فواید سرکه بالزامیک برای سلامتی چیست؟

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۴  چاپ
فواید سرکه بالزامیک برای سلامتی چیست؟
سرکه بالزامیک (aceto balsamico) با منشاء ایتالیایی که گاها کلمبیا نیز نامیده می شود یک سرکه بسیار تیره ، غلیظ و با طعم ملس است که به صورت کامل از انگور ساخته شده یا از آن برگرفته شده است. برای تهیه این سرکه باید آب انگور تازه خرد شده با پوست، دانه و ساقه همراه باشد.
عطر و طعم غنی و کمی شیرین از سرکه بالزامیک به آسانی خود را به سس سالاد ، چاشنی های لذیذ و سس ها انتقال می دهد. همچنین می تواند طعم و مزه را به سوپ یا خورش اضافه کند. این شیرینی طعم میوه های تازه مانند تمشک ، توت فرنگی و هلو را به ارمغان می آورد. عطر و طعم آن، بر سرکه سفید غالب می باشد، همانگونه که سرکه شراب قرمز طعم دهنده تر از سرکه سفید است.

- روش تهیه سرکه بالزامیک
برای تهیه سرکه بالزامیک سنتی، انگور با آب، پوست، دانه و ساقه درون بشکه پر شده و روی یک شعله مستقیم پخته می شوند تا تقریبا غلیظ شوند ، سپس به مدت سه هفته به طور طبیعی تخمیر می شوند تا غلظت بیشتری پیدا کند. حداقل 12 سال در بشکه های پی در پی کوچکتر تخمیر می شوند. این بشکه ها از انواع مختلف چوب مانند بلوط ، شاه بلوط ، گیلاس ، درخت عرعر و توت ساخته شده اند تا سرکه بتواند طعم های پیچیده ای از بشکه ها را به خود بگیرد. هیچکدام از محصولات تا پایان حداقل دوره 12 سال قابل برداشت نیستند. در پایان دوره پیری (12 ، 18 ، یا 25 سال) بخش کوچکی از کوچکترین کاسه کشیده می شود سپس هر مخزن با عملکرد جدید پر می شود.

- مشخصات سرکه بالزامیک مرغوب
مهمترین نکته ای که برای اطمینان از مرغوب بودن سرکه بالزامیک باید از آن مطمئن شوید ، لیست مواد تشکیل دهنده آن است. اگر انگور تنها ماده تشکیل دهنده آن باشد ، این یک نشانه عالی است. ممکن است برخی از سرکه ها حاوی مقداری سرکه شراب یا سفید باشند تا اسیدیته را متعادل کند ، اما اگر انگور اولین ماده تشکیل دهنده آن است ، شما یک سرکه مرغوب با طعم شیرین خواهید داشت که با کمی سرکه متعادل شده است.

- خواص سرکه بالزامیک
برخی از مطالعات نشان می دهند که سرکه بالزامیک از مزایای سلامتی برای بدن از بهبود چهره فرد گرفته تا کاهش کلسترول و کاهش وزن برخوردار است. سرکه بالزامیک حاوی ترکیبات ضد میکروبی ، اسید استیک و آنتی اکسیدان ها است که به بهبود چهره فرد به مرور زمان کمک میکند. همچنین این ماده به تنظیم قند خون هنگام خوردن به عنوان بخشی از غذا کمک می کند، بدان معنی که اثر ضد گلایسمی آن، قند خون فرد بعد از غذا به طرز چشمگیری کاهش می دهد. اسید استیک ترکیب فعال در سرکه بالزامیک حاوی انواع پروبیوتیک است که ضمن تقویت عملکرد ایمنی بدن به هضم غذا کمک می کند. علاوه بر این سرکه بالزامیک با آنتی اکسیدان های موجود در خود به انسداد سلول های سمی در بدن کمک کرده و می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد.
پروبیوتیک های موجود در سرکه بالزامیک همچنین می تواند به احساس سیری طولانی مدت در فرد کمک کند. سرکه بالزامیک خاصیت ضد قارچ ، ضد ویروسی و ضد باکتریایی نیز دارد که در درمان زخم موثر است. همچنین اضافه کردن مرتب سرکه بالزامیک به غذاها می تواند به کاهش فشار خون بالا در طول زمان کمک کند. برخی افراد برای کمک به درمان احتقان از سرکه بالزامیک استفاده می کنند. برای این کار شخص می تواند چند قطره سرکه را به بخار آب اضافه کرده و در بخار نفس بکشد.
در انتها سرکه بالزامیک در کاهش رفلاکس اسید یا سوزش قلب تاثیرگذار است. انگور به تنهایی با جلوگیری از ایجاد پلاکت در رگ های خونی می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند. سرکه بالزامیک نیز حاوی پلی فنول است که باعث گردش خون می شوند.

- موارد مصرف
سرکه بالزامیک همچنین به عنوان چاشنی سالاد (balsamic insalata) نیز شناخته می شود که باعث خوش طعم شدن سالاد می شود. همچنین برای طعم دادن به سوپ ها و خورش ها یک انتخاب عالی است و به عنوان یک چاشنی ایده آل است. بر خلاف اغلب محصولات مشابه فانتزی ، در واقع پخت و پز با آن بسیار مناسب است. اگر طعم آن برای شما شیرین نیست می توانید مقداری از آن را در یک قابلمه با مقداری شکر بجوشانید. بالزامیک های سبک تر مخصوص تارت بوده و برای مزه دار کردن و غوطه وری مناسب هستند. اگرچه می توان روی بستنی یا شیرینی نیز از آن استفاده کرد اما لذت واقعی از شیرینی را به شما نخواهند داد.

- نحوه نگهداری
سرکه بالزامیک را باید در مکانی خنک و تاریک و دور از حرارت مانند کمد نگه دارید و نیازی به یخچال نیست. زیرا با باز شدن اکسیده نمی شود، پس لازم نیست نگران نباشید اگر مقداری رسوب در انتهای بطری مشاهده کردید مطمئن باشید یک روند پیری و جا افتادن طبیعی است و مضر نمی باشد.