آدیداس برند معتبر ورزشی

آدیداس برند معتبر ورزشی

  • گروه خبری :اخبار مد جهان
  • بازدید :2442 نفر
  • 5 اسفند 1396
آدیداس برند معتبر ورزشی
ادیداس دومین برند معتبر ورزشی دنیا که متعلق به المان است. این شرکت آلمانی در زمینه  طراحی، تولید و توزیع انواع لباس، کفش،کفش و تجهیزات ورزشی، ساعت، عینک آفتابی، محصولات مراقبت‌های شخصی و لوازم لوکس فعالیت می‌کند. 
این شرکت در واقع یک هولدینگ محسوب شده و شرکت تولید پوشاک ورزشی ریباک، شرکت لوازم گلف تیلورمید و شرکت راک پورت زیر مجموعه آن به حساب می‌آیند. آدیداس بزرگترین تولیدکننده لوازم ورزشی در اروپا و دومین شرکت بزرگ تولیدی لوازم ورزشی در دنیا به‌ شمار می‌رود.

نام این برند بر خلاف باور بسیاری از مردم که مخفف جمله انگلیسی «هر روز درباره ورزش رویاپردازی می‌کنم» (All Day I Dream About Sport) است، اما در واقع، این نام مشتق شده از اسم و فامیل آدولف داسلر است. این مرد در خانواده ای کارگری زندگی می کرد که پدرش کارگر یک کارگاه تولیدی کفش بود. پس از پایان دوران مدرسه اش در کنار پدرش بکار مشغول شد. بعد از جنگ جهانی اول، یک شرکت چینی تاسیس کرد و پس از چندی به عرصه چرم پا گذاشت. ادولف و برادرش در شرایط بسیار سخت تناوب برق با پدال های برقی کار میکردند و سرانجام در سال 1936 ادی برای فروش محصولاتش با یک ساک راهی دهکده بازیهای المپیک گردید تا «جسی اُوِنز» قهرمان دوومیدانی المپیک را متقاعد به خرید کفش‌های ورزشی تولیدی خود کند و کرد. همین عمل ورق زندگی داسلر را برگرداند و اونز قهرمانی خود را مدیون کفش هایش معرفی کرد. 

در جنگ جهانی دوم کارخانه دو برادر به دو شعبه منشعب شد و دلیل آن بر دو روایت زیر است که :
پیش از جنگ جهانی دوم، داسلرها به حزب نازی پیوستند. رادولف خود را به سران حزب نزدیکتر کرد و این امر موجب اختلاف آدولف که نسبت به تداوم جنگ بدبین بود، شد. با بازداشت رادولف توسط نیروهای آمریکایی در سال 1943، این شائبه برای او به وجود آمد که آدولف او را لو داده است و سال‌های بعد رادولف این امر را دلیل جدایی از برادرش و در نتیجه، تاسیس شرکت پوما دانست.
اما در روایت دوم شرح بر این است که در سال 1943 و در طی بمباران برخی مناطق آلمان، وقتی که آدولف به همراه همسر و فرزندانش به یک پناهگاه زیرزمینی پناه می‌برد، رادولف هم به همراه خانواده‌اش به آنجا می‌آید. آدولف که منظورش به متفقین بود، فریاد می‌زند: حرامزاده‌ها پیدایشان شد». اما رادولف این جمله را به خود می‌گیرد و در ذهنش‌ می‌ماند. 8 سال بعد، آنها به خاطر پررنگ ماندن این سوتفاهم در ذهن رادولف از هم جدا می‌شوند. در هر حال، یکی از این دو روایت می‌تواند درست باشد.
و همین دلایل باعث شد تا سرانجام در سال 1947 بطور رسمی از هم جدا شوند. 

شرکتی که رودی تاسیس کرد اوایل بنام "رودا" که مخفف نام خودش بود شهرت داشت که بعد ها بنام "پوما"تغییر نام یافت.

پس از مرگ پسر داسلر که به طرز مشکوکی بود، شرکت ادیداس به ورطه ورشکستگی افتاد اما در این بین شخصی فرانسوی بنام برنارد تاپی که سرمایه خود را از طریق وام بدست اورده بود با شرط حفظ نام شرکت، آدیداس را خریداری کرد اما نتوانست از عهده پرداخت وام بربیاید. سرانجام در سال 1993 «روبرت لوئی دریفوس» فرانسوی شرکت آدیداس با قیمت 683 میلیون و 514 میلیون دلار یعنی چندین برابر وامی که آن بانک به تاپی داده بود خریداری کرد. وی را می توان ناجی آدیداس نام برد و این شرکت را زنده کرد. وی تمامی چالش ها را پشت سر گذاشت و حتی با شکایت از کپی بردارها که به نتیجه هم رسید و همچنین با ادغام آدیداس با چند شرکت دیگر (در راس آنها گروه سالامون) و خریدن شرکت‌هایی چون «ریباک» و استخدام بهترین متخصصان طراحی پوشاک ورزشی، خود را در مقام رقابت تنگاتنگ با «نایک» رقیب دیرینه آمریکایی قرار داد. دیگر، پوما در این میان یارای رقابت با آدیداس را نداشت و از قافله عقب مانده بود که تا هم‌اکنون هم ادامه دارد. امروز، رقابت اصلا بین آدیداس و نایک است.

امروزه  «ایگور لاندا» رییس هیئت مدیره و «هربرت هاینر» مدیر عامل شرکت آدیداس هستند.
 


  

عضویت در خبرنامه

برای دریافت پیشنهادات استثنایی عضو خبرنامه ما شوید ...