صفحه نخست    بلاگ    ۱۳۹۹/۴/۲۸

دستورالعمل های سالم برای صبحانه بهتر با جو دوسر

 بلاگ    ۱۳۹۹/۴/۲۸  چاپ
دستورالعمل های سالم برای صبحانه بهتر با جو دوسر
جو دوسر یک غذای صبحانه رضایت بخش و سالم است. جو دوسر یک غلات کامل و سرشار از فیبر محلول است که به پایین آوردن کلسترول LDL "بد" کمک کرده و پروتئین مورد نیاز بدن را فراهم می کند تا ناهار احساس سیری داشته باشید. به علاوه این یک ماده غذایی با شاخص قند خون پایین (GI) است که خوردن یک وعده غذایی کم GI قبل از ورزش به شما در سوزاندن چربی بیشتر کمک می کند. مهم نیست که چه نوع جو را انتخاب کنید ، جو دوسر پرک، جو برش خورده و سبکی است که مطابق با تغذیه سالم بوده و می توانید آن را در ترکیب با شیر و میوه مورد علاقه خود استفاده کرده تا فیبر بیشتری دریافت کنید.همچنین برای پر کردن چربی های سالم به آن آجیل اضافه کنید.

- دستورالعمل های سالم برای پخت جو دوسر
در اینجا روش های زیادی برای پخت و پز با انواع جو دوسر وجود دارد که می توانید برای تهیه یک وعده غذایی سالم و کامل از آن استفاده کنید.
جو دوسر پرک یا جو دوسر نیمه آماده از قبل خمیر، خشک و نیم پز شده است. همانطور که از نام این محصول پیدا شده است ، آنها مدت زمان پخت و پز کوتاهی دارند - بعضی اوقات به آنها "جو پرک" یا "جو دوسر فوری" گفته می شود.
برای تهیه صبحانه با این این نوع جو می توانید 1 فنجان شیر یا آب و یک نوک قاشق نمک (در صورت تمایل) را در یک قابلمه کوچک به جوش بیاورید. 1/2 فنجان جو را نیز در هنگام گرم شیر به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 1 دقیقه بپزد. سپس از روی حرارت بردارید، روی آن را بپوشانید و بگذارید 2 تا 3 دقیقه بماند.
برای تهیه آن در مایکروویو نیز می توانید 1 فنجان آب (یا شیر بدون چربی یا کم چربی) ، 1/2 فنجان جو دوسر و یک نوک قاشق نمک (در صورت تمایل) را در یک کاسه ترکیب کنید. سپس این ترکیب را به مدت 1 الی 2 دقیقه در مایکروویو با درجه بالا قرار دهید. قبل از قرار دادن کاسه درون مایکروویو آن را به وبی هم بزنید.
اگر از جو دوسر قدیمی یا بلغور جو استفاده می کنید باید یک فنجان شیر و جو را در یک قابلمه کوچک بجوشانید. جورا پس از گرم شدن شیر اضافه کنید. زمان پخت و پز با این جو کمی طولانی تر بوده و لعاب بیشتری نیز دارد اما برای صبحانه جو دوسر پرک گزینه بهتری است.
مواد افزودنی ، هر نوع جو دوسر را مزه دار تر و این ماده را نیز مغذی تر می کند. پر کردن جو دوسر با میوه مورد علاقه شما فیبر موجود در آن را تقویت می کند ، و آجیل ها چربی های سالم را تکمیل و احساس گرسنگی را کاهش می دهد.
انواع میوه خشک (مانند کشمش ، زغال اخته ، گیلاس یا زردآلو خرد شده یا خرما)، انواع توت های تازه یا یخ زده، سیب، مربا یا میوه تازه خرد شده مانند موز یا سیب از جمله میوه هایی که می توانید به ترکیب شیر و جو خود اضافه کنید. همچنین بادام، گردو، فندق، پسته ، بادام زمینی یا کره بادام زمینی، دانه کنجد، دانه کتان یا دانه چیا از جمله مواد افزودنی به اوتمیل می باشند که ارزش غذایی آن را بالا می برند.
برای شیرین کردن آن می توانید از شربت افرا، شکر قهوه ای و عسل و دارچین، جوز هندی، زنجبیل
هل برای طعم دادن به آن بهره ببرید.

! نکات مهم در مورد بهترین شدن جو دوسر
- استفاده از بلغور جو دوسر
بلغور جو دوسر اگرچه به زمان بیشتری برای پخت و پز نیاز دارند اما ارزش غذایی آنها بیشتر است. بافت بلغور جو دوسر به طور همزمان خوشمزه ، خامه ای و جویدنی است.

- نسبت مایعات به جو را در نظر بگیرید
دستورالعمل های موجود برای تهیه جو دوسر تا خمیری، چسبناک نشوند این است که نسبت معمول آب به جو را رعایت کنید. برای جو دوسر فولادی، نسبت 1 فنجان مایع در هر 1/4 لیوان جو است اما اگر از جو دوسر پرک یا فوری استفاده می کنید ، نسبت آن 1 فنجان مایع به ازای هر 1/2 فنجان جو است.

- به فراتر از آب فکر کنید (از شیر یا آب میوه استفاده کنید)
برای تقویت کلسیم و عطر و طعم خامه ای ، به جای آب ، جو دوسر را با شیر کم چرب درست کنید. هنگام پخت و پز به این روش ، نسبت مایعات به جو دوسر همانطور که گفته شد ثابت است، بنابراین ساخت آن باید آسان باشد. تهیه اوتمیل با این روش بسیار بسیار خوش طعم تر خواهد شد.

- از قبل تهیه کنید
چه چیزی بهتر از این است که پس از بیدار شدن از خواب صبحانه شما آماده باشد. برای اینکار می توانید ترکیبات اوتمیل را ترکیب کرده و یا روی حرارت گاز قرار دهید و سپس آن را در یخچال نگه دارید. هر روز صبح ، به راحتی مقدار یک وعده را در یک کاسه ریخته و درون مایکروویو گرم کنید. می توانید به آن یک یا دو قاشق غذاخوری آب یا شیر اضافه کنید تا داغ شود. این یک روش ساده و خوشمزه است که صبحانه مورد علاقه خود را آماده داشته باشید.
یا سعی کنید از شب قبل آن را آماده کنید یعنی جو دوسر را به سبک قدیمی (نه پخت و پز) و به همراه آب یا شیر مخلوط کرده و روی آن را حداکثر 3 روز بپوشانید و درون یخچال قرار دهید. صبح می توانید آن را سرد بخورید یا آن را در مایکروویو گرم کنید.

- مدت و زمان نگهداری جو دوسر
جو دوسر را می توان تا 12 ماه در یک ظرف در بسته در محلی تاریک و خنک نگه دارید، یا تاریخ "بهترین زمان در صورت استفاده" یا "تاریخ مصرف" را روی بسته بررسی کنید.