نایک، دنیای ورزش و مد

نایک، دنیای ورزش و مد

  • گروه خبری :اخبار مد جهان
  • بازدید :755 نفر
  • 11 بهمن 1396
نایک، دنیای ورزش و مد
نایکی یک یرند چند ملیتی امریکایی است که در ایران به اشتباه نایک تلفط می شود و در زمینه طراحی، تولید و توسعه کیف و کفش، پوشاک و لوازم ورزشی فعالیت دارد. 
این شرکت در سال 1964 توسط بیل بورمن و فیل نایت در شهر بیورتون ایالت اورگان امریکا تاسیس شد. نام این برند برگرفته از الهه پیروزی در یونان گرفته شده است و لوگوی آن نیز برگرفته از بال های این الهه و توسط دیوید سون با کمترین قیمت طراحی شد.
اما نایک چطور بوجود آمد ؟
فیل نایت در سال 1963 در سفر به ژاپن از کفش های Tiger که مایل بود کفش های خود را به دوندگان امریکایی بفروشد دیدن کرد. نایت چند نمونه از این کفش ها را برای استاد خود یعنی بورمن ارسال کرد. بورمن به کفش های خود اهمیت زیادی میداد و زمانی که متوجه شد کارخانجات به توصیه های وی گوش نمی دهند به گاراژ شخصی خود رفت و نمونه کفش بازار را تبدیل به کفش هایی سبک و راحت کرد. نایت تحت تاثیر این طراحی کفش های را تایگر را وارد امریکا کرد و برای فروش به میادین مسابقات دو و میدانی می‌برد. آن‌ها بعد از فروش خوبی که داشتند تصمیم گرفتند تا طراحی کفش‌های Tiger را عوض کنند.
سرچشمه این فکر از کنی مور دونده امریکایی دانشگاه اورگان آغاز شد  که در طی دوندگی میخی که در ته کفش وجود داشت در پای وی فرو و باعث شکستگی پایش شد. بورمن و پس از بررسی و پیدا کردن اشکال آن طرح کفش را تغییر داد. یعنی قسمت های داخلی کفش را با بالشتک های نرم پر کرد و در قسمت جلو و بالای کفش اسفنج نرم گذاشت و در قسمت میانی هم از اسفنج سفت و در انتها در زیر کفش لاستیک سفت قرار داد. 
این نمونه کفش برای شرکت تایگر ارسال شد و انان با کمی تغییر برای کمتر شدن فشار بر روی تاندوم پا، کفش های جدید را وارد بازار کردند.
در سال 1967  این مدل از کفش‌ها را با نام Tiger Cortez و به‌عنوان بهترین و راحت‌ترین کفش‌ها برای دویدن در مسیر طولانی معرفی کرد. بورمن و نایت با تغییر نام برند به نایک، کفش ها را با طراحی جدید وارد بازار کردند  این کفش ها امروزه به عنوان یکی از طراحی های نمادین این شرکت باقی مانده است.
ایده بورمن برای طراحی کفش عدم استفاده از میخ در کف کفش بود. وی یک روز صبح و در هنگام صرف وافل در صبحانه به این نتیجه رسید از دستگاه وافل پزی همسرش برای طراحی استفاده کند. وی با تهیه فوم مخصوص و پس از تلاش های فراوان کفشی به همین سبک و راحت و منعطف طراحی کرد که به Moon Shoe معروف است زیرا که ردپایی که از کف این کفش به جای می‌ماند شبیه به آثار به جا مانده از ردپای فضانوردان در سطح ماه است. 
در سال 1987 خط نایک ایر راه اندازی شد و ایده طراحی این کفش ها برای هتفیلد بود که بسیاری از کفش های بسکتبالیست ها رو هم طراحی کرده بود. در طراحی پاشنه‌ی این مدل کفش‌ها از کپسول‌های بزرگ هوا استفاده شده که از بیرون هم قابل مشاهده هستند. این مدل از کفش‌ها نیز خیلی زود در میان مصرف‌کنندگان به محبوبیت رسیدند.  
روند رو به رشد بورمن و نایت ادامه یافت تا جایی که در سال 2012 ارزش آن به بیش از 240 میلیارد دلار رسیده است. آمبرو و کانورس (تولیدکننده کفش‌های آل استار) و همچنین کول هان و هارلی اینترنشنالال از  زیر مجموعه های این برند هستند.
شرکت نایک امروزه 44 هزار کارمند دارد و علاوه بر کفش محصولات دیگری را نیز تولید می کند.
این شرکت با لوگوی ساده و شعار معروفش « فقط انجام بده » و همچنین نواوری های مداوم خود در صنعت کفش و سرمایه گذاری بموقع به موفقیت رسیده است و امروزه محصولات ورزشی زیادی را برای اقایان و بانوان وارد بازار کرده است. از دیگر عوامل موفقیت این شرکت همکاری با ستارگان ورزش از جمله مایکل جردن به عنوان اولین و محبوب ترین تبلیغ کننده این برند بود، است. 
محبوبیت جردن به حدی بود که همکاری خود را با نایک ادامه داد و خط تولید کفش با نام ایر جردن را راه اندازی کرد.
همچنین این شرکت حامی مالی ورزشکاران بزرگی در سراسر جهان و انجمن‌های بزرگ ورزشی مانند NFL و NBA و رویدادهای ورزشی بزرگ مانند المپیک است.
در کل شرکت نایک از تمامی فرصت های موجود در بازار برای افزایش درامد و ارائه محصولات خود استفاده کرد که از جمله آن می توان حضور پررنگ در اقتصاد چین و تولیدات زنانه را نام برد.
 

عضویت در خبرنامه

برای دریافت پیشنهادات استثنایی عضو خبرنامه ما شوید ...