خواص بی نظیر ماهی

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۲  چاپ
خواص بی نظیر ماهی
ماهی یک پروتئین با کیفیت بالا و کم چربی است. ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین هایی مانند D و B2 (ریبوفلاوین) و کلسیم و فسفر می باشد. همچنین این غذای دریایی دوست داشتنی منبع بسیار خوبی از مواد معدنی مانند آهن ، روی ، ید ، منیزیم و پتاسیم است. توصیه می شود حداقل دو بار در هفته ماهی را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف کنید. ماهی پر از پروتئین ، ویتامین ها و مواد مغذی است که می تواند فشار خون را کاهش داده و به کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی کمک کند.

- سلامت قلب و مغز
خوردن ماهی منبع مهمی از اسیدهای چرب امگا 3 است. این مواد مغذی اساسی قلب و مغز را سالم نگه می دارند. دو اسید چرب امگا 3 موجود در ماهی EPA (اسید ایکوزاپنتائنوئیک) و DHA (اسید داکوزهگزانوئیک) هستند. از آنجا که بدن ما اسیدهای چرب امگا 3 را تولید نمی کند ، بنابراین باید آنها را از طریق غذایی که می خوریم دریافت کنیم. اسیدهای چرب امگا 3 در هر نوع ماهی یافت می شوند ، اما در ماهی های چرب بسیار زیاد هستند. برخی از گزینه های خوب در این زمینه ماهی قزل آلا، ساردین، ​​شاه ماهی، کنسرو ماهی تن و صدف است.

- پیشگیری و درمان افسردگی
افسردگی یک وضعیت روانی شایع است که این وضعیت با خلق و خو، غم و اندوه، کاهش انرژی و از دست دادن علاقه به زندگی و فعالیت ها مشخص می شود. مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور مرتب ماهی می خورند ، بسیار کمتر از دیگر افراد در معرض افسردگی قرار می گیرند. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی با افسردگی مبارزه کرده و اثرات داروهای ضد افسردگی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 همچنین می تواند به سایر شرایط روانی مانند اختلال دو قطبی کمک کنند.

- منبع خوب ویتامین D
ویتامین D مانند یک هورمون استروئیدی در بدن شما عمل می کند. ماهی و فرآورده های ماهی از بهترین منابع غذایی ویتامین D هستند. ماهی های چرب مانند ماهی و شاه ماهی دارای بیشترین مقادیر هستند. یک وعده غذایی از ماهی آزاد پخته شده حدود 100% از میزان توصیه شده ویتامین D است. اگر زیاد در معرض آفتاب نیستید و مرتبا ماهی چربی نمی خورید، بهتر است مصرف یک مکمل ویتامین D را برای خود در نظر بگیرید.

- کاهش خطر ابتلا به بیماری های خود ایمنی
بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع 1 زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه بدن حمله کرده و بافت های سالم بدن را از بین می برد. مصرف امگا 3 یا روغن ماهی با كاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 در كودكان و همچنین نوعی دیابت خود ایمنی در بزرگسالان مرتبط است.

- جلوگیری از آسم در کودکان
آسم یک بیماری شایع است که با التهاب مزمن مجاری هوایی شما مشخص می شود. مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم ماهی خطر ابتلا به آسم در کودکان ارتباط دارد. در واقع کودکانی که ماهی بیشتری می خورند ، خطر ابتلا به آسم در آنان کمتر است.

- بهبود کیفیت خواب
اختلالات خواب در سراسر جهان بسیار شایع شده است. شواهد نشان می دهد که خوردن ماهی های چرب مانند سالمون ممکن است خواب شما را بهبود بخشد.

- گنجاندن ماهی در رژیم غذایی
ماهی بسیار خوشمزه و مقوی بوده که تهیه آن آسان است. به همین دلیل ، ترکیب آن با رژیم غذایی نسبتاً آسان است. خوردن ماهی یک یا دو بار در هفته برای به دست آوردن فواید آن کافی است.در صورت امکان ، ماهی های صید شده وحشی را انتخاب کنید نه ماهی های پرورشی. ماهی های دریایی امگا 3 بیشتری دارند و احتمال آلوده شدن آنها به آلاینده های مضر کمتر است. ماهی قزل آلا را می توان به صورت پخته ، سرخ شده ، درشت یا جوشانده با تعداد زیادی سبزیجات و غلات تهیه کرد.