تاثیرات مفید چای سبز بر سلامتی

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۸  چاپ
تاثیرات مفید چای سبز بر سلامتی
چای سبز از برگ های چای بدون اکسایش تهیه می شود و یکی از انواع چای کمتر فرآوری شده است. به همین دلیل سرشار از آنتی اکسیدان ها و پلی فنول های مفید است. این چای بومی چین و هند بوده و به دلیل فواید زیادی که بر سلامتی دارد در سطح جهان مصرف و مورد استقبال قرار گرفته است. چای پرمصرف ترین نوشیدنی جهان پس از آب است که 78 درصد از چای مصرفی در سراسر جهان به چای سیاه و تنها حدود 20 درصد از آن به چای سبز اختصاص دارد.
انواع چای به جز چای و دمنوش های گیاهی از برگ های خشک شده بوته Camellia sinensis تهیه می شود که میزان اکسیداسیون برگ ها نوع چای را تعیین می کند.

- ارزش غذایی
چای سبز دم کرده بدون شیرین کننده فاقد کالری است. کافئین موجود در یک فنجان چای بسته به طول مدت دم کشیدن و میزان چای مصرفی می تواند متفاوت باشد. به طور کلی ، چای سبز حاوی مقداری نسبتا کمی کافئین، در مقایسه با چای سیاه است. چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی های جهان به حساب می آید و حاوی بالاترین میزان آنتی اکسیدان نسبت به هر چای دیگری است. مواد شیمیایی طبیعی به نام پلی فنول در این چای همان چیزی است که تصور می شود اثرات ضد التهابی و ضد سرطانی دارد. تقریبا 20 الی 45 درصد چای سبز را پلی فنول از نظر وزنی تشکیل می دهند که 60 الی 80 درصد آن کاتچین EGCG است. این کاتچین ها، آنتی اکسیدان هایی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند.

- فواید چای سبز بر سلامتی
چای سبز در طب سنتی چینی و هندی برای کنترل خونریزی و التیام زخم ها، کمک به هضم غذا، بهبود و سلامت قلب و روان و تنظیم دمای بدن مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین چای سبز به طور بالقوه می تواند اثرات مثبتی بر همه چیز از کاهش وزن گرفته تا اختلالات کبدی ، دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر داشته باشد.

- پیشگیری از سرطان
پلی فنول های موجود در چای سبز باعث از بین رفتن سلول های سرطانی و توقف رشد آنها می شود و بدن را در برابر آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش UVB محافظت می کند. به طور کلی در کشورهایی که میزان مصرف چای سبز بسیار زیاد است ، میزان ابتلا به سرطان پایین تر است.

- کاهش کلسترول
مصرف چای سبز ، چه به عنوان نوشیدنی و چه به صورت كپسول ، با كاهش چشمگیر و معنی دار LDL یا کلسترول "بد" همراه است. در واقع این چای با در عین کاهش کلسترول بد، ذرات کلسترول خوب را از اکسیداسیون محافظت کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که چای سبز می نوشند خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در آنان کمتر است.

- سلامت مغز و کاهش سکته مغزی
نوشیدن چای سبز یا قهوه به طور منظم با کاهش خطر سکته مغزی همراه است. اثرات ترکیبی چای سبز و قهوه را بر خطرات سکته مغزی کاملا ثابت شده است. با اضافه کردن روزانه چای سبز به رژیم غذایی خود، یک تغییر کوچک اما مثبت در زندگی خود ایجاد کنید تا خطر سکته مغزی را کاهش دهید.

- دیابت نوع 2
دیابت نوع 2 از بالا رفتن سطح قند خون که در اثر مقاومت به انسولین یا عدم توانایی در تولید انسولین ایجاد شود، بوجود می آید. مصرف منظم چای سبز حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و قند خون را کاهش دهد. بنابراین توصیه می شود افراد دیاتی این چای را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

- کاهش وزن
اگر لیست مواد تشکیل دهنده هر نوع مکمل چربی سوزی را مشاهده کنید چای سبز را مشاهده می کنید. این امر به دلیل آن است که چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش داده و سرعت سوخت و ساز را افزایش دهد. کافئین همچنین با اسیدهای چرب از بافت چربی جدا کرده و با در دسترس قرار دادن آنها برای استفاده به عنوان انرژی می تواند عملکرد بدنی را بهبود بخشد. در واقع چای سبز باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن و افزایش چربی سوزی در کوتاه مدت شود.

- کاهش بیماری های التهابی پوست
چای سبز می تواند به عنوان یک درمان جدید برای اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و شوره سر مورد استفاده قرار بگیرد. بیماریهای التهابی پوستی اغلب با لکه های پوستی خشک ، قرمز ، پوسته پوسته شده ناشی از التهاب و تولید بیش از حد سلولهای پوستی مشخص می شوند. چای سبز باعث کاهش رشد سلول های پوست شده و وجود ژن را که چرخه های زندگی سلول ها را تنظیم می کند، تنظیم می کند.

- افزایش حافظه
چای سبز همچنین می تواند عملکردهای شناختی مغز به ویژه حافظه کاری را تقویت کند. در واقع یافته های حاکی از آن است که چای سبز در درمان اختلالات شناختی مرتبط با اختلالات عصبی روانی مانند زوال عقل می تواند موثر و مفید باشد.

- چای سبز؛ آلزایمر و پارکینسون
بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی شایع و علت زوال عقل در بزرگسالان مسن می باشد. چای سبز با وجود کاتچین EGCG نه تنها می تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشیده بلکه پس از افزایش سن نیز، مغز شما را از زوال محافظت کند. بیماری پارکینسون نیز از دیگر از بیماری های متداول عصبی است که منجر به مرگ نورون های تولید کننده دوپامین در مغز می شود. ترکیبات کاتچین موجود در چای سبز می توانند اثرات محافظتی زیادی بر روی نورون ها داشته باشند و احتمال خطر زوال عقل را کاهش می دهد.در واقع ترکیبات فعال زیستی موجود در چای سبز می توانند اثرات محافظتی زیادی روی مغز داشته باشند.

- انواع چای سبز
چای سبز به صورت فله ای، چای کیسه ای، پودر فوری و قوطی و یا همراه با مواد افزودنی مانند شیرین شده با شکر یا لیمو موجود است. مکمل های چای سبز ، که به شکل کپسول یا عصاره مایع فروخته می شوند. دقت کنید چای های قوطی معادل چای های دم کرده نیستند زیرا این نوع از چای پلی فنول های کمتری از یک فنجان چای دم کرده دارد.