مواد غذایی حاوی ویتامین C و نقش آن بر بدن

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۲  چاپ
مواد غذایی حاوی ویتامین C و نقش آن بر بدن
ویتامین C یک ویتامین اساسی است که بدن شما قادر به تولید آن نیست و مزایای چشمگیر برای سلامتی دارد. این ویتامین محلول در آب بوده و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات ، از جمله پرتقال ، توت فرنگی ، میوه کیوی ، فلفل زنگ ، کلم بروکلی ، کلم و اسفناج یافت می شود. میزان توصیه شده روزانه ویتامین C برای خانم ها 75 میلی گرم و برای آقایان 90 میلی گرم است. در حالی که معمولا توصیه می شود ویتامین C را از مواد غذایی دریافت کنید ، بسیاری از افراد برای رفع نیازهای خود به سمت مکمل ها می روند.

- نام دیگر ویتامین
بعضا این ویتامین اسید اسکوربیک اسید نامیده می شود که سیستم ایمنی بدن شما را پشتیبانی کرده و به بدن کمک می کند تا از آهن موجود در غذا استفاده کند. بدن شما از آن برای ساخت کلاژن نیز استفاده می کند ، یک نوع بافت همبند است که بخش هایی از بدن شما را تشکیل می دهد و به بهبودی زخم ها کمک می کند. همچنین نوعی آنتی اکسیدان است که به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب کمک می کند. مردان به 90 میلی گرم در روز و زنان به 75 میلی گرم نیاز دارند. یک پرتقال متوسط حدود 70 میلی گرم دارد ، اما بسیاری از غذاهای دیگر نیز منابع خوبی هستند.

- مواد غذایی حاوی ویتامین C
مواد غذایی سرشار از ویتامین C شامل گواوا، موز، کاهو، کلم بروکلی، طالبی، گل کلم، کلم، کیوی، آب پرتقال، پاپایا، فلفل قرمز، سبز و زرد، مغز بادام، پسته، سیب زمینی شیرین، سبزیجات معطر (گیشنیز، جعفری، آویشن و... ) توت فرنگی و گوجه فرنگی است. 

- علائم کمبود ویتامین C
علائم کمبود ویتامین C معمولا شامل خونریزی لثه ، کبودی مکرر و عفونت ، عدم ترمیم زخم ، کم خونی و اسکاربول می باشد.

- مزایای مصرف ویتامین C بر بدن
1. کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که می تواند دفاع طبیعی بدن را تقویت کند. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. آنها این کار را با محافظت از سلولها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد انجام می دهند. هنگامی که رادیکال های آزاد جمع می شوند می توانند وضعیتی به نام استرس اکسیداتیو ایجاد کنند ، که به بسیاری از بیماری های مزمن منجر می شود. مصرف ویتامین C می تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را افزایش داده و به دفاع طبیعی بدن کمک می کند.

2. مدیریت فشار خون بالا
فشار خون بالا امکان ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش داده و علت اصلی مرگ در جهان است. مطالعات نشان داده اند که ویتامین C به کاهش فشار خون در افراد مبتلا و بدون فشار خون بالا کمک می کند. مصرف مکمل ویتامین C به آرامش عروق خونی که خون را از قلب منتقل می کنند ، کمک می کند که به کاهش فشار خون کمک می کند.

3. کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی
بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. بسیاری از عوامل از جمله فشار خون بالا ، سطح بالای کلسترول یا تری گلیسیرید یا LDL (بد) و سطح پایین کلسترول HDL (خوب) خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند. ویتامین C به کاهش این عوامل خطرناک کمک کرده و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. مصرف مکمل ویتامین C به میزان قابل توجهی کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. اگرچه مصرف مواد غذایی غنی شده با ویتامین C به اندازه مکمل ها تاثیری بر سلامتی قلب ندارد.

4. کاهش سطح اسید اوریک خون و بروز حملات نقرس
نقرس نوعی آرتریت فوق العاده دردناک است که شامل التهاب مفاصل ، به خصوص انگشتان پا می شود. افراد مبتلا به نقرس دچار تورم و حملات شدید و ناگهانی و درد هستند. علائم نقرس وقتی به علت بالا رفتن بیش از حد اسید اوریک در خون ظاهر می شود. اسید اوریک یک محصول زباله است که توسط بدن تولید می شود. ویتامین C به کاهش اسید اوریک در خون و در نتیجه محافظت در برابر حملات نقرس کمک کند.

5. جلوگیری از کمبود آهن
آهن ماده مغذی مهمی است که عملکردهای مختلفی از جمله ساخت گلبول های قرمز و انتقال اکسیژن در بدن دارد. مکمل های ویتامین C می تواند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کند. ویتامین C در تبدیل آهن که به مقدار کم جذب شده است ، مانند منابع گیاهی آهن از آهن ، به شکلی کمک می کند که جذب آن آسان تر باشد. این امر به ویژه برای افرادی که رژیم بدون گوشت دارند مفید است ، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است. همچنین ویتامین C به کاهش خطر کم خونی در بین افراد مستعد کمبود آهن کمک می کند.

6. تقویت ایمنی بدن
یکی از اصلی ترین دلایلی که مردم به مصرف مکمل های ویتامین C روی می آورند که تقویت ایمنی بدن است. ویتامین C به تشویق تولید گلبول های سفید معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک کرده و از بدن در برابر عفونت محافظت می کند. ویتامین C به این سلول های سفید خون کمک می کند تا ضمن محافظت از آنها در برابر صدمه توسط مولکول های بالقوه مضر مانند رادیکال های آزاد ، از کارایی بیشتری برخوردار شوند. علاوه بر این ویتامین C یک بخش اساسی از سیستم دفاعی پوست است که به طور فعال به پوست منتقل می شود و می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به تقویت موانع پوست کمک کند.

7. افزایش حافظه
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که مقادیر کم این ویتامین به اختلال در تفکر و یادآوری مرتبط است. استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز ، ستون فقرات و اعصاب (در کل با عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شود) می توانند خطر زوال عقل را افزایش دهند. افراد مبتلا به زوال عقل ویتامین C خون پایین تری دارند. علاوه بر این ، دریافت زیاد ویتامین C از مواد غذایی یا مکمل ها نشان داده شده است که با افزایش سن ، تأثیر محافظتی در تفکر و حافظه دارد.