6 آرایش خطرناک برای مو

6 آرایش خطرناک برای مو

  • گروه :آرایشی و بهداشتی
  • بازدید :501 نفر
6 آرایش خطرناک برای مو
با وجود اينکه خانم‌ها اهميت زيادي به موهاي‌شان مي‌دهند، اما بسيار تعجب‌آور است که با انجام برخي كار‌هاي آرايشي روي موهاي‌شان باعث آسيب‌رساندن و گاهي موجب ريزش آنها مي‌شوند و حتي گاهي بر اثر استعمال برخي رنگ موها يا مواد آرايشي ديگر، به پوست صورت، سر و گردن آسيب مي‌رسانند.
 
1. شينيون
يکي از مدل‌هاي آرايش مو که خانم‌ها عموما با آن آشنايي دارند، شينيون موهاست که در آن، موها به‌صورت گوجه‌اي، محکم به پشت سر کشيده شده و با کش بسته مي‌شود. گاهي سنجاق‌هاي متعددي براي نگهداري موها به اين حالت خاص کارگذاري مي‌شوند. مهم‌ترين عارضه اين نوع آرايش، مو مي‌تواند داشته باشد، ريزش مو ناشي از کشش است. افراد بايد بدانند که هرگاه موهايشان را تحت کشش به مدت طولاني ببندند، دير يا زود موهاي‌شان را در آن ناحيه از دست خواهند داد. اين مساله در مورد کساني که موهاي‌شان را به صورت دم اسبي و با فشار زياد جمع مي‌کنند نيز صادق است. مشکل بعدي که هنگام باز کردن شينيون ممکن است اتفاق بيفتد، کنده شدن تعداد زيادي از موها هنگام درآوردن سنجاق‌هاست.
 
2. سشوار و بافت آفريقايي
در هر دوره زماني، حدود 90 درصد موها در فاز رشد و حدود 10 درصد در فاز استراحت هستند و مي‌توانند تا سه ماه روي سر باقي مانده و روي سر را بپوشانند. انجام اقدام‌هايي مانند آرايش‌هاي مختلف مو، شانه کردن مکرر موها و سشوار کشيدن تهاجمي موجب تروماتيزه شدن موها شده و به موهاي در حال استراحت (تلوژن) آسيب خواهد زد. بافت‌هاي مختلف مو، از جمله بافت آفريقايي نيز توسط مکانيسم‌هايي که ذکر شد، مي‌توانند موجب ضعيف شدن ريشه موها و ريزش آنها شوند.
 
3. نگين و مهره مو
گاهي شاهديم که به منظور آراستن موها از مهره‌ها و نگين‌هايي استفاده مي‌شود که مي‌توانند دو مشکل را براي پوست و مو ايجاد کنند. اول اينکه برخي از اين زيورآلات، سنگين بوده و موجب فشار بيش از حد به ريشه موها و در نتيجه ريزش آنها مي‌شوند و دوم اينکه برخي خانم‌ها ممکن است به جنس اين زيورآلات که گاهي فلزي هستند حساسيت داشته و دچار خارش شديد در محل تماس اين زيورآلات يا مهره‌ها (مثلا در ناحيه پيشاني، صورت يا گردن) ‌شوند. 
 
4. اتو و بابليس
در مورد عوارض استفاده از اتوي مو بايد گفت که اين کار موجب آسيب جدي به ساقه موها شده و لايه خارجي (کوتيکول) را به تدريج تخريب مي‌‌کند. موها به اين ترتيب، شکننده و کدر ‌شده و با شانه کردن به تدريج تکه‌تکه مي‌شوند. در بابليس هم که توسط حرارت موها به دور يک محور استوانه‌اي پيچيده شده و به‌طور موقت فر مي‌شوند، ريزش موي ناشي از کشش و آسيب ديدن کوتيکول مو در اثر حرارت ايجاد مي‌گردد.
 
5. استفاده از حالت‌دهنده‌هاي مو
در مورد استفاده از ژل، موس و مواد حالت دهنده مو نيز بايد گفت اين مواد اساسا فقط روي کوتيکول و ساقه مو اثر مي‌گذارند و بنابراين منطقا روي ريشه مو و ريزش مو اثري ندارند؛ اما نکته قابل توجه اين است که اين مواد اغلب موجب چسبيدن موها به يکديگر شده و بنابراين هنگام شانه کردن موجب وارد شدن تروما و ضربه به موها و کنده شدن موها زودتر از موعد ريختن موهاي تلوژن مي‌شوند. از طرف ديگر برخي از مواد صاف‌کننده مو مانند «گلت» نيز مي‌توانند باعث آسيب موها و ريزش آنها شوند.
 
6. رنگ‌ موي تيره
موهاي‌ خود را دستکاري نکنید. اين عمل شامل رنگ کردن، فر کردن، صاف کردن و تغيير مدل‌هاي مکرر مو مي‌شود. يادمان باشد که رنگ کردن‌هاي مکرر به ويژه با رنگ‌هاي تيره نه تنها به ساقه موها آسيب مي‌رساند، بلکه براساس شواهد علمي ممکن است روي سلامتي هم تاثير مهمي داشته باشد. به عنوان مثال در آرايشگرهايي که به طور مرتب و مکرر با رنگ موهاي تيره سر و کار دارند، بروز برخي سرطان‌ها شايع‌تر است. افرادي که از سنين پايين شروع به دستکاري موهاي‌شان شامل رنگ کردن‌هاي مکرر و تغيير مدل‌هاي مرتب مي‌کنند، به زودي شاهد خشک و شکننده شدن موها و گاها کاهش تراکم موهاي‌شان مي‌شوند. پس بهتر است کمي تامل کرده و با موهاي‌تان مهربان‌تر باشيد.
 
 

عضویت در خبرنامه

برای دریافت پیشنهادات استثنایی عضو خبرنامه ما شوید ...