زارا را بشناسید

زارا را بشناسید

  • گروه خبری :اخبار مد جهان
  • بازدید :829 نفر
  • 8 بهمن 1396
زارا را بشناسید
برند اسپانیایی زارا یکی از معتبرترین برندها در زمینه پوشاک و زیور الات است.  
این برند کار خود را از شهر گالیسیا، شهری کوچک در اقیانوس اطلس و ایالتی ساحلی در شمال اسپانیا اغاز کرد. این شهر در گذشته به امار بالای مهاجرت از فقر شهرت داشت. اما همین شهر به علت زادگاه سومین مرد ثروتمند جهان یعنی آمانسیو اورتگا مورد توجه قرار گرفته است. 
آمانسیو اورتگا موسس و مالک فروشگاه زارا که ثروت خود را از طریق شرکت ایندیتکس و قدیمی ترین برند این شرکت یعنی زارا بدست اورده است تا بحال در هیچ مصاحبه و مراسم اهدای جوایزی شرکت نکرده است. حتی جانشین وی، پابلو آیلا نیز روند اورتگا را ادامه داد و در واقع وظیفه‌ی ارائه‌ی چهره‌ای عمومی از شرکت در رسانه‌ها بر عهده‌ی خسوس اچواریا، مدیر ارتباطات این شرکت است.
ریشه این برند به سال 1963 باز میگردد، در آن زمان اورتگا پسر یک کارگر ساده راه اهن بود که مخارج خود را از طریق ترمیم لباس خانه و پیژامه تامین میکرد. پس از ان وی در سال 1975 مغازه خودش را با نام zorba افتتاح کرد اما به دلیل نزدیکی یک مغازه مشروب فروشی به همین نام و سردرگمی مردم، وی تصمیم گرفت تا ترتیب حروف Z, O, R, B, و A را به گونه‌ای تغییر دهد که با آن کلمه‌ای جدید درست کندو پس از مقداری بازی با کلمات، اورتگا بالاخره به ZARA تغییر یافت.
در ابتدای فعالیت زارا، لباس های ارزان قیمت با بهره گیری از برندهای معروف تولید و به بازار ارائه میشد. اما با گسترش فروشگاه های زارا، اورتگا مراحل فرایند تولید را تغییر و به سبک جدید تغییر دارد و سپس در سال 1988 زارا توانست اولین شعبه برون مرزی خود در پرتغال را تاسیس و پس از استقبال مردم از این برند و موفقیت در آن، زارا وارد امریکا، فرانسه، ژاپن و مکزیک شد.
اورتگا قصد داشت کسب و کار تولیدی خود را در شهر لاکرونیا حفظ کند. به همین دلیل بود که مدل تجاری او از همان ابتدا با مدل متداول تفاوت داشت. برای مثال در این شرکت پس از طراحی و تولید کلکسیون پاییزه تنها 2  یا 3 مدل به فروشگاه ها ارسال می شود و پس از دقت به سلایق مشتریان و گزارش به دفتر تولید، تنها پس از 2 الی 3 هفته طرح جدید مطابق با سلیقه مشتری به بازار ارائه می شود.  این عمل  یک امتیاز برای این شرکت  محسوب می شود که می‌تواند ظرف مدت تنها سه هفته مدل‌های بیشتری را به فروشگاه رسانده و در انبار خود اجناسی تازه و مطابق روز نگه دارد. بر طبق همین مسئله تمامی مدل های زارا ظرف مدت تنها 11 روز در فروشگاه ها یافت می شوند.
فروش محصولات زارا مدیون تبلیغات نیست بلکه تمام تبلیغات این شرکت به ساختمان فروشگاه هایش محدود است چرا که شرکت به زیبایی، قدمت و مکان فروشگاه بسیار اهمیت می دهد. همانطور که ساختمان اصلی شرکت در یک صومعه تاریخی در شهر سالامانکا اسپانیا افتتاح و به یکی از فروشگاه های آن تبدیل شد. 
شرکت ایندیتکس که مجموعه از بهترین برندها از جمله ماسیمودوتی،برشکا،پول اند بیر و ... است بیشترین درامد خود را از برند زارا داشته است. این برند در حال حاضر دارای 2169 فروشگاه در سراسر دنیاست که این امار رو به افزایش است.
شرکت های منگو و H & M سبک تجاری زارا را دنبال می کنند اما رمز موفقیت این شرکت لباس ارازان و تولید سریع نیست بلکه این شرکت سلیقه مردم را دچار تغییر کرده است. 
برخی از کارشناسان دنیای مد عقیده دارند که زارا موفقیت خود را مدیون کپی برداری از طرح‌های شرکت‌های بزرگ است. ایندیتکس این موضوع را انکار می‌کند. همچنین این موضوع امروزه دیگر قابل باور نیست چرا که تمامی شرکت‌های مد از روی دست هم کپی می‌کنند. در نهایت، هیچ کس در دنیای مد صاحب ایده‌ای اصیل و بدیع نیست.

عضویت در خبرنامه

برای دریافت پیشنهادات استثنایی عضو خبرنامه ما شوید ...