سس باربیکیو چاشنی لذیذ و محبوب

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۹  چاپ
سس باربیکیو چاشنی لذیذ و محبوب
باربیکیو به عنوان سس طعم دهنده، مرینیت کردن، چاشنی یا تاپینگ برای گوشت کبابی از جمله دنده های گوشت گوسفند یا گوشت گاو و مرغ استفاده می شود. این یک چاشنی در بسیاری از غذاهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مواد تشکیل دهنده این سس در کشورهای مختلف متفاوت است ، اما به طور کلی شامل سرکه ، رب گوجه فرنگی یا مایونز (یا ترکیبی از آن) به عنوان پایه و همچنین محتوای دودی مایع، پودر پیاز ، ادویه هایی مانند خردل و فلفل سیاه ، و شیرین کننده هایی مانند قند یا شهد و شیره می باشد.
سس باربیکیو یک روش خوشمزه و آسان برای طعم دادن به مرغ یا گوشت قبل از طبخ آنهاست. در حالی که یک مرینیت ساده ممکن است طعم تندی و تیزی به گوشت ببخشد اما خیساندن گوشت در سس باربیکیو علاوه بر طعم عالی این اطمینان را به شما می دهد که هر نوع بو و تندی را از گوشت و مرغ بزداید. در واقع بهتر است گوشت را با یک سس کباب خوشمزه طعم دار کنید تا زمانی که آماده طبخ باشد. همچنین می توانید از آن در ساندویچ هایی مثل چیکن هم استفاده کنید.

- باربیکیو به چه معناست ؟
اصطلاح باربیکیو از پختن آرام مواد غذایی پروتئینی همچون گوشت، مرغ، سوسیس و… روی شعله ملایم هیزم یا ذغال حاصل می شود و شامل فر یا روی آتش نمی شود. باربیکیو کردن باعث می شد این مواد پروتئینی از نظر مواد مغذی، مفید و سالم نگه داشته شوند. اگر می خواهید یک استیک آبدار را تجربه کنید بهتر است آن را باربیکیو کنید. برای این کار می توانید پیاز، سیر، روغن زیتون، سرکه، سس سویا، رزماری، خردل، نمک و فلفل را در مخلوط کن بریزید و گوشت را در این مواد بخوابانید و به مدت ۳ ساعت در ظرف سربسته نگه دارید ویا می توانید از سس های آماده مخصوص این کار استفاده کنید. بعد از ی این زمان می توانید گوشت را روی ذغال باربیکیو کنید.

- مواد مغذی و کالری
سس باربیکیو در واقع همان کچاپ است که در برخی انواع آن برای تغییر طعم و بوی آن از عصاره دود استفاده شده و در ضمن کالری بیشتری هم دارد. در واقع در هر 100 گرم از این سس 130 کالری انرژی نهفته است. از طرفی به دلیل آن که محصولات دودی خوش عطر و تحریک کننده شیره معدی است موجب افزایش اشتها و دریافت بیشتر کالری می شود.

- بهترین سس باربیکیو
سس باربیکیو (BBQ Sauce) یکی از بهترین چاشنی‌ های لذیذ و محبوب آمریکایی است. اگرچه زمان دقیق کشف این سس مشخص نیست اما زمان برگشت کریستف کلمب از امریکا، مقداری از این سس را با خود به اروپا ‌آورد که از آن به عنوان طعم دهنده در انواع و اقسام گوشت، مرغ، پیتزا و پاستا، ماهی، سیب زمینی و برگر استفاده می ‌کنند. سس های باربیکیو آماده در برندهای مختلف در فروشگاه ها وجود دارند اما به خاطر شکر، سدیم و مواد نگهدارنده خیلی توصیه نمی شوند.

- غذای سالم و حفظ مواد مغذی
خوردن غذای سالم یعنی خوردن سبزیجات پخته و گوشت و مرغ گریل شده بدون استفاده از مواد غذایی با طعم مصنوعی و مواد افزودنی. که در این زمینه طبخ غذای خوشمزه و سالم با چاشنی طبیعی بهرتین راه است. یکی از بهترین روش ها برای اضافه کردن طعم با حفظ کالری و چربی ، تهیه سس های مختلف و مرینیت کردن یا خواباندن یا درسینگ غذا ها با آن می باشد که علاوه بر طعم هیجان انگیز، به حفظ مواد غذایی در آن کمک می کند.
سس باربیکیو یکی از انواع این سس ها می باشد که در کنار یک گوشت آبدار معنا پیدا می کند. امروزه و در کمال تاسف بسیاری از برندها محتوی شکر و سدیم و مواد نگهدارنده زیادی است که بهتر است به صورت طبیعی و تازه تهیه شود. این سس سالم و سبک و در عین حال لذیذ است و می توان آن را همراه برگر، هات داگ، دنده کباب، ماهی، گوشت، مرغ گریل شده، سیب زمینی، پیتزا و سبزیجات استفاده کرد که البته نحوه استفاده از آن نیز متفاوت است.

- نحوه نگهداری
اگر از سس باربیکیو تجاری استفاده می کنید بهتر است آن را در جای خشک و خنک مانند یخچال نگه داشته و پس از هر بار مصرف در آن را به خوبی ببندید. اما اگر خود قصد تهیه این سس را دارید بهتر است آن را به اندازه مصرف درست کنید زیرا علاوه بر بهره بردن از ارزش های مواد مغذی، آن را به صورت سالم و تازه استفاده کرده اید. اگر به هر دلیلی مجبور به حفظ این سس شدید بهتر است اجازه دهید خنک شود. آن را در یک ظرف دار محکم ریخته و درون یخچال بگذارید و حداکثر تا 5 روز آن را مصرف کنید.