خواص برتر تخمه کدو بر سلامتی

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۵  چاپ
خواص برتر تخمه کدو بر سلامتی
دانه کدو تنبل که در آمریکای شمالی به عنوان پپیتا نیز شناخته می شود به تخمه کدو در ایران معروف است. این دانه ها به طور معمول مسطح و نامتقارن بیضی شکل هستند ، پوسته بیرونی سفید دارند و بعد از برداشتن پوسته، هسته ای به رنگ سبز روشن دارند. بعضی از ارقام این تخمه بدون پوست هستند و فقط به منظور مغز خوراکی پرورش می یابند. تخمه کدو برای مصرف اغلب بو داده می شود.

- مواد مغذی
تخمه کدو تنبل اگرچه کوچک است اما پر از مواد مغذی با ارزش می باشد. خوردن تنها مقدار کمی از آنها می تواند مقدار قابل توجهی از چربی های سالم ، منیزیم و روی بدن شما را تامین کند. به همین دلیل ، دانه کدو تنبل با چندین مزیت سلامتی همراه است که این موارد شامل بهبود سلامت قلب ، سلامت پروستات و محافظت در برابر برخی سرطانها است.
علاوه بر این تخمه کدو غنی از مواد مغذی و کالری، (به ویژه اسید لینولئیک و اسید اولئیک) ، پروتئین ، فیبر رژیم غذایی و ریز مغذی های زیادی بوده اما چربی بالایی دارد. دانه کدو تنبل می تواند یا به هسته پوسته پوسته شده یا بذر کامل ناخوشایند مراجعه کند ، و بیشتر به محصول نهایی کباب شده است که به عنوان میان وعده استفاده می شود.

- خواص تخمه کدو
تخمه کدو دانه های گیاهی هستند که منبع خوبی از اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFAs) و آنتی اکسیدان ها هستند. اسیدهای چرب موجود در تخمه کدو تنبل حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی مفید مانند استرول ها ، اسکالن و توکوفرول ها هستند. در زیر به برخی از خواص تخمه کدو اشاره شده است :

- سلامت استخوان
دانه کدو تنبل منبع خوبی از منیزیم است که برای تشکیل استخوان بسیار مهم است. دریافت منیزیم زیاد با تراکم استخوانی بیشتر همراه است و مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان پس از یائسگی را کاهش می دهد.

- دیابت
مواد مغذی موجود در دانه کدو تنبل به محافظت در برابر دیابت نوع 2 کمک می کند. گونه های واکنش پذیر اکسیژن (ROS) در ایجاد دیابت نقش دارند و آنتی اکسیدان ها ممکن است به کاهش خطر کمک کنند. از آنجا که این دانه ها منبع خوبی از منیزیم هستند با مصرف 100 گرم تخمه کدو در روز، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 تقریبا 15 درصد کاهش می یابد. در واقع سطح پایین منیزیم می تواند باعث ترشح انسولین و کاهش حساسیت به انسولین شود.

- سلامت قلب و کبد
تخمه کدو حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 ، آنتی اکسیدان ها و فیبر است. این ترکیب برای قلب و کبد فواید زیادی دارد. فیبر موجود در تخمه کدو تنبل به کاهش مقدار کلسترول بد در خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند. در واقع امگا 3 می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به ترومبوز و آریتمی، که منجر به حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ناگهانی قلبی شود و سطح LDL ، کلسترول تام و تری گلیسیرید و تصلب شرایین، تجمع چربی بر روی دیواره عروق را کاهش داده و در نتیجه موجب بهبود عملکرد اندوتلیال قلب، سلامت گردش خون و پایین آمدن فشار خون شود. علاوه بر این استرولهای گیاهی و فیتواسترولها موجود در تخمه کدو نیز به کاهش سطح کلسترول LDL "بد" کمک می کنند.

- کاهش وزن و هضم غذا
از مزایای دیگر تخمه کدو گنجاندن آن در رژیم غذایی به منظور کاهش وزن می باشد زیرا دارای فیبر زیادی است. این خاصیت به حفظ وزن کمک می کند زیرا فرد بعد از خوردن آن احساس سیری بیشتری خواهد کرد.

- تقویت سیستم ایمنی بدن
روغن دانه کدو تنبل دارای مقدار زیادی ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان ها است. ویتامین E به تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ سلامت رگ های خونی کمک می کند. خوردن تخمه کدو به عنوان منبع ویتامین E توصیه می شود.

- پیشگیری از بی خوابی
تخمه کدو تنبل منبع غنی از تریپتوفان که یک اسید آمینه می باشد است. تریپتوفان برای درمان بی خوابی مزمن استفاده شده می شود زیرا بدن آن را به سروتونین ، هورمون "احساس خوب" یا "آرامش بخش" ، و ملاتونین ، "هورمون خواب" تبدیل می کند. خوردن چند دانه تخمه کدو تنبل قبل از خواب ، با مقدار کمی کربوهیدرات مانند یک تکه میوه ، در ایجاد تریپتوفان مورد نیاز برای تولید ملاتونین بدن مفید است.

- بارداری
دانه کدو تنبل منبع خوبی از روی است. محققان ثابت کرده اند كه هر 100 گرم تخمه کدو تنبل حاوی 7.99 میلی گرم روی است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که بیش از 80 درصد از زنان در سراسر جهان مصرف ناکافی روی دارند. مقادیر کم روی باعث تغییر سطح هورمون های متعدد می شود. روی نیز برای عملکرد طبیعی ایمنی و جلوگیری از عفونت های رحمی ضروری است. همه اینها به طور بالقوه می توانند در زایمان زودرس نقش داشته باشند.

- فعالیت آنتی اکسیدانی
تخمه کدو تنبل منبع خوبی در محافظت از آنتی اکسیدان های طبیعی بدن محسوب می شود. آنتی اکسیدان ها وظیفه از بین بردن مواد زائد ناخواسته شناخته شده به عنوان رادیکال های آزاد در بدن را بر عهده دارند. اگر این مواد در بدن باقی بمانند ، خطر بیشتری برای سلامتی بوجود می آورند. علاوه بر این آنتی اکسیدان ها باعث کاهش التهاب در افراد مبتلا به آرتریت می شوند. همچنین مصرف زیاد تخمه کدو با خطر پایین آمدن سرطان پستان بعد از یائسگی مرتبط است.

- سلامت پوست و چشم
تخم کدو تنبل منبع خوبی از اسکالن که یک ترکیب آنتی اکسیدانی و شبیه بتاکاروتن است. اسکارلن در تمام بافت های بدن رخ می دهد و در محافظت از پوست در هنگام اشعه ماوراء بنفش و انواع دیگر قرار گرفتن در معرض اشعه و در سلامت شبكیه چشم نقش مهمی دارد.

- سلامت جنسی، پروستات و سلامت ادرار
تخمه کدو تاثیر مفیدی بر وضعیت سلامت جنسی دارد. همچنین روغن دانه کدو تنبل به عنوان درمانی برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) بی خطر و مؤثر است.
برچسب ها:  تخمه-کدو  تخمه