زردچوبه؛ ادویه ای با ترکیبات فعال و خواص دارویی قدرتمند

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۸  چاپ
زردچوبه؛ ادویه ای با ترکیبات فعال و خواص دارویی قدرتمند
زردچوبه (Turmeric) یک گیاه گلدار از خانواده زنجبیل Zingiberaceae است که از ریشه آن در پخت و پز استفاده می شود. این گیاه گیاهی چند ساله و علفی است که در شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی قرار دارد و برای رونق نیاز به دمای بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد و مقدار قابل توجهی از بارندگی سالانه دارد. ریشه این گیاه که ریزوم نام دارد هر سال هم برای تکثیر در فصل بعد و هم برای مصرف جمع آوری می شوند.
ریزوم تازه یا آب پز، در آب جوشانده و خشک می شود ، پس از آن به یک پودر نارنجی پررنگ و زرد تبدیل می شود که معمولاً به عنوان چاشنی در رنگ آمیزی و طعم دهنده در بسیاری از غذاهای آسیایی استفاده می شود. رنگ زرد زردچوبه به دلیل وجود ماده شیمیایی به نام کورکومین است که خواص بسیار زیادی بر سلامتی داشته و تورم (التهاب) را کاهش می دهد. همچنین این چاشنی دارای رایحه ای گرم و تلخ مانند فلفل سیاه و عطر خاکی و خردل مانند است. 

- خواص زردچوبه
همانطور که میدانید کورکومین ماده اصلی فعال زردچوبه دارای اثرات ضد التهابی قدرتمند و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است. با این حال محتوای کورکومین زردچوبه آنقدر زیاد نیست. بنابراین ، اگر می خواهید از اثرات آن برخوردار شوید باید آن را در مقدار بیشتری مصرف کنید. همچنین کورکومین به مقدار ضعیفی در جریان خون جذب می شود. این ماده در ترکیب با فلفل سیاه که حاوی پیپرین است که جذب کورکومین را چندین برابر تقویت می کند. کورکومین نیز محلول در چربی است ، بنابراین ایده خوبی است که آن را با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.

- ضد التهاب
کورکومین یک ترکیب ضد التهابی طبیعی است که به بدن شما کمک می کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند و همچنین در ترمیم آسیب ها نقش موثری دارد. بدون التهاب ، عوامل بیماری زا مانند باکتری ها می توانند به راحتی بدن شما را تصاحب کرده و حتی باعث مرگ شما شوند. بنابراین ، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند ، در پیشگیری و حتی درمان این بیماری ها از اهمیت بالایی برخوردار است. کورکومین موجود در زردچوبه به شدت ضد التهاب بوده و بقدری قدرتمند است که با اثر بخشی برخی داروهای ضد التهاب ، بدون عوارض جانبی مطابقت دارد. در واقع بدون وارد شدن به جزئیات نکته اصلی این است که کورکومین یک ماده فعال زیستی است که التهاب را در سطح مولکولی مبارزه می کند.

- افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن
آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم های پیری و بسیاری از بیماری ها است که شامل رادیکال های آزاد ، مولکول های بسیار واکنش پذیر با الکترون های بدون جفت است. رادیکال های آزاد تمایل دارند با مواد آلی مهم مانند اسیدهای چرب ، پروتئین ها یا DNA واکنش نشان دهند که آنتی اکسیدان ها بدن شما را از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کرده و فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی را افزایش دهد و از این طریق ، کورکومین یک یا دو را در برابر رادیکال های آزاد تحویل می دهد.

- بهبود عملکرد مغز
کورکومین تقویت کننده فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز بوده که با بهبود عملکرد مغز مرتبط است.نورونها قادر به ایجاد اتصالات جدید در مناطق خاصی از مغز هستند که تعدادشان می تواند زیاد شود. یكی از محرکهای اصلی این فرآیند ، فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) است كه نوعی هورمون رشد در مغز شما می باشد. بسیاری از اختلالات شایع مغز با کاهش سطح این هورمون از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر مرتبط هستند که کورکومین این ماده را افزایش می دهد. علاوه بر این حافظه را بهبود بخشیده و شما را باهوش تر می کند.

- کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی
از آنجا که بیماری قلبی عامل شماره یک مرگ و میر در جهان است و عوامل مختلفی در وقوع آن دخیل هستند. کورکومین موجود در زردچوبه می تواند روند بیماری های قلبی را معکوس کند. در واقع فایده اصلی کورکومین در مورد بیماری های قلبی ، بهبود عملکرد اندوتلیوم که همان لایه عروق خونی است می باشد. این ماده به اندازه ورزش موثر است و باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون که در بیماری های قلبی نیز نقش دارند، می شود.

- ضد سرطان
زردچوبه می تواند به جلوگیری از سرطان و حتی درمان آن کمک کند. سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد کنترل نشده سلولی مشخص می شود. کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که بر رشد ، توسعه و گسترش سرطان در سطح مولکولی تأثیر می گذارد. در واقع در مرگ سلول های سرطانی و كاهش آنژیوژنز (رشد رگهای خونی جدید در تومورها) و متاستاز (گسترش سرطان) نقش دارد.

- پیشگیری و درمان آلزایمر
بیماری آلزایمر یکی از شایع ترین بیماری عصبی در جهان و یکی از دلایل اصلی زوال عقل است بنابراین جلوگیری از وقوع آن در وهله اول از اهمیت بالایی برخوردار است. بر اساس تحقیقات نشان داده شده است که کورکومین می تواند از سد خونی مغزی عبور کند. از آنجا که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارند، کورکومین اثرات مفیدی در هر دو مورد دارد.
علاوه بر این ، یکی از ویژگی های مهم بیماری آلزایمر ، ایجاد لکه های پروتئینی به نام پلاک های آمیلوئید است که کورکومین می تواند به پاکسازی این پلاک ها کمک کند (منبع اطمینان 41).

- درمان آرتریت
آرتروز یک مشکل شایع در کشورهای غربی است که بیشتر شامل التهاب در مفاصل است. با توجه به اینکه کورکومین یک ترکیب ضد التهاب قوی است ، منطقی است که می تواند به درمان آرتریت کمک کند. کورکومین حتی مؤثرتر از یک داروی ضد التهاب می باشد.

- کاهش افسردگی
كوركومین مزایای باورنکردنی در برابر افسردگی دارد. افسردگی به کاهش سطح نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) و کاهش هیپوکامپ ، ناحیه مغزی با نقشی در یادگیری و حافظه مرتبط است. کورکومین سطح BDNF را افزایش داده و به طور بالقوه برخی از این تغییرات را معکوس می کند. همچنین شواهدی وجود دارد که کورکومین می تواند باعث انتقال دهنده های عصبی مغز به سروتونین و دوپامین شود

- کاهش روند پیری
همانطور که گفتیم کورکومین زردچوبه نقش موثری در جلوگیری از بیماری های قلبی ، سرطان و آلزایمر دارد به همان نسبت نیز باعث طول عمر مفید خواهد شد. بنابراین می توان گفت کورکومین به عنوان یک مکمل ضد پیری بسیار محبوب شده است.