بهترین زمان نوشیدن قهوه چه زمانی است ؟

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲  چاپ
بهترین زمان نوشیدن قهوه چه زمانی است ؟
قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان محسوب می شود و حاوی یک محرک بسیار محبوب به نام کافئین است. بسیاری از افراد بلافاصله بعد از نوشیدن یک لیوان از این نوشیدنی کافئین دار سرحال می شوند در حالی که برخی دیگر آن را برای چند ساعت مفید می دانند.
بهترین زمان برای نوشیدن قهوه برای به حداکثر رساندن فواید آن و به حداقل رساندن عوارض جانبی آن نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح می باشد و باعث افزایش انرژی می شود.

نوشیدن قهوه خیلی زود پس از نوشیدن، اثرات انرژی بخش آن را کاهش می دهد ، زیرا هورمون استرس کورتیزول در این زمان در حد اوج خود است. کورتیزول هورمونی است که می تواند هوشیاری و تمرکز را تقویت کرده و همچنین متابولیسم ، پاسخ سیستم ایمنی و فشار خون را تنظیم می کند. این هورمون از ریتمی خاص برای چرخه خواب و بیدار شدن شما پیروی می کند ، با سطح بالایی که طی 30-45 دقیقه پس از بالا رفتن و به آرامی در طول روز کاهش می یابد .
بنابراین بهترین زمان برای نوشیدن قهوه اواسط صبح تا نزدیک ظهر است که سطح کورتیزول پایین تر است.
از دیگر دلایلی که به شما پیشنهاد می شود که نوشیدن قهوه صبح را به تأخیر بیاندازید این است که کافئین حاصل از قهوه می تواند سطح کورتیزول را افزایش دهد. نوشیدن قهوه هنگامی که سطح کورتیزول در اوج خود قرار دارد ممکن است سطح این هورمون را بیشتر کند. افزایش سطح کورتیزول در طولانی مدت می تواند سیستم ایمنی بدن شما را مختل کند و باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود.

- اضطراب و مشکلات خواب
کافئین موجود در قهوه می تواند باعث بیدار شدن و افزایش عملکرد ورزش می شود، اثرات تحریک کننده کافئین موجود در قهوه 5 ساعت طول می کشد و بسته به تفاوت های فردی و تقریبا نیمی از کل کافئین مصرف شده بعد از 5 ساعت در بدن شما باقی می ماند. مصرف قهوه در زمان خواب و به همراه شام ​​، می تواند باعث مشکلات خواب شود.برای جلوگیری از اثرات مخرب کافئین در خواب ، توصیه می شود از مصرف کافئین برای حداقل 6 ساعت قبل از خواب خودداری کنید. علاوه بر مشکلات خواب ، کافئین می تواند اضطراب را در برخی از افراد افزایش دهد.

- نوشیدن چه مقدار قهوه در روز بی خطر است؟
افراد سالم می توانند روزانه 400 میلی گرم کافئین معادل 4 فنجان قهوه مصرف کنند. اما این مقدار در زنان باردار و پرستار، روزانه 3 الی 2 فنجان می باشد. این افراد می توانند از منابع دیگر جایگزین کافئین مانند چای ، نوشابه ، نوشیدنی انرژی زا و حتی شکلات تیره استفاده کنند.

علاوه بر نوشیدن قهوه در اواسط صبح برای انرژی بخشی بیشتر، می توان قهوه را 30 الی 60 دقیقه قبل از تمرین ورزشی به منظور به تاخیر انداختن خستگی و افزایش قدرت بدنی و عضلات استفاده کرد.