سلامتی و لاغری با شکلات تلخ

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۴  چاپ
سلامتی و لاغری با شکلات تلخ
یکی از پرطرفدارترین و سالم ترین انواع شکلات ، شکلات تلخ می باشد که خواص فراوانی بر سلامت قلب، بدن و پوست دارد و به طور مستقیم در کاهش وزن موثر است. میزان کاکائو به کار رفته در شکلات تلخ بسته به میزان مواد خشک الویه در حدود 75% می باشد و میزان شکر آن نیز بسیار کم است؛ به این معنا که عمده مخلوط اولیه شکلات، کاکائو است. در واقع درصد شکلات تلخ به میزان کاکائو به کار رفته در آن بستگی دارد.

- ارزش غذایی
شکلات تلخ خالص، از نظر غذایی بسیار ارزشمند است و سرشار از فیبر، آهن، منیزیم، مس، پتاسیم، فسفر، روی، سلنیوم منگنز و آنتی‌اکسیدان و چند ماده معدنی ضروریِ دیگر برای سلامتی است.
کاکائو نیز منبع غنی از اسیدهای چرب می باشد که بسیار عالی است. چربیِ شکلات تلخ اکثرا از نوع اشباع‌نشده (چربیِ خوب) و حاوی محرک‌هایی مانند کافئین و توبرومین است. اما مقدار کافئینِ آن در مقایسه با قهوه بسیار کم است. البته ۱۰۰ گرم شکلات تلخ کالری نسبتا زیادی دارد و چیزی نیست که بتوان روزانه به مقدار زیاد مصرف کرد. به همین دلیل بهتر است که در مصرف این ماده غذایی زیاده‌روی نکنید

- شکلات تلخ و لاغری
شکلات تلخ بر سوخت‌وساز چربی و کربوهیدرات تاثیر مستقیم دارد. این ماده غذایی در نحوه سنتز اسیدهای چرب تاثیر چشمگیری دارد؛ بنابراین هضم و جذب چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها را کاهش می دهد. در نتیجه فردی که شکلات با درصد بالا می‌خورد، کالریِ بیشتری برای هضمش می‌سوزاند و به این ترتیب متابولیسم بدنش بالا می‌رود. خوردن شکلات تلخ با درصد بالا، در زمان مناسب، اشتهای شما را نصف می‌کند! گنجاندنِ مقداری از این ماده خوراکی در رژیم غذایی برای لاغری باعث ایجاد هورمون‌هایی می‌شود که به مغز شما علامت سیری می‌دهد.

- کاهش قند خون
فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ به کاهش پتانسیل مقاومت به انسولین کمک می‌کنند. همچنین حاویِ چربی‌هایِ سالم است که باعث کاهش سرعت قند در جریان خون می‌شود. این کار به جلوگیری از بالا رفتنِ ناگهانیِ انسولین خون کمک می‌کند و اجازه نمی‌دهد که قند، مستقیماً به سلول‌های چربیِ شما هدایت شود؛ در نتیجه فردی که شکلات تلخ می‌خورد کمتر احساس گرسنگی ناگهانی و شدید یا هوس خوردنِ تنقلات می‌کند.

- کاهش استرس
افتادن در چرخه استرس و اضافه وزن یکی از بدترین اتفاقات ممکن است. اضطراب و استرس معده شما را تحریک به ترشح اسید می‌کند و در نتیجه گرسنه می‌شوید و بیشتر غذا می‌خورید. اما خبر خوب این‌جاست خوردن حدود 40 گرم شکلات تلخ در روز به مدت دو هفته باعث کاهش سطح هورمون‌های استرس در بدن افراد می‌شود.با اضافه‌کردن این ماده خوراکی به برنامه غذایی روزانه‌تان استرس شما کمتر می‌شود و استرس کمتر هم برابر است با پرخوری و ریزه‌خوریِ کمتر.

- احساس سیری
شکلات تلخ درست مثل آجیل می‌تواند باعث احساس سیری و رضایت در فرد شود. این ماده خوشمزه حاوی فیبر و پروتئین است که شما را برای ساعاتی سیر نگه می‌دارد و هوس غذا خوردن را از سرتان می‌اندازد. شما می‌توانید بعد از شام یا ناهار، (۲۰ دقیقه قبل و پنج دقیقه بعد از ناهار و شام) این ماده غذایی را نوش جان کنید. خوردنِ مقداری شکلات تلخ قبل یا بعد از غذا باعث ایجاد هورمون‌هایی می‌شود که به مغز شما علامت سیری می‌دهند. یک یا دو تکه شکلات تلخ میل کنید، تا بعد از وعده اصلی سراغ غذا نروید. پیشنهاد می‌کنیم که شکلات تیره را روی زبانتان بگذارید تا ذوب شود و طعم شگفت‌انگیز آن را چند برابر احساس کنید.

! نکته
یادتان باشد که نباید به هر برند شکلاتی اعتماد کنید. چون متأسفانه بسیاری از شکلات‌های موجود در بازار سالم نیستند، یا این‌که مزایای لاغری را ندارند. اگر شما می‌خواهید از شکلات تلخ در رژیم غذایی برای کاهش وزن فوری کمک بگیرید، بهتر است که یک برند با کیفیت را انتخاب کنید.
نکته بعدی انتخاب درصد خالص‌بودنِ آن یعنی ۷۰ درصد یا بالاتر است. همچنین فراموش نکنید که شکلات شیری حاویِ کالری اضافه است، پس گزینه مناسبی برای کاهش وزن نخواهد بود. اگر هوس هات چاکلت کردید، نوشیدنی‌تان را بدونِ اضافه‌کردنِ خامه و شکر آماده کنید.