گردو و خواص بی نظیر آن

 دانستنی های خوراکی    ۱۳۹۹/۲/۲۱  چاپ
گردو و خواص بی نظیر آن
گردو میوه ای سنگی تک دانه ای است که از درخت گردو رشد می کند که منبع خوبی از چربی های سالم ، پروتئین و فیبر هستند و سلامت قلب و استخوان ها را تقویت کرده و از جمله مزایای دیگر آن مدیریت وزن می باشد. درخت گردو بومی شرق آمریکای شمالی هستند اما امروزه در چین ، ایران و در ایالات متحده در کالیفرنیا و آریزونا نیز رشد می کنند. در زیر پوست میوه گردو یک مهره چروک و کره ای شکل وجود دارد که بسیار لذیذ و دوست داشتنی است. گردو هم به صورت خام و هم بو داده و شور موجود است.

1. ضد سرطان
گردو از آنتی اکسیدان بالاتری نسبت به سایر انواع آجیل برخوردار است که خطر ابتلا به سرطان را در مبارزه با رادیکال های آزاد کاهش می دهد. در واقع خاصیت پلی فنول‌ها، مواد فیتپوشیمیایی، الاجیتانین، گاما توکوفرول و اسید آلفا لینولنیک آنتی اکسیدانی گردو می‌توانند شما را از ابتلا به سرطان سینه، کولون و پروستات مانند محافظت کند.

2. سلامت قلب
علاوه بر این خوردن یک وعده غذایی از گردو به دلیل وجود امگا ۳، ویتامین E، منیزیم و اسید فولیک است که مواد مغذی در جهت سلامت قلب هستند، همچنین وجود اسیدهای چرب تک غیر اشباع و فیبر موجود در آن از آسیب اکسیداتیو کلسترول بد LDL پس از خوردن غذا جلوگیری می کند.

3. کاهش افسردگی
براساس مطالعات اخیر، مصرف کنندگان گردو به ویژه در زنان، باعث کاهش افسردگی نسبت به مصرف کنندگان غیر آجیل می شود.

4. دیابت
گردو می تواند یکی از انواع تغذیه سالم برای افراد دیابتی باشد زیرا حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب چند غیر اشباع و تک غیر اشباع است که این افراد می توانند بدون نگرانی از افزایش وزن آن را مصرف نمایند.

5. کاهش وزن
وجود گردو در رژیم غذایی به دلیل وجود چربی غیر اشباع، امگا 6 و امگا 9 می تواند به مرور زمان باعث کاهش وزن گردد. در واقع مقدار زیاد اسید آلفا لینولنیک ضد التهابی و فیبر و پروتئین گردو، احساس سیری بیشتری به شما داده و از پرخوری‌ جلوگیری می کند.

6. پاکسازی کبد
اسید آمینه ال آرژنین در گردو یکی از عوامل مهمی است که به پاکسازی کبد کمک می کند. همچنین گلوتاتیون و امگا ۳ موجود در آن در سم زدایی طبیعی کبد نقش مهمی را ایفا می کند. پلی فنول‌های گردو، از آسیب پیشگیری می‌کند. علاوه بر این ویتامین E موجود در مغز گردو، علائم بیماری‌های کبد را نیز کاهش می‌دهد.

- نگهداری گردو
اگر می خواهید گردو با پوسته را نگه دارید باید آن را در جای خنک، تاریک و خشک قرار دهید زیرا ماندگاری آن را بالا می برد. در یخچال و فریزر با دمای زیر 18 درجه سانتیگراد و -4 درجه سانتیگراد نیز می توانند بیش از یک سال نگهداری شوند. اما اگر می خواهید آنها را در دمای اتاق ذخیره کنید، ابتدا آنها را در دمای 0 درجه فارنهایت یا کمتر از 48 ساعت فریز کنید تا هر گونه آفات از بین برود.