معرفی ماهی تن و کنسرو تن

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲۶  چاپ
معرفی ماهی تن و کنسرو تن
ماهی تن نوعی ماهی آب شور از خانواده Scombridae (تن ماهیان) که بسیار سریع شنا کرده و می تواند دمای بدن خود را بالاتر از دمای آب اطراف خود حفظ کند. ماهی تن خونگرم با گوشتی قرمز یا صورتی، دارای اندازه های متفاوتی است که به طور متوسط ​​2 متر طول داشته و تا 50 سال زندگی می کند. 

-شکل ظاهری
ماهی تن دارای بدن براق و روان و از جمله ماهی های سریع می باشد. به عنوان مثال تن ماهی زرد رنگ قادر به شنا کردن با سرعت حداکثر 22 کیلومتر در ساعت است. دارای دو باله خمیده از پشت است که باله اول مانند افساری است که سرعت آن را کنترل می کند. پولک دم باله که دم به آن وصل شده است، بسیار نازک بوده و در هر طرف سه کله افقی تثبیت شده وجود دارد. قسمت پشتی تن به طور کلی آبی تیره فلزی است در حالی که اطراف شکم یا زیر آن استتار نقره یا سفید است. این ماهی در آب های گرم و شور یافت می شود و از نظر تجاری صید می شود. در نتیجه صید بیش از حد ماهی تن، برخی از گونه های این ماهی، مانند ماهی آبی کوهستانی جنوبی در معرض انقراض قرار دارند. برخی از انواع ماهی تن خونگرم بوده و برخلاف سایر ماهی ها که گوشت سفیدی دارند، ماهی تن گوشتی صورتی رنگ مایل به قرمز تیره دارد.

- ارزش غذایی
ماهی تن منبع بسیار خوبی از پروتئین ، مواد معدنی نظیر سلنیوم ، منیزیم و پتاسیم و همچنین ویتامین های B1 ، B3 و B6 است. همچنین گوشت ماهی تن سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که مصرف آن مشکلات پوستی و التهابات را کاهش می دهد و به طور کلی نقش پیشگیری کننده از بیماری های مزمنی نظیر بیماری های قلبی- عروقی ، دیابت نوع دوم و برخی از انواع سرطان را دارند.
کنسرو ماهی تن در روغن حاوی 29% پروتئین ، 8% چربی ، 60% آب و فاقد کربوهیدرات است. در حالی که 200 کالری را در مقدار 100 گرم دارد. این یک منبع غنی از فسفر و ویتامین D (45٪ DV) و یک منبع متوسط آهن است.

- کنسرو ماهی تن
کنسرو ماهی تن برای اولین بار در سال 1903 در استرالیا تولید شد و به سرعت به محبوبیت دست یافت. ماهی تن در ترکیب با روغن های خوراکی، آب نمک و سس های مختلف کنسرو شده است.
کنسرو ماهی تن را می توانید به همراه برنج یا نان و یا در تهیه انواع ساندویچ، سالاد استفاده کنید.
سایر غذاهای کنسرو ماهی تن شامل نوعی ساندویچ است که ماهی تن با سس مایونز مخلوط می شود با پنیر ذوب شده روی آن سرو می شود و سالاد رژیمی ترکیبی از تن، زیتون، لوبیا سبز، سیب زمینی، تخم مرغ پخته شده و انواع برگرهای تن می باشد.
از آنجایی که سواحل دریا اغلب به دور از محل پردازش هستند، حفاظت موقت و ضعیف از ماهی می تواند منجر به فساد شود. ماهی تن به طور معمول پس از تمیز کردن و پر کردن ، کنسرو شده می شوند. گوشت خونی جانبی تیره این ماهی اغلب به طور جداگانه برای غذای حیوانات خانگی (گربه یا سگ) استفاده می شود. قوطی بسته شده سپس به مدت 2 تا 4 ساعت تحت فشار گرم می شود. این فرآیند هر باکتری را از بین می برد ، اما هیستامین را که ممکن است توسط آن باکتری ها تولید شده باشد ، حفظ می کند و بنابراین ممکن است هنوز هم خراب شود. استاندارد بین المللی حداکثر میزان هیستامین را 200 میلی گرم در هر کیلوگرم تعیین کرده است.

- خطرات ماهی تن
کنسرو ماهی تن در شرایط نامناسب یا گذشتن تاریخ مصرف به سرعت فاسد شده و باعث تولید سمی به نام بوتولیسم می شود که در صورت استفاده می تواند منجر به مسمومیت بسیار جدی بوتولیسم شده و حتی باعث مرگ شود. به همین دلیل و برای اطمینان بیشتر حتما کنسرو تن ماهی را قبل از مصرف باید 20 دقیقه در آب بجوشانید.