نحوه صحیح دم کردن و سرو قهوه ترک

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۳  چاپ
نحوه صحیح دم کردن و سرو قهوه ترک
قهوه ترک بسیار ظریف تر از قهوه معمولی است و با وجود اینکه می توانید خودتان آن را آسیاب کنید اما امروزه می توانید آن را در اکثر سوپر مارکت های خاورمیانه یا مدیترانه پیدا کنید. تهیه قهوه ترک آسان است و به مهارت خاصی احتیاج ندارد فقط نیاز است که شما چند ترفند را بخوبی بشناسید.

- طرز تهیه قهوه ترک
برای تهیه قهوه ترک همیشه از آب سرد و تصفیه شده استفاده کنید. برای اندازه گیری مقدار آب برای هر فنجان، از لیوان قهوه ای که می خواهید در آن قهوه سرو کنید استفاده کنید. سپس برای هر فنجان قهوه ، از یک قاشق غذاخوری قهوه استفاده کنید. اگر قصد اضافه کردن شکر را دارید بهتر است در همان ابتدا آن را به پودر قهوه خود اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا ترکیب شود. اما اگر یک یا چند نفر از میهمانان شکر را ترجیح نمی دهند ، ابتدا قهوه را آماده کرده و سپس شکر را بریزید. اما بهتر است شکر به همراه قهوه و آب جوشیده شود بنابراین می توانید مقدار باقی مانده قهوه را دوباره روی گاز برگردانده و شکر را اضافه کنید.
به آرامی این مخلوط را با حرارت متوسط ​​به جوش بیاورید. این کار 3-4 دقیقه به طول می انجامد ، بنابراین مراقب آن باشید. با گرم شدن قهوه ، فوم یا کف تیره ای ایجاد می شود.
تهیه قهوه ترکی با کف در بالای آن مرسوم و مهم است. هنگامی که قهوه نزدیک به جوش است ، از یک قاشق چای خوری استفاده کنید تا مقداری از کف را درون هر فنجان قهوه منتقل کنید. قهوه جوش را به اجاق گاز برگردانید. وقتی قهوه به جوش آمد ، نیمی از قهوه را داخل فنجان ها ، روی کف قرار دهید. ظرف قهوه جوش را به روی گاز برگردانید و باقیمانده قهوه را به مدت زمان 10-15 ثانیه دیگر بجوشانید و فنجان ها را کاملا پر کنید.

- نحوه سرویس دهی
معمولا قهوه ترک را با آب سرد (یا دمای اتاق) سرو می کنند، زیرا یک جرعه آب به فرد اجازه می دهد تا قبل از نوشیدن قهوه ، کام خود را پاک کند تا بهترین لذت را داشته باشد. علاوه بر آب ، بیشتر مردم دوست دارند که آن را با یک غذای شیرین مانند غذای ترکی ، شکلات ، آب نبات و غیره سرو کنند. هنگام سرو مهم است که از بزرگترین مهمان در اتاق شروع کنید. این نشانه احترام است که سن آنها را تصدیق کنید و بی احترامی بودن در انجام این کار تلقی می شود.
از آنجا که این نوع قهوه بسیار غلیظ تر از قهوه فیلتر شده است ، نوشیدن بیش از یک فنجان مرسوم نیست و شیر یا خامه ای به قهوه ترک خود اضافه نمی کنند.

- قهوه در خاورمیانه
قهوه بخش مهمی از فرهنگ خاورمیانه مانند بسیاری از سنت های آشپزی است. قهوه کاملاً متفاوت از غرب تهیه و سرو می شود. در حقیقت ، اصطلاح "قهوه عربی" به طور کلی به یک روش اصلی تهیه قهوه (ترکی) با چندین تغییر اشاره دارد. در خاورمیانه ، قهوه به طور کلی ahwa خوانده می شود ، گرچه بسته به گویش ، انواع مشابه دیگری از این کلمه نیز وجود دارد. هنگام سفارش قهوه در کافه گزینه های بسیار و چشمگیری را مشاهده خواهید کرد که هریک در نوع دم آوری با یکدیگر تفاوت دارند.

- نقطه تمایز قهوه ترک
قهوه ترک به روش مخصوص دم کردن خود رایج است. قهوه ترک را معمولا با دانه های قهوه ریز خرد نشده فیلتر می کنند (آنقدر خوب که شبیه بافت پودر کاکائو شود). دانه قهوه آسیاب شده را در ظرف مخصوصی به نام سزو یا ibrik با شکر و هل می جوشانند و پس از جوش آمدن و کف کردن به همراه آب یا شکلات سرو می کنند.

یک تمایز مهم: قهوه ترک در واقع با شکر پخته می شود تا بعداً شیرین کننده اضافه شود. قهوه در فنجان های کوچک سرو می شود و چند لحظه قبل از غذا می نشیند تا زمین ها را تا ته فنجان فرو بریزد و حل شود.