صفحه نخست    بلاگ    ۱۳۹۹/۴/۲۶

3 ماده ضروری برای یک صبحانه سالم

 بلاگ    ۱۳۹۹/۴/۲۶  چاپ
3 ماده ضروری برای یک صبحانه سالم
تهیه صبحانه می تواند گیج کننده و کمی دشوار باشد. اما مهم نیست که صبح چقدر عجله دارید، مهم این است که شما نباید روال خوردن صبحانه را از برنامه غذایی خود حذف کنید. علم نشان می دهد که افرادی که صبحانه می خورند و رژیم غذایی درستی دارند بیشتر موفق به کاهش و تثبیت وزن خود هستند.
یکی دیگر از فواید صبحانه این است خوردن صبحانه حاوی کربوهیدرات های "آهسته_آزاد" به جای صبحانه ای که سریعتر می سوزند "سریع_آزاد"، به حفظ تمرکز و توجه در طول صبح کمک می کند. بنابراین استفاده از کربوهیدرات های سبوس دار حاوی فیبر مانند نان تست سبوس دار و جو دوسر، بیش از کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید یا غلات شیرین مفید و موثر است.
بنابراین باید بدانید چه چیزی برسید در وعده صبحانه مصرف کنید که تا ناهار احساس گرسنگی نکرده و برای شروع یک روز خوب، پرانرژی باشید. برای این کار می توانید صبحانه خود را از هر یک از گروه های غذایی زیر استفاده کنید.

1. پروتئین
افزودن پروتئین به صبحانه به شما کمک می کند تا احساس سیری طولانی تر داشته باشید. منابع خوب پروتئین در صبحانه شامل ماست یونانی ، تخم مرغ و پنیر محلی است. شما می توانید هریک از این مواد غذایی را در ترکیب با مواد سبوس دار مانند نان تست جو یا جو دوسر استفاده کنید تا فیبر بیشتری را جذب کرده و تا ظهر احساس گرسنگی نکنید.

2. غلات کامل
غلات سبوس دار بخورید تا در صبح سرحال، هوشیار و متمرکز باشید. غلات جز كربوهیدرات آهسته می باشد، بنابراین بدن شما آن را به همان سرعت هضم نمی كند. به علاوه مقداری ویتامین و مواد معدنی ضروری دریافت خواهید کرد. جو دوسر، نان تست گندم سبوس دار، کورن فلکس ذرت و میسولی های رژیمی را امتحان کنید. می توانید برای خوش طعم تر شدن جو دوسر را در ترکیب با شیر، دارچین، انواع مغز آجیل، کره بادام زمینی و ... استفاده کرده و علاوه بر رساندن مواد مغذی و انواع ویتامین به بدن تا ظهر سیر بمانید.

3. میوه یا سبزیجات
مصرف میوه و سبزیجات در وعده صبحانه آنقدرها که به نظر می رسد سخت نیست. انتخاب میوه یا سبزیجات به وعده های غذایی بخصوص صبحانه باعث جذب ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر کامل بهبدن می شود. برای اینکار می توانید میوه ها را به ماست ، شیر، غلات یا اسموتی اضافه کنید یا آنها را در کنار هر چیز دیگری که می خواهید مانند نان و پنیر و ... میل کنید. همچنین می توانید یک اسموتی به رنگ سبز از سبزیجات و میوه های تازه تهیه کرده یا مقداری سبزیجات را به تخم مرغ اضافه کنید.