خواص باورنکردنی ماکارونی

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۳  چاپ
خواص باورنکردنی ماکارونی
ماکارونی نوعی غذای اصیل ایتالیایی است که به طور معمول از خمیر آرد گندم یا سمولینا تهیه شده و به صورت نواری، نودل یا شکل های دیگر وجود دارد که در آب جوش پخته می شود. آرد برنج گاهی اوقات به جای آرد گندم برای به دست آوردن طعم و بافت متفاوت و یا به عنوان یک جایگزین بدون گلوتن مورد استفاده قرار می گیرد. ماکارونی معمولا از طریق فرایند اکستروژن به صورت تجاری و با کمک ماشین های مکانیزه تولید می شود.

- انواع ماکارونی
امروزه بیشتر محصولاتی که به عنوان ماکارونی فروخته می شوند از گندم معمولی تهیه می شوند. با این حال رشته های مشابه را می توان از سایر دانه ها مانند برنج ، جو یا گندم سیاه نیز تهیه کرد. بعضی از انواع ماکارونی در حین فرآوری ، تصفیه شده و بسیاری از مواد مغذی در آن از بین می روند. بعضی اوقات ماکارونی های تصفیه شده غنی می شوند ، به این معنی که برخی مواد مغذی مانند ویتامین های گروه B و آهن را به آن اضافه می کنند. ماکارونی سبوس دار که شامل تمام قسمت های هسته گندم می شود نیز نوع دیگری از ماکارونی است.
بیشتر افراد ماکارونی های تصفیه شده را که هسته گندم از مواد مغذی موجود در آن و سبوس جدا شده است را ترجیح می دهند زیرا ماکارونی تصفیه شده کالری بالاتر و فیبر کمتری دارد و در مقایسه با خوردن ماکارونی پر فیبر و غلات ، باعث کاهش احساس پری و سیر بودن می شود.

- ماکارونی و رژیم غذایی
شاید برای شما هم پیش آمده که در رژیم غذایی خود به طور خودکار ماکارونی را از حذف کرده اید. زیرا اعتقاد بر این است که ماکارونی چرب بوده و اطلاع دقیقی از خواص و مواد مغذی آن ندارید اما ماکارونی باید جزئی از یک رژیم غذایی سالم باشد.
ماکارونی چاق کننده نیست زیرا مثل انواع سس یا چاشنی جرب نیست بلکه منبع غنی از کربوهیدرات ها است که نیازهای شخصی فردی با فعالیت بدنی را تامین می کند. بنابراین ماکارونی در هنگام انتخاب یک رژیم کم چربی گزینه خوبی است.

- ارزش غذایی
ماکارونی حاوی پروتئین، مواد معدنی، آب و میزان کمی چربی است. همچنین سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی مختلف از جمله کلسیم ، پتاسیم ، سدیم ، آهن، منیزیم و فسفر است که برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل مورد نیاز است.
درصد بالای گلوتن آن نیز ماکارونی را به یک غذای بسیار رضایت بخش و سیر کننده تبدیل کرده است. همچنین سلولز موجود در ماکارونی نیز در هنگام رژیم گرفتن, علاوه بر کنترل وزن، به انتقال و هضم موثر روده کمک می کند.

- مواد مغذی موجود در ماکارونی
ماکارونی سبوس دار به طور معمول دارای فیبر ، منگنز ، سلنیوم ، مس و فسفر هستند ، در حالی که ماکارونی های تصفیه شده از نظر آهن و ویتامین های گروه B غنی تر هستند. علاوه بر این ماکارونی های سبوس دار نیز از کم کالری و فیبر و ریز مغذی های کمتری نسبت به ماکارونی های تصفیه شده دارند.
فیبر از طریق دستگاه گوارش حرکت کرده و به تقویت کامل بدن کمک می کند، به همین دلیل ماکارونی سبوس دار در کاهش اشتها و هوس موثر است.
ماکارونی همچنین سرشار از کربوهیدرات است، کربوهیدرات ها به سرعت در جریان خون شکسته می شوند که منجر به افزایش شدید قند خون می شود. به طور خاص ماکارونی تصفیه شده کربوهیدرات ها و فیبر کمتری نسبت به ماکارونی سبوس دار دارد. علاوه بر این کربوهیدرات های ساده مانند ماکارونی خیلی سریع هضم شده و منجر به افزایش گرسنگی و خطر بیشتری برای پرخوری و چاقی محسوب می شود. از طرفی به کسانی که مبتلا به دیابت هستند توصیه می شود که میزان کربوهیدرات را در حد اعتدال نگه داشته و فیبر زیادی مصرف کنند. ایجاد این تغییرات باعث کاهش جذب قند در جریان خون می شود و به حفظ سطح قند خون پایدار کمک می کند.
بسیاری از انواع ماکارونی ها حاوی گلوتن که نوعی پروتئین است می باشند که می تواند در افراد مبتلا به سلیاک یا حساسیت به گلوتن باعث ایجاد عوارض جانبی شود.

- چگونه ماکارونی را سالم تر کنیم
مصرف ماکارونی در حد اعتدال می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. ماکارونی سبوس دار می تواند برای بسیاری از افراد انتخاب بهتری داشته باشد زیرا از نظر کالری و کربوهیدرات پایین است اما در فیبر و مواد مغذی بالاتر است. با این حال علاوه بر نوع ماکارونی که انتخاب می کنید ، آنچه به آن اضافه می کنید نیز به همان اندازه مهم است.
کالری ها می توانند در هنگام افزودن مایه های پرچرب و پرکالری مانند سس ماکارونی و پنیرهای خامه ای، به سرعت پرچرب شوند. اگر به وزن خود اهمیت می دهید، به جای آن به سراغ یک روغن زیتون سالم یا برخی از گیاهان تازه یا سبزیجات مورد علاقه خود بروید. همچنین می توانید پروتئین خود را به ماکارونی خود اضافه کنید تا آن را به یک وعده غذایی متعادل تبدیل کنید. به عنوان مثال ، ماهی و مرغ می توانند مقداری پروتئین اضافی به شما بدهند تا احساس رضایت و سیری داشته باشید. در حالی که کلم بروکلی ، فلفل زنگ یا گوجه فرنگی می توانند مواد مغذی و فیبر اضافی را فراهم کنند.