تاریخچه مد در ایران

تاریخچه مد در ایران

  • منبع خبر:
  • گروه خبری :اخبار ونیز
  • بازدید :941 نفر
  • 30 دی 1396
تاریخچه مد در ایران
مد در ایران از زمان قاجار و و پس از سفر ایرانیان به غرب آغاز شد. در این سفر همسر اول فتحعلی شاه در یک مهمانی دربار با ملکه دربار که لباس زیبایی از ساتن سفید با شنل قرمز ابریشمی به تن داشت آشنا شد، و این نقطه عطفی تغییر لباس زنان در زمان قاجار شد.
مد در ایران به واسطه دختر ناصر الدین شاه که تحصیل کرده اروپا بود به ایران وارد شد. اندرونی ناصر الدین شاه اولین مرکز مد ایران بود که تمامی زنان شهری پیوسته چشم به آن داشتند تا هر آنچه از لباس و ارایش از آن به بیرون منتقل میشد را تقلید کنند. در آن زمان ارایش های سنگین جای خود را به ارایش های سبک و ملایم اروپایی داد.
دوران اوج این تقلید به زمان آغاز دوره پهلوی و همزمان با ورود بدون حجاب ملکه افغانستان به ایران و سفر رضا شاه به ترکیه بر میگردد. و از آن زمان به بعد و به دستور ناصر الدین شاه برای مردان کت و شلوار بجای لباس های سنتی و کلاه قاجار بجای کلاه شاپو و دستار و برای زنان کلاه فرنگی جایگزین روسری، چادر و روبنده شد.
بعد از انقلاب فرهنگ پوشش ایرانیان دست خوش تغییر شد و به دلیل همزمانی با جنگ ایران و عراق، مد به حاشیه پیوست. مانتو و چادر در زنان و شلوارهای پارچه ای و پیراهن ساده برای مردان مرسوم شد.
در دهه 70 و پس از پایان جنگ و ورود ماهواره به ایران، مد جان تازه ای گرفت. بتدریج شلوار جین و تی شرت های مردانه جای خود را به شلوار های پارچه ای و پیراهن داد. همچنین مدل های مختلف مانتو و روسری بطور سراسری پوشش زنان را مورد تغییر و تحول قرار داد.
در دهه 80 و با ورود اینترنت سرعت تحول مد در ایران بطور چشم گیری بالا رفت. مانتو با مدل های مختلف و قیمت مناسب باعث شد تا غالب پوشش اکثر خانم ها در ایران به این سمت و سو برود.
و اما در دهه 90 و امروزه طراحی لباس در ایران به عنوان یک ابزار رقابتی در نظر گرفته شده است. وزارت ارشاد مسولیت ساماندهی به مد و لباس را بر عهده گرفت. همچنین اولین موسسه ثبت شده در زمینه پوشاک ایرانی در این زمان بوجود آمد.
لازم به ذکر است رسانه ها از طریق تلویزیون و سریال های داخلی، شبکه های ماهواره ای، مجلات و پایگاه های اینترنتی نقش بزرگی در اشاعه مد در بین خانواده ها و جوانان دارند.
در این میان بهتر است بدانیم اولین طراح مد در ایران زینت جهانشاه، دختر یکی از سرهنگ های وزرات جنگ که از جمله تحصیل کرده ها در آلمان بود که پس از ازدواج به سوییس رفت و هنر خیاطی و برش روی مانکن را فراگرفت، سپس به مهد مد در دنیا یعنی پاریس سفر کرد و در آنجا از شاگردان "پیر بالمن" که یکی از طراحان معروف آن زمان بود در خیاطی و بوتیک داری به مهارت های لازم رسید. وی در سال 1321 به ایران بازگشت و در بدو ورود اقدام به افتتاح یک مزون در تهران کرد و مورد استقبال خانم ها قرار گرفت.
 
 

عضویت در خبرنامه

برای دریافت پیشنهادات استثنایی عضو خبرنامه ما شوید ...