طرز تهیه دونات خانگی و انواع دونات

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۴  چاپ
طرز تهیه دونات خانگی و انواع دونات
دونات نوعی شیرینی فانتزی و خوشمزه است که معمولا از از سرخ کردن آرد به صورت حلقه ای یا بدون سوراخ با لایه کرمی تهیه می شود و معمولا به عنوان دسر یا یک میان وعده شیرین سرو می شود. دونات در بسیاری از کشورها محبوب است و به اشکال مختلف به عنوان تهیه می شود که می توان آن را در خانه ها تهیه کرد یا به صورت آماده از نان فانتزی ها، سوپر مارکت ها ، غرفه های مواد غذایی و فروشندگان ویژه این محصول خریداری کرد.
برای طعم دادن به دونات از انواع مختلف کرم ها و طعم دهنده ها مانند قند ، شکلات یا لعاب افرا استفاده می شود. برای تهیه خمیر دونات نیز از آرد، تخم مرغ، شیر، شکر، روغن و طعم دهنده های طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود.

- انواع دونات
دو نوع متداول دونات، شیرینی حلقه ای و شیرینی پر شده (پیراشکی) است که با مواد میوه ای، خامه، کرم کاستارد یا دیگر شیرینی های شیرین پر می شود. از طرف دیگر، قطعات کوچک خمیر نیز گاهی به عنوان شیرینی های حفره دار پخته می شوند. پس از سرخ شدن می توان روی دونات را با کرم یا پودر شكر و یا شکلات پوشاند و یا از پودر قند، دارچین، اسمارتیز یا میوه قرار استفاده کرد. دونات ها اغلب با قهوه در کافه ها سرو می شود اما می توان آن در مغازه نان فانتزی و پیراشکی فروشی ، فروشگاه های مواد غذایی یا رستوران های فست فود میتوان تهیه کرد. همچنین می توان آن را به عنوان میان ئعده به همراه چای، دمنوش و شیر نیز استفاده کرد.

- اشکال مختلف دونات
- دونات حلقه ای
دونات که بیشتر به صورت حلقه ای شناخته می شود به دو روش پیوستن انتهای یک قطعه خمیر طولانی و لاغر به حلقه و یا با استفاده از یک قالب دونات که همزمان شکل بیرونی و درونی خمیر را برش می دهد (از خمیر خارج شده از مرکز)، تهیه می شود. این تکه کوچکتر از خمیر را می توان به عنوان یک پیراشکی کوچک تهیه و سرو کرد و یا دوباره به آن اضافه کرد تا شیرینی بیشتری حاصل شود. از طرف دیگر ، می توان از یک مخزن شیرینی پیراشکی استفاده کرد تا دایره ای از خمیر را مستقیماً درون سرخ کن قرار دهید.
دو نوع دونات حلقه ای وجود دارد ، آنهایی که از خمیر مبتنی بر مخمر برای دونات های بزرگ شده تهیه می شوند ، یا آنهایی که از نوع مخصوص خمیر کیک تهیه می شوند. دونات های مخمر تولید شده حاوی 25٪ روغن وزنی هستند ، در حالی که میزان روغن شیرینی کیک حدود 20٪ است ، اما آنها قبل از سرخ کردن چربی اضافی در گوشت خود دارند. دونات های کیکی حدود 90 ثانیه با دمای تقریبا 190 تا 198 درجه سانتیگراد در روغن داغ سرخ می شوند و تنها کافی است آن ها در روغن بچرخانید یا غوطه ور کنید. اما دونات های مخمر باعث افزایش روغن بیشتری می شوند زیرا برای سرخ کردن آنها ، بیشتر از 150 ثانیه در دمای 182 تا 190 درجه سانتیگراد نیاز دارید. دونات های کیک به طور معمول بین 24 تا 28 گرم وزن دارند ، در حالی که شیرینی های بزرگ مخمر به طور متوسط ​​38 گرم وزن داشته و عموما بزرگتر هستند.

- دونات های لعاب دار
بعد از سرخ کردن ، دونات حلقه ای اغلب با یک لعاب (یخ زده) از شک یا شکلات آب شده پوشانده می شوند. دونات کیک را نیز می توان با پودر قند شیرینی پزی ، یا با دارچین و شکر گرانول لعاب بخشید. پس از لعاب دادن معمولا روی این دونات ها پودر نارگیل ، بادام زمینی خرد شده یا شیبابای رنگی می پاشند تا ظاهری جذاب و هوس انگیز پیدا کند.

- اندازه حفره دونات
حفره یا سوراخ های دونات معمولا کوچک و به طور سنتی از خمیر گرفته شده از مرکز دونات ایجاد میشود و این تنها وجه تمایز پیراشکی و دونات است. به طور سنتی، سوراخ های پیراشکی با برداشتن خمیر که از قسمت مرکزی شیرینی ایجاد می شوند. در اصل ، بیشتر انواع سوراخ های پیراشکی مشتقات ماده مخلوط شیرینی (خمیر مبتنی بر مخمر یا خمیر کیک) بودند. با این حال ، با ریختن یک توپ کوچک از خمیر به درون روغن داغ یا برش مخصوص ، می توان در دونات حفره ایجاد کرد. این روش تولیدی به فروشندگان شیرینی اجازه داده است تا نسخه ها و اندازه های متفاوتی از دونات های غیر حلقه ای مانند دونات های پر شده و هلندی ها را تولید کنند.

- دونات پر شده
دونات های پر شده انواع خمیرهای مسطح شده ای هستند که اغلب با مواد نگهدارنده میوه ، خامه ، کاستارد یا دیگر شیرینی های شیرین پر می شوند و غالبا به پودر قند کرمی یا شکلات آغشته می شوند. انواع رایج آن شامل کرمی، شکری ، شکلاتی و ژله ای است.

- طرز تهیه دونات خانگی
تهیه دونات و پیراشکی های خانگی کمی سخت به نظر می رسند اما ساده تر از چیزی هستند که فکر می کنید و نتیجه آن یک دونات عالی، گرم و خوشمزه است. هنگامی دستورالعمل اصلی برای تهیه آن را بدست آوردید، می توانید تقریبا هر نوع دوناتی را که دوست دارید از نظر لعاب ، شکل و پر کردن تهیه و میل کنید.
برای تهیه دونات شما 1 فنجان شیر، 2 قاشق چای خوری (یک بسته) مخمر خشک فعال، 2 عدد تخم مرغ، 50 گرم کره ذوب شده، ¼ فنجان شکر گرانول، 1 قاشق چایخوری نمک، 4 عدد فنجان آرد و روغن برای سرخ کردن نیاز دارید.
برای شروع باید شیر را گرم کنید اما تا حدی که داغ نشود سپس در یک کاسه بزرگ ، آن را با مخمر ترکیب کنید و به آرامی هم بزنید و اجازه دهید 5 دقیقه بماند.
با استفاده از همزن برقی تخم مرغ ، کره ، شکر و نمک مخلوط کرده و به مخمر اضافه کنید. پس از آن نیمی از آرد را به ترکیب خود اضافه کرده و مخلوط کنید تا ترکیب شود ، سپس باقی آرد را اضافه کنید تا خمیر به ظرف نچسبد و از طرفین کاسه جدا شود. اگر خمیر خیلی مرطوب است ، یکبار دیگر آرد اضافه کنید ، تقریبا 2 قاشق غذاخوری. اگر از میکسر برقی استفاده می کنید توجه کنید که خمیر ممکن است خیلی ضخیم شود.
سپس روی یک سطح آرد پاشیده و خمیر را به آرامی ورز دهید تا صاف شود. یک کاسه بزرگ را با کمی روغن چرب کنید. خمیر را به کاسه منتقل کنید و روی آن را بپوشانید و اجازه دهید در حدود 1 ساعت، در دمای اتاق حجیم شده و اندازه آن دو برابر شود.
پس از طی زمان گفته شده خمیر را روی یک سطح پوشیده شده با آرد قرار داده و با استفاده از یک وردنه چوبی آن را باز کنید تا ضخامت آن به تقریبا 1 سانتی متر بچسبانید. دونات ها را با قالب مخصوص یا بوسیله لیوان برش دهید. اندازه آن بهتر است در حدود 6 الی 7 سانت باشد. حفره های دونات را با یک وسیله کوچکتر مانند درب شیشه یا بطری آب معدنی ایجاد کنید. اگر دونات پر شده درست می کنید در وسط سوراخ ایجاد نکنید.
دونات ها را روی دو بشقاب پخت آرد قرار دهید تا فضای زیادی بین هر یک باشد. با یک حوله آشپزخانه روی آن را بپوشانید و بگذارید در جای گرم در حدود 45 دقیقه قرار گیرد تا زمانی که کمی پف کرده و لطیف شوند. اگر آشپزخانه شما گرم نیست، فر را در دمای 200 درجه سانتیگراد گرم کرده و سپس خاموش کنید و ورق های دونات را درون فر قرار دهید.
حدود 15 دقیقه قبل از اینکه خمیر دونات افزایش یابد ، روغن را درون یک قابلمه بر روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. با دقت دونات ها را به روغن اضافه کنید. پس از سرخ شدن با استفاده از یک دستگیره فلزی آن ها را از روغن خارج کنید.
هنگامی که قسمت های پایین دونات طلایی شدند تقریبا پس از 45 ثانیه. از یک قاشق شکاف دار برای تلنگر استفاده کنید. سوراخ های دونات معمولا سریعتر پخته می شوند پس دقت کنید که نسوزد. دونات ها را به ظرف سرو خود منتقل کرده و روی آن را با لعاب دلخواه خود پوشانده و میل کنید.