مزایای اثبات شده روغن زیتون

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۲  چاپ
مزایای اثبات شده روغن زیتون
روغن زیتون یک چربی مایع می باشد که از میوه درخت Olea europaea در حوضه مدیترانه که از هزاره 8 قبل از میلاد در اطراف دریای مدیترانه رشد کرده اند به دست می آید. این روغن با فشار دادن زیتون های کامل تولید می شود که معمولا در پخت و پز برای سرخ کردن مواد غذایی یا به عنوان سس در سالاد استفاده می شود. همچنین در مواد آرایشی ، دارویی و صابون نیز استفاده می شود. زیتون یکی از سه گیاه اصلی غذایی بعد از گندم و انگور در مدیترانه می باشد. ترکیب روغن زیتون با توجه به ارتفاع ، زمان برداشت و فرآیند استخراج متفاوت است.
پنج تولید کننده برتر روغن زیتون از نظر میزان اسپانیا ، مراکش ، ترکیه ، یونان و ایتالیا هستند. با این حال ، سرانه مصرف ملی در یونان بالاترین و پس از آن اسپانیا و ایتالیا قرار دارند.

- مواد مغذی 
1. چربی غیر اشباع
روغن زیتون عمدتا از چربی غیر اشباع اسید اولئیک و مقادیر کمتری از اسیدهای چرب دیگر مانند اسید لینولئیک و اسید پالمیتیت تشکیل شده است که اسیدیته آزاد نداشته و از نظر خاصیت طعم مطلوب به نظر می رسد. روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک اشباع نشده است. اعتقاد بر این است که این اسید چرب دارای اثرات مفیدی زیادی است و در برابر گرمای زیاد نیز مقاوم هستند و یک انتخاب سالم برای پخت و پز است.

2. آنتی اکسیدان
روغن زیتون حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است و جدا از اسیدهای چرب مفید آن ، حاوی مقادیر کمی ویتامین E و K است. اما روغن زیتون نیز با آنتی اکسیدان های قدرتمند پر شده است. این آنتی اکسیدان ها از نظر بیولوژیکی فعال هستند و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهند.

- خواص روغن زیتون
1. ضد التهاب قوی
التهاب مزمن عامل مهمی در بیماری ها مانند سرطان ، بیماری های قلبی ، سندرم متابولیک ، دیابت نوع 2 ، آلزایمر ، آرتروز و حتی چاقی است. روغن زیتون بکر می تواند التهاب را کاهش دهد که این خود یکی از دلایل اصلی فواید آن برای سلامتی باشد. این اثر ضد التهابی توسط آنتی اکسیدان ها واسطه می شوند که مهمترین آنها اولئولانتانال است که به طور مشابه با ایبوپروفن کار می کند. در مطالعات اخیر ثابت شده است آنتی اکسیدان های روغن زیتون می توانند برخی از ژن ها و پروتئین هایی که التهاب را تحریک می کنند را مهار کنند.

2. سلامت مغز
در کشورهای توسعه یافته سکته مغزی دومین علت شایع مرگ بعد از بیماری های قلبی است. در
یک بررسی گسترده از مطالعات نشان داده شده است که روغن زیتون تنها منبع چربی اشباع نشده در مقابله با کاهش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی است. در واقع افرادی که روغن زیتون مصرف می کنند ، خطر سکته مغزی بسیار کمتری دارند. همچنین این روغن مفید با التهاب مبارزه کرده و به محافظت از کلسترول خون در برابر اکسیداسیون کمک می کند، دو فایده ای که ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

3. سلامت قلب
از آنجا که بیماری های قلبی شایع ترین علت مرگ در جهان است روغن زیتون شما را در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. روغن زیتون یکی از عناصر اصلی رژیم غذایی است که از چندین طریق در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. این روغن التهاب را کاهش می دهد و کلسترول LDL "بد" را از اکسیداسیون محافظت می کند و پوشش عروق خونی شما را بهبود می بخشد و به جلوگیری از لخته شدن خون بیش از حد کمک کند.

4. کاهش وزن و تناسب اندام
از آنجا که روغن زیتون درصد زیادی از چربی های غیراشباع را به خود اختصاص داده است، خوردن بیش از حد آن باعث افزایش وزن نمی شود. علاوه بر این یک رژیم غذایی سرشار از روغن زیتون با افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در خون و همچنین کاهش وزن مرتبط است. به نظر می رسد مصرف روغن زیتون احتمال افزایش وزن را افزایش نمی دهد. مصرف متوسط ​​حتی می تواند به کاهش وزن کمک کند.

5. مبارزه با آلزایمر
بیماری آلزایمر شایعترین بیماری عصبی در جهان است که روغن زیتون با آن مبارزه می کند. یکی از ویژگی های مهم روغن زیتون، ایجاد پلاک های به اصطلاح بتا آمیلوئید در سلول های مغزی است که می تواند به از بین بردن این پلاک ها کمک کند.

6. کاهش خطر دیابت نوع 2
به نظر می رسد روغن زیتون بدن در برابر دیابت نوع 2 بسیار محافظت می کند. مطالعات متعددی روغن زیتون را با اثرات مفیدی بر قند خون و حساسیت به انسولین مرتبط کرده است. آزمایشات بالینی نشان می دهد که روغن زیتون به همراه رژیم غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

7. ضد سرطان
آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون خاصیت ضد سرطانی دارند که یکی از شایع ترین دلایل مرگ در جهان است. آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون به دلیل وجود رادیکال های آزاد می توانند آسیب اکسیداتیو را که محرک اصلی سرطان است را کاهش می دهد.

8. درمان آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که با مفاصل تغییر شکل و دردناک ایجاد می شود. اگرچه علت دقیق آن به خوبی درک نشده است ، اما سیستم ایمنی بدن، را به اشتباه به خود شما و به سلول های طبیعی حمله می کند. به نظر می رسد مکمل های روغن زیتون باعث بهبود مارکرهای التهابی شده و استرس اکسیداتیو را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کاهش می دهد. روغن زیتون در ترکیب با روغن ماهی ، که منبع اسیدهای چرب امگا 3 ضد التهابی است ، بسیار مفید است.

9. ضد باکتری
روغن زیتون حاوی مواد مغذی بسیاری است که می تواند باکتری های مضر را مهار یا از بین ببرد. یکی از این موارد هلیکوباکتر پیلوری است. باکتری که در معده شما زندگی می کند که می تواند باعث زخم معده و سرطان معده شود. روغن زیتون در هشت سو با این باکتری مبارزه کرده به غیر از سه نوع از آنها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. مصرف روزانه روغن زیتون، می تواند عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در 10 تا 40 درصد از افراد در حداقل دو هفته از بین ببرد.
برچسب ها:  زیتون  روغن_زیتون