خواص پنهان و موثر گل گاوزبان

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۷  چاپ
خواص پنهان و موثر گل گاوزبان
گل گاو زبان گیاهی خودرو و دارویی از زیرگونه گیاهان گلدار در خانواده Boraginaceae که به آن Echium vulgare می گویند که در دامنه کوه های البرز می روید و دارای گونه های زیادی است. این گیاه علفی و یک ساله با ارتفاع ساقه 60 سانتی متر و شکل شیاردار و خاردار می باشد که برگ های آن ساده و مخملی و پوشیده از تارهای خشن است که هنگام چیدن گیاه، گزیدگی ملایمی در دست ها احساس می شود. گل های اسن گیاه به شکل گل انار و به رنگ لاجوردی و بنفش می باشد البته نوع ایرانی این گیاه درشت تر از گل‌ گاوزبان های اروپایی است.

- مواد مغذی
گل گاوزبان طبعی گرم و تر داشته و سرشار از آنتی اکسیدان، فلاونوئید، آنتو سیانین، اسید گاما لینولئیک، کولین، ویتامین های B، ویتامین C، منیزیم، کلسیم، آهن و پتاسیم می باشد. به منظور بهره مندی از خواص این گیاه معمولا آن را پس از چیدن خشک کرده و آن را به صورت چای، دمنوش و عرق گل گاو زبان استفاده می کنند.

- خواص گل گاوزبان
-درمان سرفه و سرماخوردگی
دمنوش گل گاو زبان به همراه کمی لیمو عمانی یا عسل در درمان سرماخوردگی، تنگی نفس و گلودرد بسیار موثر و مفید است. گل گاوزبان به دلیل داشتن ویتامین C و فلاونوئید ها سرفه های مزمن، وقفه های تنفسی و آسم های خفیفرا درمان می کند و می توان این دم کرده را روزی 2 الی 3 بار در درمان سرفه های خشک نوشید.

-ضد درد و التهاب قاعدگی
دمنوش گل گاوزبان دارای خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی قوی است که می تواند یک مسکن طبیعی در درمان کمر درد و دل درد در زمان قاعدگی و پریود شدن باشد. مصرف بیش از پنج روز متوالی این دمنوش می تواند باعث پریود شدن در زنان شود، بنابراین پس از طی این چند روز بهتر است سه روز فاصله انداخته و سپس دوره را شروع کنید.

- ضد سرطان و سلامت قلب
گل گاوزبان سرشار از آنتی اکسیدان های بوده و در برابر رادیکال های آزاد مقابله می کند و باعث بهبود گردش خون شده که فشار خون بالا را درمان کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. همچنین این گیاه دارای منیزیم بوده و از سرطان های مختلف مثل پروستات، پستان و کبد پیشگیری می کند.

- تقویت کننده اعصاب
دمنوش گل گاو زبان تقویت کننده اعصاب و روان و حواس پنجگانه و نشاط آور بوده که در درمان اختلال حواس و تمدد اعصاب بسیار مفید است.

- درمان استرس و افسردگی
گل گاوزبان به دلیل خواص شادی آور و آرام بخش طبیعی یکی از بهترین گیاهان دارویی در تقویت اعصاب و درمان استرس، اضطراب و افسردگی می باشد. دمنوش گل گاوزبان همچنین می تواند بی خوابی شبانه را درمان کند.

- تقویت کلیه
دمنوش گل گاوزبان به دلیل وجود مقدار بسیار زیادی از پتاسیم و کلسیم، ادرار آورر بوده و به عنوان یکی از بهترین گیاهان دارویی در سم زدایی بدن و به ویژه کلیه ها محسوب می شود. این دمنوش به درمان التهاب و ورم کلیه کمک می کند و برای رفع بی اختیاری ادراری مفید می باشد. همچنین موجب از بین بردن عفونت ها به دنبال افزایش دفعات ادرار شده و عفونت دستگاه ادرای می شود.

- طرز تهیه دمنوش گل گاوزبان
برای تهیه این دمنوش کافی است مقداری از گل و برگ های خشک شده گل گاوزبان را در نیم لیتر آب جوش ریخته و 10 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد. از آنجا که این دمنوش کمی تلخ و گس می باشد می توایند همراه با آن از یک قاشق چای خوری عسل استفاده کنید.

- مقدار مصرف روزانه
بر طبق نظریه متخصصان بهتر است از این دمنوش سه بار در روز و هر بار به مقدار یک لیوان استفاده شود.