هندوانه میوه تابستانی محبوب و کم کالری

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۴/۸  چاپ
هندوانه میوه تابستانی محبوب و کم کالری
هندوانه یک میوه خوشمزه و با طراوت تابستانی از خانواده Cucurbitaceae است که مانند انگور در اصل در غرب آفریقا اهلی شده است. حدود 92 درصد از هندوانه ها آب تشکیل می دهد اما این میوه با طراوت سرشار از مواد مغذی و ویتامین های A ، B6 و C، لیکوپن، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه و میزان کمی پتاسیم می باشد. به علاوه این میان وعده تابستانی کم کالری، فاقد چربی و دارای سدیم بسیار کمی است.

- ارزش غذایی
هندوانه یکی از کم کالری ترین میوه های تابستانی محسوب می شود که حتی از میوه های کم قند مانند انواع توت نیز پایین تر است. هندوانه همچنین حاوی مواد مغذی دیگر از جمله انواع ویتامین C, A, B1, B5, B6، کوکوربیتاسین E و مواد معدنی همچون پتاسیم و منیزیم میباشد. هندوانه همچنین از نظر کاروتنوئید از جمله بتاکاروتن و لیکوپن بسیار غنی است. به علاوه دارای سیترولین که یک اسید آمینه مهم است، می باشد. کاروتنوئیدها نوعی ترکیبات گیاهی است که شامل آلفاکاروتن و بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند.
لیکوپن نیز نوعی کاروتنوئید است که به ویتامین A تبدیل نمی شود. این آنتی اکسیدان قوی به قرمز غذای گیاهان از جمله گوجه فرنگی و هندوانه رنگ قرمز می دهد و با بسیاری از فواید سلامتی همراه است.

- مواد مغذی هندوانه
هندوانه منبع غنی از آنتی اکسیدان و اسیدهای آمینه می باشد که علاوه بر عملکرد بهینه بدن از آسیب و سرطان نیز جلوگیری می کند. در واقع این پروتئین است که در هر عملکرد حیاتی بدن مورد استفاده قرار می گیرد و ساختار اصلی اسیدهای آمینه نیز پروتئین می باشد .
همچنین هندوانه از میزان بالای لیکوپن برخوردار است. لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی و یک ترکیب طبیعی در میوه ها و سبزیجات است که باعث ایجاد واکنش های سالم در بدن می شود. همچنین این رنگدانه عامل قرمز بودن رنگ هندوانه، گوجه فرنگی، گریپ فروت قرمز است.
لیکوپن با سلامت قلب ، سلامت استخوان ها و پیشگیری از سرطان پروستات ارتباط دارد. همچنین یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که دارای خواص ضد التهابی است. برای به حداکثر رساندن مصرف لیکوپن بهتر است هندوانه به طور کامل رسیده باشد. هرچه هندوانه شما قرمزتر باشد میان لیکوپن در آن بیشتر است. همچنین آنتی اکسیدان بتاکاروتن و فنلیک نیز با رسیدن هندوانه افزایش می یابد. بتا کاروتن یک آنتی اکسیدان است که در میوه ها و سبزیجات قرمز و نارنجی رنگ وجود دارد و به ایمنی بدن، پوست، چشم و پیشگیری از سرطان کمک می کند.
گوشت سفید هندوانه حاوی اسید آمینه سیترولین زیادی نسبت به گوشت آن می باشد. سیترولین یک اسید آمینه با ارزش است که به آمینو اسید آرژنین تبدیل می شود که باعث تقویت جریان خون می شوند و منجر به سلامت قلب و عروق ، گردش خون بهتر می شوند.
تخم هندوانه نیز به طرز شگفت آوری مغذی است که سرشار از پروتئین، منیزیم، ویتامین B و چربی های خوب می باشد.

- خواص هندوانه
از آنجا که قسمت اعظم هندوانه از آب تشکیل شده، به هیدراتاسیون بدن کمک می کند. علاوه بر این، آب پر از الکترولیت خوب است که می تواند به جلوگیری از گرمازدگی کمک کند.
علاوه بر این هندوانه حاوی فیبر است که دستگاه گوارش را تقویت کرده و به منظم نگه داشتن عملکرد آن کمک می کند.
ویتامین A موجود در هندوانه به مرطوب نگه داشتن پوست و مو کمک کرده و همچنین باعث رشد سلول های جدید کلاژن و الاستین در پوست می شود. علاوه بر این ویتامین C آن نیز باعث رشد مجدد کلاژن می شود.
نوشیدن آب هندوانه قبل از تمرین شدید ورزشی به کاهش درد عضلات و ضربان قلب کمک می کند. این را می توان به اسیدهای آمینه هندوانه سیترولین و آرژنین نسبت داد که به بهبود گردش خون و بهبود عملکرد ورزشی کمک می کند. مکمل های سیترولین، باعث افزایش عملکرد با تولید انرژی بیشتر در تمرینات با شدت بالا می شوند.
هندوانه از طریق خواص آنتی اکسیدانی خود می تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. لیکوپن به ویژه با کاهش تکثیر سلول های سرطانی پروستات مرتبط است.