معیارهای انتخاب عینک آفتابی مناسب ( بخش اول )

معیارهای انتخاب عینک آفتابی مناسب ( بخش اول )

  • گروه :مد و پوشاک
  • بازدید :167 نفر
معیارهای انتخاب عینک آفتابی مناسب ( بخش اول )
اگر تصورتان از خریدن عینک آفتابی مناسب امتحان کردن انواع آنها و خیره شدن در آینه است، باید بگم در اشتباهید!  این دستورالعمل­ ها شما را در انتخاب کردن به یک سطح دیگر می‌­برد. تاکنون به حفاظت UV عینک‌­ها فکر کردید؟ به طول عمر آنها چطور؟ به قابلیت دیدشان؟ به شکل سرو صورتتان چطور؟ خریدن عینک آفتابی بیشتر از یک انتخاب ساده است.

معیار اول: انتخاب کردن عینک آفتابی از لحاظ  حفاظت
هدف از محافظت از چشم هایتان اولین و مهمترین نکته در انتخاب عینک آفتابی است .در معرض قرار گرفتن بسیار زیاد در برابر پرتوهای UV می‌تواند سبب انواع مشکلات نظیر سرطان، آب مروارید و سوزش چشم­هایتان شود.
 
1. عینک آفتابی محافظ UV بخرید
اگر شما عینک آفتابی‌تان را برای حفاظت از خودتان از این خطرات می­‌خواهید، دنبال عینکی باشید که حداقل ۹۹% پرتوهای UVB و ۹۵%  پرتوهای UVA را مسدود کند. همچنین به دنبال میدان دیدی باشید که عینک آفتابی برایتان فراهم می­کند. نگاه کنید به اینکه چقدر شما می­توانید اطراف رو از درون فریم عینکتان ببینید. آیا عینک آفتابی تان اجازه عبور خورشید از بالا و یا اطراف را می­دهد؟
در نظر بگیرید که این عینک­ها را برای ورزش می­خواهید یا برای زمان زیادی در فضای باز گذراندن؟ اگر آن را برای ماهیگیری یا استفاده در آب می‌خواهید، پلاریزاسیون یک ضرورت است، عینک­ه‌ای پلارایز، حفاظت از خورشید بیشتری را فراهم می‌­کند.
 
2. عینک آفتابی با برچسب ”cosmetic» به معنای آرایشی  نخرید
عینک آفتابی بدون هیچ اطلاعاتی در مورد حفاظت از UV نامناسب است. برای انتخاب عینک آفتابی مناسب دنبال عینک­‌های مقاوم در برابر خراش باشید، بیشتر عدسی­ها پوشش­های شکننده دارند. خوشبختانه عدسی های آُسیب دیده قابلیت تعویض برای بسیاری از مدل­‌های اوریجینال  را دارند.
 
معیار دوم : تصمیم گیری روی استایل عینک آفتابی مناسب

1. انتخاب اندازه عینک آفتابی مناسب
عینک آفتابی­‌ها در هر شکل و اندازه­ای وجود دارد. به طور عمومی پیدا کردن یک تضاد بین صورت شما و شکل فرم عینک‌تان به نظر خوب می­آید. برای مثال اگر شما صورت گردی داشته باشید، فرم­های زاویه دار کار خوبی خواهند شد و اگر صورت شما بیشتر مربعی باشد، شکل فریم گردتر به نظر خوب می‌­رسد. اینجا به چند استایل محبوب عینک آفتابی می­پردازیم:
 
- عینک آفتابی آیینه‌ای (Mirror shades)
اين پوشش ها، لايه هاي نازك فلزي هستند كه تحت شرايط خلا بر روي شيشه كشيده مي شود. عمدتًا مس و نيكل براي اين منظور مورد استفاده قرار مي گيرند. اين پوشش ها معمولاً روي شيشه هاي تيره كشيده مي شوند تا مقداري از نور را منعكس كنند و عبور نور از شيشه ها را هرچه كم تر نمايند.این نوع پوشش عینک برای خلبانان و کسانی که فعالیت ورزشی می­کنند، آمده است.
 
- عینک آفتابی خلبانی
با عدسی های اشک مانند و فریم فلزی نازک، اغلب خلبانان، پرسنل نظامی از آن استفاده می شود. به هر فرم صورتی بخصوص به صورت بیضی شکل می آید.
 
- عینک آفتابی ویفرر (ٌWayfarer)
محبوب در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی! این نوع عینک به وسیله آدری هپبرن در فستیوال سال ۱۹۶۱ در تیفانی دیده شد.
 
- عینک­ آفتابی گرد
که به وسیله جان لنون و اوزی آسبورن معروف شدند. با این وجود، آنها خیلی موثر در محافظت از نور خورشید از چشم­های شما نیستند.
 
- عینک­ آفتابی دورپهن (wraparound) اسپرت
عینک‌ های اسپرت که برای ورزشکاران و ورزش های سرعتی به کار می­روند.
 
- عینک­ آفتابی بزرگ
این مدل عینک‌ها که مربوط به مدل­‌ها و ستاره­‌های سینما می­‌باشد.

از سلامت عینک­ آفتابی مطمئن شوید
امتحان کنید آنها را و مطمئن باشید که اطراف سرتان را در تنگنا قرار نمی­دهند. وزن باید به طور هموار بین گوش­ها و بینی توزیع شده باشد و مژه­هایتان نباید فرم یا عدسی‌ها را لمس کند. عینک­ها باید روی پلی از بینی و گوش­هایتان نگه داشته شوند، اگر آنها تمایل به یک طرف داشته باشند شما باید آنها را تنظیم کنید. به علاوه از قانون اندازه­‌گیری استفاده کنید.
اگر عینک آفتابی­‌تان مناسب نبود، شما می­توانید به مغازه عینک فروشی بروید تا آنها را تنظیم کنید. مطمئن باشید که سطح عدسیها خیلی کوچک نباشد تا عینک بتواند نور خورشید را مسدود کند.

عضویت در خبرنامه

برای دریافت پیشنهادات استثنایی عضو خبرنامه ما شوید ...