صفحه نخست    بلاگ    ۱۳۹۹/۴/۲۶

توصیه های بهداشتی در مورد مواد غذایی و کرونا ویروس

 بلاگ    ۱۳۹۹/۴/۲۶  چاپ
توصیه های بهداشتی در مورد مواد غذایی و کرونا ویروس
در طی بیماری همه گیر کرونا یا همان COVID-19 مردم نگران تهیه غذا و وضعیت سلامتی خود هستند. اضطراب زیادی در مورد رفتن به فروشگاه مواد غذایی، گرفتن غذای آماده و تغذیه خود و خانواده، در حالی که از این بیماری در امان بمانند، وجود دارد.
خبر خوب؟ این است هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کسی از طریق غذا به کرونا ویروس جدید مبتلا شده باشد. با توجه به اطلاعاتی که در مورد COVID-19 داریم، خطر بسیار کمی از این راه وجود دارد. ما آخرین مدارک مربوط به FDA ، USDA ، CDC و WHO را بررسی کردیم و با کارشناسان صحبت کردیم تا بهترین اطلاعات را به شما ارائه دهیم. در اینجا پاسخ به سؤالات متداول در مورد غذا و بیماری COVID-19 آورده شده است.

- آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا منتقل شود ؟
هیچ مدرک شناخته شده ای در مورد انتقال از طریق غذا وجود ندارد. CDC گزارش می دهد که راه اصلی انتشار COVID-19 از شخص به شخص دیگر از طریق قطرات تنفسی است. این امکان وجود دارد که آن قطرات بتوانند روی یک سطح مانند سطح مواد غذایی فرود بیایند و برای شخص دیگری که آن سطح را لمس کرده و صورت خود را لمس کند، منتقل شود اما این روش انتقال متداول است. برای کاهش خطر بهتر است به طور مرتب دستان خود را (به مدت 20 ثانیه با آب گرم و صابون) بشویید. هنگامی که نمی توانید دستان خود را بشویید از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید ، سعی کنید صورت خود را لمس نکنید و سطوح متداول را تمیز و ضدعفونی کنید.

- آیا گرما حاصل از پخت و پز کرونا ویروس را خواهد کشت؟
پاسخ کوتاه بله است. تحقیقات انجام شده بر روی ویروس کرونا و ویروس های مشابه نشان می دهد که دمای بالای پایدار ویروس ها را از بین می برد. با این حال هیچ مدرکی در مورد سونا، نوشیدن چای داغ یا گرفتن حمام گرم که باعث از بین رفتن ویروس می شود وجود ندارد. اگر نوشیدن چای یا استحمام باعث آرامش شما می شود، عالی است. اما سایر عادات توصیه شده را برای کمک به سالم ماندن، مانند شستن دست ها ، ماندن در خانه تا حد امکان و تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح متداول فراموش نکنید.

- پس از خرید از فروشگاه، آیا نیاز است مواد غذایی را ضدعفونی کرد ؟
علیرغم آنچه که شما شنیده اید ، اکثر متخصصان بر این باورند نیازی نیست بسته های مواد غذایی را ضد عفونی کنید. میوه ها و سبزیجات را باید فقط با آب بشویید. صابون و سایر مواد شیمیایی تمیز کننده برای مصرف مواد غذایی خطرناک هستند و حتی به مقدار کم می تواند شما را بیمار کند. اگر پاک کردن قسمت بیرونی بسته ها (فکر کنید جعبه غلات یا شیشه شیر) احساس بهتری به شما می دهد، می توانید آن را تمیز کنید اما لازم و ضروری نیست. در اینجا بیشتر به این نکته مربوط می شود که هنگام رسیدن به خانه با مواد غذایی خود چه کارهایی باید انجام دهید.
درست است که تحقیقات انجام شده نشان داده است که coronavirus جدید می تواند تا 24 ساعت و تا 3 روز در پلاستیک یا استنلس استیل و روی مقوا زندگی کند. اما FDA هنوز هم پاک کردن بسته های غذایی را توصیه نمیکند ، فقط بعد از باز کردن مواد غذایی و تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح در آشپزخانه ، دست های خود را بشویید.

- آیا محصولات تازه برای خوردن بی خطر هستند ؟
بله. محصولات تازه باید به خوبی با آب شسته شوند (نه صابون یا سایر مواد شیمیایی تمیز کننده) و خوردن آن بی خطر است. اطمینان حاصل کنید که دستان خود را قبل و بعد از دست زدن به محصولات خود بشویید و همچنین میوه ها و سبزیجات را با پوست بشویید.

- برخی نکات برای ایمن ماندن در هنگام خرید مواد غذایی چیست؟
بیشترین خطر در هنگام خرید از فروشگاه های مواد غذایی و سوپرمارکت ها ارتباط نزدیک با افراد دیگر است. استفاده از ماسک پارچه ای در مکان های عمومی و رعایت فاصله خود را از دیگران بهترین حریم ایمنی است که می توانید داشته باشید. از دستمال مرطوب ضدعفونی شده برای پاک کردن سبد خرید خود استفاده کنید و فقط آنچه را که لازم دارید اعم از کارت بانکی و لیست خرید را همراه خود داشته باشید و دست های خود را در اسرع وقت تمیز کنید (یا با ضدعفونی کننده دستی هنگام تمام شدن یا شستشوی آنها به محض رسیدن به خانه). همچنین در هنگام خرید فقط آنچه را که قصد خریدش را لمس کنید. برای امنیت بشتر می توانید اگر در دسترس هستند از خدمات خرید آنلاین یا اینترنتی استفاده کنید.

- آیا سفارش گرفتن آنلاین ایمن است؟
باید ایمن باشد اما باید دقت کنید بخش های بهداشت عمومی محلی در منطقه شما به عنوان راهنمایی در سراسر کشور، موازین بهداشتی را رعایت کنند. رستوران ها و کارمندان باید عادت های بهداشتی را انجام دهند (شستن دست ها ، از کارمندان خواسته شود در هنگام بیماری در خانه بمانند و بیش از هر زمان دیگری نظافت و ضدعفونی کنند). در صورت امکان پرداخت بدون تماس و تحویل آنلاین را انتخاب کنید تا بتوانید همچنان به ایمنی خود را حفظ کنید. احتمال انتقال از بسته بندی مواد غذایی بسیار کم است ، اما اگر احساس امنیت بیشتری به شما دست می دهد ، غذای مورد نیاز خود را به سایر ظروف ذخیره سازی منتقل کنید یا قسمت بیرونی آن را پاک کنید.

- چه مقدار مواد غذایی در هربار خرید داشته باشیم ؟
اکثر کارشناسان توصیه می کنند به اندازه یک تا دو هفته خرید کنید تا بدون کمبود در خانه بمانید (محافظه کارانه ترین خرید تا 30 روز است). این امر به شما اطمینان می دهد که بیشتر از آنچه لازم دارید به فروشگاه مواد غذایی نمی روید و همچنین به اندازه کافی مواد غذایی در خانه دارید به گونه ای که اگر شما یا شخصی در خانواده خود مریض شوید ، می توانید از آن استفاده کنید و نیازی نیست برای خرید دوباره از خانه خارج شوید. تهیه مواد غذایی بدین معنا نیست که بخواهید 45 قوطی ماهی تن و 100 کیسه ذرت منجمد (یا 200 عدد دستمال توالت) تهیه کنید. به اندازه نیاز خود خرید کنید.


- اگر مبتلا به Coronavirus شدید چه غذایی باید بخورید؟
در صورت ابتلا، بدن درد یا خستگی در شما ظاهر خواهد شد. هنگامی که بدن شما سعی در مبارزه با خستگی یا درد بدن دارد، ممکن است دچار کم آبی شود. در این هنگام مصرف مایعات [مانند آب گوشت] می توانند بسیار مفید باشند. همچنین می توانید سوپ مرغ یا سوپ نودل و سبزیجات تهیه کنید.
اگر علائم شما شامل التهاب باشد، پیشنهاد می شود غذاهایی را که می تواند به کاهش التهاب کمک کند ، از جمله عدس ، لوبیا ، غلات کامل ، میوه و سبزیجات استفاده کند. یک مزیت برای کاهش خاصیت التهاب با این مواد غذایی، وجود ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است که بدن برای بهبودی نیز به آنها نیاز دارد.
اگر علائم شما شامل از بین رفتن بو یا طعم باشد، پیشنهاد می شود غذایی تهیه کنید که دارای طعم های قوی تری باشد و حاوی گیاهان و ادویه های بیشتری باشد. در اصل ، شما باید عطر و طعم را تقویت کنید تا شانس آنها را برای طعم دادن بیشتر کنید.