید تا برشتوک شما کاملا جا افتاده و به اصطلاح روی آن روغن بیوفتد.

- خواص برشتوک
برشتوک مانند کاچی نه تنها مقوی و انرژی زا می باشد بلکه در رفع کم خونی، افزایش توان بدنی موثر است به همین دلیل بیشتر برای افراد کم خون، تازه عروسان و زنانی که به تازگی زایمان رکده اند تهیه و سرو می شود. از دیگر خواص درمانی این دسر خوشمزه می توان به تقویت قوای جنسی ، تقویت عمومی بدن از زایمان و قاعدگی مفید است.
به دلیل آنکه از زعفران به عنوان چاشنی و رنگ دهنده این دسر استفاده می شود که باعث کاهش چربی و کلسترول خون می گردد. به طور کلی زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پیشگیری کننده از بیماریهای قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است. اما به دلیل چرب بودن باید افراد دارای چربی خون و مبتلا به بیماری های قلبی در مصرف آن تعادل را رعایت کنند.
همچنین افراد دارای رژیم غذایی و اضافه وزن نیز باید در خوردن این دسر احتیاط داشته و به مقدار کم از آن استفاده کنند اما برعکس این دسر برای افراد لاغر و ضعیف بسیار مقوی و مغذی است و باعث تامین نیروی بدن و توان بدنی آنان خواهد شد.