مزایای استفاده از گوشت قرمز

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۵  چاپ
مزایای استفاده از گوشت قرمز
گوشت قرمز نوعی گوشت لخم و لذیذ می باشد که در ایران بیشتر به گوشت گوسفند و گوساله اطلاق می شود و در تهیه انواع خورش، کباب، چنجه و ... کاربرد دارد. در این بین گوشت گوسفند به دلیل طبع گرم و چربی بیشتر، طعم بهتر و مصرف بیشتری دارد. گوشت قرمز منبع غنی از پروتئین محسوب می شود که فواید زیادی را برای سلامتی در پی دارد.

- ویژگی های گوشت سالم
برای بهره وری بیشتر از مزایای گوشت قرمز باید در هنگام خرید دقت کنید تا گوشتی که تهیه می کنید تازه و سالم باشد. گوشت تازه و سالم دارای رنگ قرمز مایل به صورتی و ظاهری طبیعی بدون لکه و خون مردگی است. همچنین هرگز بوی غیر طبیعی و ترشیدگی نمی دهد. علاوه بر این بیش از اندازه شل یا چسبنده نبوده و بافتی نرم و لطیف دارد. همچنین توجه کنید که حمل و نقل آن با وسایل نقلیه دارای سردخانه انجام شده باشد.

- تفاوت بین انواع مختلف گوشت
گوشت های امروزی که مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت از گوشتی است که مردم در گذشته می خورند. حیوانات در گذشته به صورت آزاد پرسه می زدند و چمن ، حشرات یا سایر غذاهای طبیعی را می خورند. گوشت این حیوانات متفاوت از گوشت گوسفندی است که در یک کارخانه به دنیا آمده و بزرگ شده است و از غذای غلات تغذیه کرده و با هورمون ها و آنتی بیوتیک های تقویت و رشد داده می شود. امروزه برخی از محصولات گوشت پس از ذبح حیوانات بسیار فرآوری شده و سپس با نیترات ها ، مواد نگهدارنده و مواد شیمیایی مختلف ترکیب می شوند. بنابراین تشخیص تفاوت بین انواع مختلف گوشت بسیار مهم است. به عنوان مثال گوشت ارگانیک و طبیعی از نظر غذایی متفاوت از گوشت فرآوری شده با کارخانه (سوسیس، کالباس، بیکن و...) است. گوشت قرمز یکی از مواد غذایی مغذی است که می توانید بخورید. این گوشت حاوی ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی دیگر وجود دارد که می توانند تاثیرات عمیقی بر سلامتی داشته باشند.

- ارزش غذایی
گوشت قرمز بسیار مغذی و مقوی است به خصوص اگر از حیواناتی تهیه شود که به طور طبیعی تغذیه و پرورش یافته اند. این گوشت منبع عالی پروتئین، آهن، انواع ویتامین گروه B همچون B12، اسیدهای چرب امگا 3، روی، کراتین، آنتی اکسیدان و سایر مواد مغذی دیگر است.
گوشت قرمز همچنین سرشار از مواد مغذی مهمی مانند کراتین و کارنوزین است. افراد گیاهخوار غالبا با کمبود این مواد مغذی روبرو هستند که به طور بالقوه می تواند بر عملکرد ماهیچه ها و مغز تاثیر بگذارد. گوشت گاو و گوسفند تغذیه شده با غلات حاوی مقادیر زیادی امگا 3، اسید چرب CLA و مقادیر بیشتری ویتامین های A و E است.

- خواص گوشت قرمز
همانطور که گفتیم گوشت قرمز منبع غنی از پروتئین، مواد مغذی و معدنی است. علاوه بر این آنتی اکسیدان موجود در گوشت قرمز بدن را در برابر رادیکالهای آزاد و عوامل بیماری زا محافظت می کند. همچنین سلنیوم و ویتامین E موجود در گوشت عملکرد آنتی اکسیدانی گوشت را بهبود می بخشد.

- درمان کم خونی
گوشت قرمز یکی منبع غنی از آهن محسوب می شود که به تشکیل هموگلوبین و گلبول های قرمز خون کمک کرده و باعث اکسیژن رسانی به بافت های بدن می شود. کمبود آهن باعث بروز کم خونی و احساس ضعف، خستگی و افسردگی در این افراد می شود. بنابراین توصیه می شود این افراد گوشت قرمز را به صورت کبابی یا چنجه مصرف کنند تا تاثیر بیشتری بر درمان کم خونی آنان داشته باشد.

- کاهش کلسترول و سلامت قلب
گوشت قرمز حاوی گروه ویتامین B است که کلسترول بد را کاهش و باعث افزایش کلسترول خوب در بدن می شود. در واقع شما با مصرف گوشت قرمز در حد اعتدال و روش طبخ کم چرب می توانید، میزان کلسترول خون را تنظیم و ثابت کنید. همچنین امگا 3 موجود در گوشت قرمز می تواند باعث تقویت و بهبود شریان های قلبی شده ودر نتیجه ریسک فشار خون بالا و تپش نامنظم قلب را کاهش دهد و بدین ترتیب سلامتی قلب را نیز تضمین کند.

- افزایش انرژی
بدن برای تامین انرژی به گروه ویتامین B موجود در گوشت قرمز نیاز دارد. زیرا این ویتامین پس از مصرف در بدن به کربوهیدرات و گلوکز تبدیل شده و انرژی لازم برای انجام کارهای روزانه را تامین می کند. در صورت عدم داشتن انرژی لازم شما نمی توانید به راحتی راه رفته و دائما احساس خستگی خواهید کرد.

- رشد و تقویت ماهیچه
یکی از مهمترین مزایای استفاده از گوشت قرمز افزایش حجم و تقویت ماهیچه ها است. این موضوع به خصوص برای ورزشکاران مرد از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین مصرف گوشت قرمز به کسانی که می خواهند شکل بدن خود را ورزشکاری و عضله ای کنند، توصیه می شود.

- تحریک هورمون های بدن
تحریک هورمون های خوب برای کمک به سیستم بدن با مصرف منظم گوشت قرمز امکان پذیر است. این گوشت با تحریک هورمون رشد و هورمون تیروئید باعث بهبود فرم ماهیچه و عضلات شده و برای افرادی که میخواهند تناسب اندام داشته باشند مناسب است.

- افزایش متابولیسم 
گوشت قرمز می تواند به افزایش سوخت و ساز بدن و تبدیل آن به انرژی موثر باشد. فواید گوشت قرمز برای بدنسازی روش خوبی برای بهبود سیستم سوخت و ساز بدن است. مخصوصا برای آنهایی که می خواهند اندامی ورزشکاری داشته باشند.

- خطرات استفاده زیاد از گوشت قرمز
اگرچه گوشت قرمز با خطر بیشتری برای بیماری های قلبی عروقی، سرطان و مرگ همراه است اما با تمامی انواع گوشت قرمز اثرات سلامتی یکسانی ندارند. وقتی خطرات ناشی از بیماری قلبی ، دیابت و مرگ افزایش می یابد ، تفکیک بین گوشت فرآوری شده و غیر فرآوری شده بسیار مهم است ، زیرا این دو می توانند اثرات بسیار متفاوتی داشته باشند. گوشت فرآوری شده (گوشت قرمز فرآوری نشده) با افزایش خطر مرگ زودرس و بسیاری از بیماری ها همراه است. البته روش پخت و پز تعیین کننده اصلی اثرات نهایی سلامتی گوشت باشد.