بهترین انواع صبحانه برای کاهش وزن

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۵  چاپ
بهترین انواع صبحانه برای کاهش وزن
برای داشتن یک صبحانه سالم و رژیمی شما به ایده هایی ناب و مفید نیاز دارید. زیرا یک صبحانه سالم به شما در کاهش وزن کمک می کند. علاوه بر این شروع روز با یک صبحانه سالم و مقوی می تواند به شما در حفظ انرژی و رفع حملات گرسنگی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که افرادی میل به لاغر شدن دارند با مصرف صبحانه لاغر شده و وزن خود را حفظ می کنند. علاوه بر این ، افرادی که صبحانه می خورند ، به طور معمول بیشتر مواد مغذی مهم مانند فیبر و ویتامین ها را دریافت می کنند (فیبر برای وزن و سلامتی بسیار مناسب است). یک وعده صبحانه سالم باید متعادل و ترکیبی از پروتئین ، کربوهیدرات های پیچیده ، فیبر و چربی های سالم را برای شما فراهم کند تا شما را کامل و پر انرژی نگه دارد.

- انواع صبحانه سالم و رژیمی
برخی از بهترین غذاهای سالم برای صرف صبحانه به شما در کاهش وزن کمک کند و زیرا علاوه بر رساندن مواد مغذی، انرژی شما را در طول روز تامین می کنند و برای شما بسیار مناسب هستند.

1. تمشک
یک فنجان تمشک حاوی فیبر فراوانی است (چیزی بیش از دو برابر یک فنجان توت فرنگی و برابر با یک فنجان از انواع لوبیا). اما آنچه وجود فیبر را در وعده صبحانه مهم جلوه می دهد آن است که تغذیه حاکی از خوردن فیبر بیشتر به عنوان روشی برای جلوگیری از افزایش وزن یا حتی ترغیب به کاهش وزن است. محققان دریافتند که مصرف 8 گرم فیبر برای هر 1000 کالری منجر به از دست دادن وزنی حدود 2 کیلوگرم می شود. همچنین فیبر باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هضم بهتر می گردد و بدین گونه نیز به کاهش وزن کمک می کند. می توانید از این میوه پرفیبر و کم کالری در وعده صبحانه به همراه اوتمیل، ماست، یا خوراک میوه استفاده کنید.

2. جو دوسر
جو دوسر می تواند به شما در کاهش وزن از دو طریق کمک کند. در ابتدا ، آن را با فیبر پر کرده و باعث می شود احساس سیری طولانی تری داشته باشید. دوم اینکه خوردن صبحانه تهیه شده با کربوهیدرات های "آهسته آزاد" - مانند جو دوسر یا غلات سبوس دار 3 ساعت قبل از ورزش به شما در سوزاندن چربی بیشتر کمک کند. اما این امر چگونه اتفاق می افتد ؟ خوردن کربوهیدرات های "آهسته آزاد" قند خون را به اندازه خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده افزایش نمی دهد (نان تست سفید) و در این حالت سطح انسولین زیاد نمی شود. از آنجا که انسولین در سیگنالینگ بدن برای ذخیره چربی نقش دارد ، داشتن سطح قند خون پایین به شما در سوزاندن چربی کمک کند.
می توانید جو دوسر را با شیر و انواع مواد افزودنی دلخواه مانند کره بادام زمینی، دارچین، ارده، مغز گردو، بادام، پسته و... به علاوه میوه های تازه و فیبر دار مانند تمشک، توت فرنگی، موز و ... ترکیب کرده و میل کنید. برای سهولت و تسریع در آماده سازی می توانید از جو دوسر پرک استفاده کنید زیرا برای طبخ به زمان کمی در حدود 5 الی 6 دقیقه نیاز دارد. همچنین میتوانید تمامی شیر و جو دوسر را با یکدیگر ترکیب کرده و از شب تا صبح درون یخچال قرار دهید تا کاملا نرم شود و سپس مواد دلخواه را به آن اضافه کرده و میل کنید.

3. ماست
بر اساس گزارش ژورنال پزشکی نیوانگلند و دانشگاه هاروارد مبنی بر اینکه کدامیک از غذاها با تغییر وزن ارتباط دارند، ماست یکی از 5 غذای برتری قرار داشت که باعث کاهش وزن می شود. اگر به دنبال لاغر شدن هستید ، پروتئین موجود در آن علاوه بر احساس سیری باعث می شود هضم آن از کربوهیدرات های ساده بیشتر طول می کشد. هنگامی که مردم نوشیدنی با پروتئین آب پنیر می نوشند در طول بیش از 6 ماه حدود 2 کیلوگرم یا بیشتر از دست داده و احساس گرسنگی کمتری می کردند. پروتئین آب پنیر به طور طبیعی در ماست و سایر لبنیات یافت می شود. با انتخاب ماست ساده کالری و قند غیرضروری را ذخیره کنید. می توانید برای طعم بهتر و افزایش چربی سوزی به آن میوه تازه، شوید و نعنا اضافه کنید.

4. کره بادام زمینی
آجیل نیز جز 5 غذای برتری است که باعث کاهش وزن می شود. کره بادام زمینی و کره های بدست آمده از مغز آجیل مقدار مناسبی از چربی های سالم ، فیبر و پروتئین را از بین می برند. آجیل به دلیل داشتن کالری زیاد و چربی از شهرت "بد" برخوردار است. در حالی که کره بادام زمینی دارای کالری متراکم می باشد. در واقع 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی کمتر از 200 کالری ، 7 گرم پروتئین و 2 گرم فیبر دارد. همچنین ماده مغذی متراکمی است که در طولانی مدت شما را سیر نگه می دارد. می توانید برای کالری سوزی بیشتر این کره خوش طعم را به همراه نان تست جو، چای سبز یا قهوه در وعده صبحانه میل کرده و از این صبحانه رضایت بخش لذت ببرید.

5. تخم مرغ
یک تخم بزرگ 6 گرم پروتئین و 70 کالری دارد و در مقایسه با کربوهیدرات ها و چربی، پروتئین آن شما را راضی تر نگه می دارد. به علاوه ، در یک مطالعه ، افرادی که برای صبحانه تخم مرغ می خورند ، احساس سیری طولانی تری داشته و در مقایسه با افرادی که همان مقدار کالری را از یک شیرینی مخصوص صبحانه دریافت می کردند، بیش از دو برابر بیشتر وزن از دست می دهند.
در حالی که فقط خوردن سفیده تخم مرغ به شما در صرفه جویی کالری کمک می کند اما در عین حال نیمی از پروتئین را نیز از دست می دهید (حدود 3 گرم پروتئین در زرده وجود دارد). این خاصیت به شما کمک می کند تا تخم مرغ به عنوان یک منبع نیرو برای صبحانه انتخاب شوند. بعلاوه ، زرده سرشار از مواد مغذی سالم مانند کلسیم و آنتی اکسیدان های محافظ چشم - لوتئین و زاکسانتین - است. اگرچه زرده تخم مرغ منبع قابل توجهی از کلسترول محسوب می شود و برای سلامت قلب مضر است اما به همه افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند توصیه می شود روزانه یک عدد تخم مرغ کامل مصرف کنند.