همه چیز درباره دمنوش بهار نارنج

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۵  چاپ
همه چیز درباره دمنوش بهار نارنج
نارنج تیره ای از مرکبات می باشد که از شکوفه تا میوه اش قابل استفاده است. این گیاه طبعی گرم و خشک دارد که برای افرادی با طبع سرد مناسب است. این درخت در پاییز و زمستان، میوه می دهد. گل‌های بهار نارنج را بهتر است به مکانی خشک و تاریک منتقل کرده و روی آن پارچه پهن کنید تا به صورت طبیعی خشک شود. سپس بعد از خشک شدن، گل‌ها را در ظرف شیشه‌ای مات و در بسته درون یخچال نگهداری کنید. بسیاری از انواع بهار نارنج در تهیه عطر نیز استفاده می شود، همچنین به عنوان طعم دهنده یا به عنوان یک حلال مورد استفاده قرار می گیرد. انواع دیگری از نارنج در تولید مارمالاد و تهیه سس فرانسوی نیز کاربرد دارد.

- خواص بهار نارنج
نوشیدن روزانه دمنوش بهار نارنج به دلیل طبع گرم برای تقویت جسم و روح بسیار مفید است. این گیاه سرشار از ویتامین های مختلف مثل ویتامین B,C و D است. علاوه بر این دمنوش بهار نارنج در درمان بی خوابی، تسکین سردردهای عصبی، پیشگیری از حملات قلبی، تقویت معده و کمک به درمان نفخ، سکسکه و سوء هاضمه نیز موثر است.
نارنج خود دارای مواد شیمیایی زیادی است که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد. غلظت و تأثیر این مواد شیمیایی بر اساس بخشی از گیاه مورد استفاده و نحوه تهیه آن می تواند تغییر کند. این مواد شیمیایی می توانند رگ های خونی را فشار داده و باعث افزایش فشار خون شوند و ضربان قلب را تندتر کنند.

- درمان مشکلات گوارشی
نوشیدن روزانه یک استکان دمنوش بهار نارنج باعث تسکین درد های مزمن شکمی، نفخ معده، اسپاسم، سوء هاضمه و رفع سکسکه خواهد شد. از آنجا که این دمنوش اشتها آور است و در تقویت معده تاثیر دارد.

- آرامش اعصاب
دمنوش بهار نارنج تاثیرات مثبتی روی سیستم عصبی داشته و با ایجاد آرامش و کاهش اضطراب در برطرف کردن غم و افسردگی بسیار موثر است. همچنین با کاهش دما و تنظیم تعریق بدن باعث تغییر رفتار و خلق و خوی در افراد می شود.

- تقویت سیستم ایمنی
بهار نارنج یکی از انواع مرکبات می باشد که سرشا از آنتی اکسیدان است و از بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند. این عمل خطر ابتلا به سکته و بیماری های قلب و حتی سرطان را در بدن کاهش داده و در نهایت موجب تقویت سیتم ایمنی بدن می شود.

- درمان بی خوابی
دمنوش بهار نارنج یک راه حل مناسب در درمان بی خوابی های شبانه است که البته باید در مصرف آن تعادل را رعایت کرد. نوشیدن دمنوش یا عرق بهار نارنج 2 ساعت قبل از خواب، باعث می شود تا خواب بسیار آرامی را تجربه کنید.

-کاهش وزن
در دنیای امروز که افراد زیادی با افزایش وزن و چاقی روبرو هستند به دنبال روش های طبیعی و موثر در لاغری و کاهش وزن هستند. دمنوش بهار نارنج یکی از انواع گزینه های طبیعی است که در کاهش وزن موثر است. بهار نارنج، دارای مقادیری از از آلکالویید ها مانند ســینفرین و اوکتوپامین اســت کــه موجب کاهش وزن می شوند . علاوه بر این آلکالوئید سینافین موجود در بهار نارنج باعث افزایش متابولیسم بدن و کاهش اشتها نیز می شود . برای تاثیر بیشتر در کاهش وزن می توانید در قبل از ورزش از یک فنجان دمنوش بهار نارنج استفاده کنید.

- طرز تهیه دمنوش بهار نارنج
برای آماده کردن دمنوش بهار نارنج می بایست 2 قاشق غذا خوری از آن را داخل دو لیوان آب جوش به آن اضافه کنید. سپس 15 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد. در کنار این دمنوش می توانید از عسل ، نبات و یا کشمش استفاده کنید ، زیرا این دمنوش کمی تلخ بوده و طعم آن برای هرکسی قابل تحمل نیست.