رب گوجه فرنگی؛ چاشنی خوشرنگ اما پرخاصیت

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۵  چاپ
رب گوجه فرنگی؛ چاشنی خوشرنگ اما پرخاصیت
رب گوجه فرنگی خمیر غلیظی است که به مدت چند ساعت با پختن گوجه فرنگی تهیه می شود تا میزان آب آن کاهش یافته و دانه ها و پوست ها آن از بین برود. و سپس مجددا پختن مایع ادامه دارد تا به یک کنسانتره غلیظ و غنی تبدیل شود. در مقابل ، پوره گوجه فرنگی مایع با قوام بین گوجه فرنگی خرد شده و رب گوجه فرنگی است که از گوجه فرنگی بدست می آید که به طور خلاصه جوشانده و سفت شده است. رب گوجه فرنگی در اوایل قرن بیستم از نظر تجاری در دسترس قرار گرفت.

- خواص رب گوجه فرنگی
بیشتر خواص رب گوجه فرنگی به محتوای لیکوپن آن بستگی دارد زیرا اثرات مضر نور UV را که به دلیل تولید بیش از حد اکسیژن واکنش پذیر تولید (ROS) که می تواند به ساختارهای مهم پوست آسیب برساند را خنثی می کند. نمونه های پوستی گرفته شده از افراد نشان داد که افراد با رب گوجه فرنگی دارای سطح بالاتری از پروتئین کلاژن هستند. مولکولی که ساختار آن به پوست می دهد باعث از بین رفتن علائمی که منجر به پیری و افتادگی پوست می شود.
همچنین رژیم گوجه فرنگی باعث افزایش چشمگیر سطح پرولاژینین پوست می شود. در واقع گنجاندن رب گوجه فرنگی به رژیم غذایی باعث بهبود کفیت پوست میشود. اثر محافظتی خوردن گوجه فرنگی بر میتوکندری ها نیز بسیار مهم است زیرا آنها در تمام سلولهای بدن از جمله پوست تولید کننده انرژی هستند و اثر ضد پیری دارند.
خوردن گوجه فرنگی به هر شکلی فواید زیادی برای سلامتی از جمله جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان و بیماری های قلبی و کاهش کلسترول دارد و حتی به بیماران دیابتی کمک می کند تا قند خون را تحت کنترل داشته باشند. همچنین به کاهش دفعات میگرن کمک می کند. این خواص به صورت خفیف تر در رب گوجه فرنگی نیز وجود دارد.

- رب گوجه فرنگی غنی از آنتی اکسیدان
مطالعات نشان می دهد مصرف دو هفته رژیم غذایی با رب گوجه فرنگی عملکرد رگ های خونی در بزرگسالان سالم را بهبود می بخشد. در واقع 70 گرم از رب گوجه فرنگی حاوی 33.3 میلی گرم لیکوپن با بهبود 3.3 درصد در اتساع با واسطه جریان (FMD)، اندازه گیری توانایی سالم رگ های خونی همراه است. اما این مزایا تنها پس از مصرف در طولانی مدت مشاهده خواهد شد.
خواص آنتی اکسیدانی کاروتنوئیدها ، به طور عمده لیکوپن ، از اهمیت ویژه ای در خواص برخوردار هستند. کاروتنوئیدها از اکسیداسیون کلسترول LDL جلوگیری می کنند.

- گوجه فرنگی فراتر از لیکوپن
لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است که در رب گوجه فنگی وجود دارد و علاوه بر رنگ قرمز آن، باعث سلامت بدن از جمله قلب ، فشار خون ، پروستات ، پوکی استخوان ، پوست و ... می باشد. مقدار لیکوپن موجود در یک وعده رب گوجه فرنگی بیش از میانگین رژیم غذایی است. اثر مفید رب گوجه فرنگی ممکن است به اثر افزودنی لیکوپن با سایر ریز مغذی ها ، از جمله آلفا توکوفرول ، ویتامین C و روتین نیز منجر شود.

- موارد مصرف
رب گوجه فرنگی را می توان به عنوان چاشنی رنگ و طعم در انواع سوپ ، خورش استفاده کرد. این چاشنی باعث می شود تا غذای شما خوشرنگ و خوش طعم شود. اما در اضافه کردن آن باید دقت کنید زیرا مقدار زیاد آن علاوه بر غلیظ شدن باعث ترش مزه شدن غذای شما میگردد. همچنین برای آنکه رب گوجه فرنگی به طور یکنواخت در غذا حل شود بهتر است ابتدا در یک ظرف کوچک تر مقداری از آن را با آب جوش ترکیب کرده و سپس به غذای خود اضافه کنید. به طور کلی مهم نیست که چه چیزی را درست می کنید ، بهتر است که رب گوجه فرنگی را در روغن یا نوع دیگری از چربی ها به مدت 30 ثانیه تا چند دقیقه تفت دهید و مرتبا هم بزنید تا از چسبیدن و سوزش جلوگیری شود. این یک قدم کوچک طعم مضر آن را از بین می برد.
علاوه بر این می توانید با تفت دادن رب گوجه فرنگی به همراه انواع ادویه و سبزیجات یک املت خوش طعم در کوتاه ترین زمان ممکن درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

- نگهداری رب گوجه فرنگی
نکته اصلی برای نگهداری رب گوجه فرنگی در یک قوطی این است که پس از باز کردن قوطی، این است که همه آن از ظرف خالی کرده و آن را به یک ظرف دیگری منتقل کنید. زیرا در یک قوطی باز در یخچال ، رب گوجه فرنگی از اکسیداسیون سیاه می شود و این عمل نسبتا سریع رخ می دهد. همچنین می توانید آن را در بسته های کوچک درون یک کیسه فریزر منتقل کنید، آن را برچسب بزنید و فقط در صورت نیاز یک قاشق یا دو قاشق غذاخوری را داخل ظرف خود بریزید و نیازی نیست که آن را یخ زدایی کنید.